Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Cuda wianki - wystawa Marianny Oklejak w Legnicy


JASNOWIDZE 2016 - wyniki drugiej edycji konkursu

$
0
0
W maju 2016 r. wydawnictwo Dwie Siostryogłosiło drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE. Na konkurs wpłynęło 380 projektów z 34 krajów, w tym 280 z Polski. 

Obrady jury odbyły się w dniach 25–27 stycznia 2017 r. w Podchorążówce w warszawskich Łazienkach Królewskich. Projekty ilustrowanych książek dla dzieci oceniały dwie niezależne komisje konkursowe.

Jury międzynarodowe w składzie Monika Hanulak, Juraj Horváth, Åshild Kanstad Johnsen, Grzegorz Kasdepke przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2.500 euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia honorowe: 

Nagroda główna: Robook, Dalia Żmuda-Trzebiatowska, Polska >>


Wyróżnienie: Ciąża, Małgorzata Wojtkowiak, Polska >>



Wyróżnienie: Pupa and Beetle (Poczwarka i żuk), Ayane Mitsuoka, Japonia >>




Wyróżnienie: Signs of Silence (Znaki ciszy), Rasa Jančiauskaitė, Litwa >>



Jury wydawnictwa Dwie Siostry w składzie Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska i Maciej Byliniak przyznało jedną nagrodę główną oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Zwycięski projekt zostanie wydany nakładem wydawnictwa.
Nagroda główna: Signs of Silence, Rasa Jančiauskaitė, Litwa




Wyróżnienie: Pupa and Beetle, Ayane Mitsuoka, Japonia


Wyróżnienie: Zwyczajna mowa w regionalnych słowach, Aleksandra Zaborska, Polska 
 

Pełna informacja pokonkursowa wraz z werdyktami >>klik!

Jury wydawnictwa Dwie Siostry wybrało także 40 najciekawszych projektów, które wraz z pracami laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w maju 2017 r.
 

Created with flickr slideshow.




Wystawa Elżbiety Wasiuczyńskiej w ramach cyklu "Mistrzowie Ilustracji"

Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza

Wystawa "Peekaboo" - polscy ilustratorzy w Reykjaviku

$
0
0

W latach 1950-1980 polska ilustracja dla dzieci triumfowała świecie. Tworzyli ją wówczas najwybitniejsi polscy artyści Polskiej Szkoły Plakatu: Roman Cieślewicz, Janusz Stanny, Henryk Tomaszewski czy Jan Młodożeniec. W tym okresie powstało wiele znakomitych książek, do których dziś nawiązują młodzi twórcy.

Od dekady obserwujemy ponowny rozkwit książek dla dzieci. Bezustannie powstają liczne małe wydawnictwa, które podejmują ryzyko wydawania nowatorskich książek. Ich awangardowe formy zostały już dostrzeżone na świecie. Od kilku lat polskie książki regularnie zdobywają najważniejszą międzynarodową nagrodę dla książki dziecięcej - Bologna Ragazzi Award.

Wystawa Peekaboo w Culture House w Reykjaviku prezentuje książki 16 polskich i 6 islandzkich najciekawszych ilustratorów młodego pokolenia. Książki ukazują różnorodność i pomysłowość artystów. Aranżacja wystawy daje dzieciom możliwość zabawy w odkrywanie postaci z książek. Wydarzeniu towarzyszy wykład o współczesnej polskiej ilustracji, spotkanie z ilustratorami, a także program warsztatów skierowanych zarówno do dzieci polskich (mieszkających w Islandii), jak i do dzieci islandzkich.

Artyści: Marta Ignerska, Monika Hanulak, Małgorzata Gurowska, Agata Dudek, Paweł Pawlak, Iwona Chmielewska, Marianna Oklejak, Piotr Socha, Katarzyna Bogucka, Ola Płocińska, Dawid Ryski, Robert Czajka, Edgar Bąk, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Emilia Dziubak, Marianna Sztyma, Bergrún Íris Sævarsdóttir, Ari Hlynur Guðmundsson Yates, Halldór Baldursson, Kristín Ragna Gunnarsdóttir, Áslaug Jónsdóttir.

Kuratorką wystawy jest Ewa Solarz. Planowana jest kontynuacja projektu poprzez wydawanie polskich książek w Islandii oraz islandzkich w Polsce.

Głównym organizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza. Źródło >>klik!

Więcej >>klik!

Zapowiedź - Spacer

$
0
0

Spacer to przyjemność. Bywa formą aktywności fizycznej, czasem medytacji. Można spacerować bez celu lub załatwiając po drodze różne sprawy. Niektórzy wolą odbywać go samotnie, dla innych spacer jest okazją towarzyskiego spotkania. Spacerując, można obserwować budynki, innych przechodniów, zmieniający się świat. Czy tylko on się zmienia?

Książka Spacer to opowieść o dorastaniu i starzeniu się. Kiedy kończy się pierwsze, a zaczyna drugie? Czy jest coś pomiędzy? Spacer daje możliwość poszukania odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Tytuł: Spacer
Autorka: Katarzyna Bogucka
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Tako






Zapowiedź - Lolek

$
0
0

Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej.

Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza  i jego żony Nurii.  Dziś mieszka z nimi w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej.

Każdy pies marzy aby być z jakimś człowiekiem, a wielu ludzi marzy o tym by spotkać psa. Czasami wystarczy przypadek żeby się spotkać, a czasami trzeba się trochę rozejrzeć. Dlatego tę książeczkę dedykuję wszystkim pieskom, które jeszcze nie odnalazły swojego człowieka i  wszystkim ludziom którzy nie odnaleźli jeszcze swojego psa. A tym którzy się już odnaleźli życzę szczęścia.
Adam Wajrak

Tytuł: Lolek
Tekst: Adam Wajrak
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2017


Nowość - Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów

$
0
0

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego w upalne południe nie należy wychodzić w pole? I czemu lepiej omijać bagna i mokradła? Dlaczego mówimy, że licho nigdy nie śpi albo że w nocy dusiła mnie zmora? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niezwykłym, autorskim bestiariuszu Kamili i Łukasza Loskot Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów. Książka wprowadza młodszych (i starszych) czytelników w niezwykły świat słowiańskiej mitologii, gdzie groźne Mamuny sąsiadują z dobrodusznym Chmurnikiem i złośliwą Strzygą. Świat trochę straszny, trochę śmieszny, czasem złowieszczy. Narysowanym prostą, nowoczesną kreską portretom mitologicznych stworów towarzyszą zabawne, dowcipne teksty, w których dawne legendy w zaskakujący sposób splatają się ze współczesnością.

Tytuł: Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów
Tekst: Łukasz Loskot
Ilustracje: Kamila Loskot
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: OVO
Rok wydania: 2017








Nowość - Król Gromoryk i niewidzialna kukułka

$
0
0

Podczas spaceru po pałacowych ogrodach tuż przy uchu króla Gromoryka rozległo się tajemnicze A kuku!. To rezolutny kot Gaduła prowadzący badania nad kukułkami! Czy Gromorykowi i jego kotu uda się rozwikłać zagadkę niewidzialnej kukułki? Król Gromoryk jest nietypowym władcą. Jego przygody zaskakują i skłaniają do myślenia.

Tytuł: Król Gromoryk i niewidzialna kukułka
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło 
Kategoria: dla dzieci od lat 3 
Wydawnictwo: Egmont 
 Rok wydania: 2017
Seria: Czytam główkuję







Zapowiedź - Za płotem z ostów

$
0
0

Agnieszka Frączek tym razem prowadzi nas do domu z ogródkiem, trochę rzeczywistego, trochę baśniowego. Poetyckie obrazy różnorakich miejsc, roślin i stworzeń są dynamiczne i pełne szczegółów. Człowiek pełni w nich rolę (nie)dyskretnego obserwatora i troskliwego opiekuna. Wiersze obfitują w charakterystyczne dla autorki zaskakujące skojarzenia i zabawy brzmieniem słów. Budzą zaciekawienie i uśmiech. Stanowią doskonały pretekst do rozwijania dziecięcej kreatywności i ćwiczenia wyobraźni. Mają wyraziste barwy i głębię, podobnie jak towarzyszące im znakomite ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Tytuł: Za płotem z ostów
Tekst: Agnieszka Frączek
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Opracowanie graficzne:
Dorota Nowacka
K
ategoria: dla dzieci od lat 5

Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2017
Książka objęta patronatem PIdD

Zapowiedź - Hej, Szprotka!

$
0
0

Żałuję, że dopiero teraz adoptowałam psa, że nie zrobiłam tego wcześniej. A przede wszystkim, że nie miałam go w dzieciństwie. Dzieci i psy łączy wyjątkowa więź.
 
Chcę Wam przedstawić Szprotkę i przekonać, że warto przygarniać takie psiaki po przejściach. Bo są wyjątkowymi kompanami. Złotówkę ze sprzedaży każdego egzemplarza książki przeznaczymy dla fundacji Ratujemy Kundelki, która robi super robotę.
 
A Wy pamiętajcie: nie kupujcie, adoptujcie!

Agnieszka Kowalska

Tytuł: Hej, Szprotka!
Tekst: Agnieszka Kowalska
Ilustracje: Ola Jasionowska
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2017

Nowość - Człowiek jaki jest, każdy widzi

$
0
0

Nieludzko zabawna i zaskakująca opowieść o człowieku widzianym oczami zwierząt.

Ma długie odnóża, którymi cały czas macha,
wąski pysk, z którego wylatują bąbelki,
i wielkie, groźne macki.
Świeci w ciemności jak świetlik
i potrafi latać jak ptak.
Co to za dziwne stworzenie?
Nie wiecie? A słyszeliście kiedyś o… człowieku?

Wysoko w Himalajach, w miejscu, do którego nigdy nie dotarli ludzie, swój hotel prowadzi rodzina Yetich. Zwierzęta z całego świata przyjeżdżają tam, by wypocząć. A córeczka gospodarzy, mała panna Yeti, lubi prosić gości, by opowiedzieli jej o człowieku. Jaki jest? Jak wygląda? Co robi? Posłuchajcie ich opowieści, a w końcu poznacie prawdę o najdziwniejszej istocie na ziemi.

Książka Człowiek jaki jest, każdy widzi otrzymała wyróżnienie jury Wydawnictwa Dwie Siostry w I edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE.

Tytuł: Człowiek jaki jest, każdy widzi
Tekst: Marzena Matuszak
Ilustracje: Grażyna Rigall
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2017






Zapowiedź - Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo

$
0
0

Powieść dla dzieci, którą powinien przeczytać każdy dorosły.

Teraz, gdy wszyscy wokół tyle mówią o Syrii, posłuchajmy głosu z samego centrum konfliktu – głosu ośmioletniej Jasminy z Aleppo.

Głosu zmęczonego wojną, która trwa już piąty rok. Zdziwionego tą niebezpieczną zabawą dorosłych, która dosięga dzieci. A przecież to one powinny się bawić na prawdziwych placach zabaw. I grać w piłkę nie o kulach. Głosu przedwcześnie dojrzałego, bo w czasie wojny dorasta się znacznie szybciej, zwłaszcza gdy próbuje się zrozumieć, o czym mówią dorośli, i dorośle odpowiadać na pytania młodszych braci.
„Co to są dobranocki?”, zapyta Tarik, który w swoim trzyletnim życiu nie przeżył nawet jednego dnia pokoju.

A jak w atlasie zaznacza się wojny?
– takie pytanie mogłoby zadać niejedno syryjskie dziecko…

Jesteśmy z Jasminą w Aleppo, gdzie bezpiecznie bywa tylko… w bajce. I jak Jasmina poznajemy sytuacje i słowa, których żadne dziecko nigdy nie powinno poznać. Dzięki tej książce i my je poznamy, i staniemy się silniejsi. Bo jak mówi pan Safik, uczący potajemnie Jasminę matematyki, dopóki górujemy nad wrogami naszą wiedzą, nigdy nas nie pokonają. Dlatego trzeba jak najwięcej wiedzieć – i pamiętać o zwyczajnych ludziach, o Jasminie, Nabilu i Tariku, o ich rodzicach i przyjaciołach z Syrii.

Historie takie jak ta nigdy nie powinny się zdarzyć – a jednak się zdarzają, tu i teraz, tuż obok nas. Tym bardziej ważne, byśmy przeczytali i zapamiętali książkę przejmującą nie mniej niż jej tytuł: Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo.

Cały dochód ze sprzedaży książki zostaje przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc w Syrii.

Tytuł: Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo
Tekst: Grzegorz Gortat
Ilustracje: Marianna Sztyma
Wiek: dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2017

Nowość - Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego

$
0
0

Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego to książka… niezwykła. Jej autorką jest Anna Czerwińska-Rydel, jedyna polska pisarka specjalizująca się w biografiach dla dzieci ważnych i wyjątkowych ludzi. Zaś jedyne w swoim rodzaju ilustracje stworzyła poznańska artystka, Dorota Wojciechowska. Jest to wydanie drugie i pierwsze zarazem. Drugie, ponieważ książka Anny Czerwińskiej-Rydel o Kornelu Makuszyńskim ukazała się w 2014 roku choć pod innym tytułem i w zupełnie innej formie. Pierwsze, bo to wydanie jest całkiem inne – niezwykłe. Treść książki została ponownie zredagowana oraz wzbogacona o zupełnie nowy, niepublikowany dotąd materiał. Przemyślany projekt graficzny oraz wspaniałe ilustracje Doroty Wojciechowskiej przenoszą czytelnika w świat słonecznego pisarza, który stworzył niezrównane książki dla dzieci. Zabawne szkolne perypetie młodego Kornela, pierwsze zawody miłosne i sukcesy poetyckie, miłość do dzieci i Zakopanego oraz historię powstania słynnego Koziołka Matołka – to wszystko i o wiele więcej znajdziecie w tej promiennej książce. 

Tytuł: Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Dorota Wojciechowska
Kategoria:dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Przygotowalnia
Rok wydania: 2017

Nowość - Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starsz

$
0
0


Dwaj bracia, Jasieniek i Wojtuś, których los ciężko doświadczył, postanawiają wyruszyć razem w drogę w poszukiwaniu lepszego życia. W leśnych ostępach spotykają postaci wywodzące się ze świata baśni – mówiące zwierzęta, wróżki, czarownicę, a nawet diabła Rokitę! Nie wszystkie z tych postaci są im przychylne, w lesie czai się mnóstwo pułapek i innych niebezpieczeństw, dlatego bracia potrzebują pomocy…

W książce znajduje się całe mnóstwo zagadek, zadań na spostrzegawczość, labiryntów i fabularnych zwrotów akcji gwarantujących wspaniałą zabawę. A wszystko rozgrywa się w znanym już czytelnikowi z Cudów wianków, pełnym barw i kształtów świecie polskiego folkloru doskonale zilustrowanym przez Mariannę Oklejak.

Rozwiąż wszystkie zadania, świetnie się przy tym bawiąc, wędruj przez strony książki zgodnie z podpowiedziami, pomóż braciom pokonać przeszkody i znaleźć drogę do tego co najważniejsze!

Tytuł: Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Art-Egmont
Rok wydania: 2017
Seria: Seria Artystyczna


O wzrastaniu - konkurs dla ilustratorów

$
0
0

Regulamin konkursu dla ilustratorów wydawnictwa MOI >>klik!
[informacja nadesłana]

Zapowiedź - Las zabaw

$
0
0
 

Las zabaw
to rozległe terytorium, po którym każdy może poruszać się na swój własny sposób. Znajdziecie tu opowieść autorstwa Mateusza Wysockiego, której towarzyszą ilustracje Agaty Królak. Na dole stron, na wysokości runa leśnego, czają się ciekawostki biologiczne, a na końcu książki czeka mapa pełna zadań do wykonania.
Las może być poetycką inspiracją, poligonem doświadczalnym czy przepastnym podręcznikiem biologii. O jego różnych obliczach opowiada ta książka. Dołączcie do naszej wyprawy i zanurzcie się w lesie po uszy!

Małe i duże podróże to seria dla przedszkolaków. Każdy tytuł opowiada o wyprawie w inne miejsce. Poznajemy i te dalekie, zamorskie lokalizajce, i te zupełnie bliskie, nie mniej ciekawe. W każdym tomie na czytelników czekają ciekawostki bilologiczne oraz niezwykłe mapy zapraszające do wyprawy w prezentowane miejsca i wykonania tam proponowanych zadań.

Tytuł: Las zabaw
Autor: Mateusz Wysocki 
Ilustracje: Agata Królak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Czerwony konik
Rok wydania: 2017
Seria: Małe i duże podróże

 

Konkurs Visegrad BABA! - Bratislava Author´s Book Award

$
0
0

Zmiana terminu nadsyłania prac >> 30 czerwca 2017 r.
Nastąpiła również zmiana dot. formatu ilustracji i storyboardu należy je przesyłać w formie cyfrowej.
Regulamin konkursu >> klik!

Wznowienie - Kuchnia pełna cudów

$
0
0

Kultowa książka kucharska dla dzieci z czasów PRLu, na której wychowało się całe pokolenie dzisiejszych pasjonatów gotowania. Dla wielu posiada ogromną wartość sentymentalną. Wydana po raz pierwszy w 1977 roku. Poza przepisami książka zawiera sympatyczną opowieść pokazującą zwykłe życie ówczesnej rodziny „Kowalskich”. Przepisy zawarte w książce stanowią wspaniałą okazję dla rodziców i dziadków, by wspólnie pracując w kuchni wspominać swoją młodość i dzieciństwo.

Tytuł: Kuchnia pełna cudów
Autorka: Maria Terlikowska
Ilustracje: Ewa Salamon
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Axis Mundi
Rok wydania: 2017








Konkurs na plakat XI międzynarodowego festiwalu artystów ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>