Równie dobrze mogliśmy nazwać je „Różowymi Słoniami”, „Zielonymi Zającami” lub „Niebieskimi Lamami” – ale tego nie zrobiliśmy. Wybraliśmy nazwę „Białe Kruki”. „Białe Kruki” oznaczają coś wyjątkowego i niezwykłego. Rzymski poeta Juwenalis użył tego terminu prawie 2000 lat temu. Te szczególne „ptaki” są od wielu lat istotną częścią pracy Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Każdego roku nowe, wspaniałe książki stają się częścią tego „stada ptaków”.
Nie jest łatwo znaleźć „Białe Kruki” wśród licznych nowych publikacji, które biblioteka co roku otrzymuje bezpłatnie i jako egzemplarze recenzenckie. Cały zespół redaktorów opracowuje katalog rekomendacji międzynarodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, który jest wydawany corocznie od 1984 r. W tym roku wybór obejmuje 200 książek w 36 językach, wydanych w 56 krajach.
Zazwyczaj „Białe Kruki” są prezentowane na Targach Książki we Frankfurcie – z wiadomych powodów nie jest to możliwe w tym roku. Trochę nam to przykro – szczególnie zespołowi redaktorów. Wszyscy mamy nadzieję, że targi książki w Bolonii i Frankfurcie dojdą do skutku w 2021 roku.
Okładkę tegorocznego katalogu zaprojektowała ilustratorka i autorka Emma AdBåge. Emma mieszka i pracuje w małym miasteczku w Szwecji. Jej książka z obrazkami „Gropen” została wybrana do konkursu „The White Ravens 2019”, a wraz z nową książką wraca na listę.
Niestety w tym roku musimy obejść się bez drukowanej wersji katalogu „White Ravens”, zamiast tego można go pobrać w formacie PDF >> tutaj.
Wszystkie informacje o 200 wybranych książkach można również znaleźć w bazie danych „White Ravens”.
Mamy nadzieję, że przeglądanie i odkrywanie nowych tytułów sprawi Wam przyjemność.
Zespół White Ravens
Myśli Teo | Wydawnictwo Hokus-Pokus
Awaria elektrowni | Wydawnictwo Dwie Siostry
Mała wojna | Wydawnictwo Literatura
Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer | Wydawnictwo Poradnia K