Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z ilustracją. Tematem tegorocznych
6. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów jest Afryka – na jesienne pluchy proponują trochę afrykańskiego słońca!
Jak co roku obejrzeć będzie można wystawy, posłuchać wystąpień artystów i wziąć udział w warsztatach plastycznych.
Wystawy27 października – 19 listopada 2011 r.
Skąd ty jesteś, krokodylu? to tytuł wystawy w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, na której zaprezentujemy inspirowane tematyką afrykańską prace polskich artystów - od klasyków ilustracji, takich jak:
Bohdan Butenko,
Józef Wilkoń,
Teresa Wilbik,
Janusz Towpik poprzez twórców średniego pokolenia jak
Paweł Pawlak po bardzo młodych ilustratorów jak
Marta Ignerska,
Monika Hanulak czy
Marianna Oklejak.
Pokazane na wystawie ilustracje powstały na przestrzeni ostatnich 50 lat – są więc świadectwem nie tylko tego, jakie motywy i bohaterowie afrykańskich bajek inspirowały artystów, ale także bogactwa warsztatu i zróżnicowanych technik.
Rozmowa o prezentowanych ilustracjach i wernisaż wystawy:
27 października, godz. 17.00, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w poprzednich latach Spotkaniom towarzyszy wystawa
Mistrz Ilustracji, którym w tym roku będzie
Janusz Stanny. Prace tego artysty będzie można obejrzeć w galerii Akademii Sztuk Pięknych.
Wernisaż: 27 października, godz. 19.30, Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16.
Spotkania z artystami i prezentacje ilustratorów:
28 października, godz. 9.30 - 17.00 Ratusz Staromiejski
Barwy Afryki: kolory, egzotyka, bujna i dzika przyroda, wielokulturowość, ale także: Inny, Obcy, nieznane – te motywy to tylko punkt wyjścia i pretekst do spotkania z ciągle tajemniczym dla nas światem – jego wrażliwością, estetyką, sposobem wyrażania myśli, uczuć i mówienia o trapiących go problemach.
Do udziału w
Spotkaniach zaproszono artystów, którzy mają afrykańskie korzenie, choć obecnie nie mieszkają w Afryce. Dominique Mwankumi – ilustrator, malarz i karykaturzysta (Kongo) w swoich obrazach i książkach skierowanych do najmłodszych czytelników przedstawia barwną afrykańską rzeczywistość, szczególną uwagę poświęcając codziennym perypetiom towarzyszącym dorastaniu i pięknu afrykańskiej przyrody. Piet Grobler – autor 60. książek dla dzieci jest laureatem wielu nagród za książki obrazkowe dla dzieci, a także autorem jednej z ilustracji w wydanej w Polsce przez wydawnictwo Arkady, adresowanej do dzieci Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Wszyscy ludzie rodzą się wolni.
Wyjątkową kolekcję książek dziecięcych i czasopism wydanych w krajach afrykańskich ze zbiorów Narodowego Centrum Literatury dla Dzieci – Radość przez Książki, zaprezentuje Viviana Quinones – redaktorka działu afrykańskiego w
Takam Tikou, czasopiśmie poświęconym literaturze światowej; autorka wielu artykułów i recenzji dotyczących literatury dziecięcej, propagatorka czytelnictwa i zakładania bibliotek w Afryce. Wielokrotnie organizowała wystawy, seminaria i warsztaty związane z literaturą tego kontynentu.
Związki z Afryką ma także szwedzka pisarka – autorka książek dla dzieci, znana także w Polsce - Eva Susso członkini prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książek dla Dzieci. Obecny w jej twórczości wątek afrykański inspirowany jest jej osobistymi, rodzinnymi związkami z Gambią, którą wielokrotnie odwiedzała.
O zjawiskowo pięknych ilustracjach Johna Kilaki z Tanzanii i reprezentowanym przez nim nurcie Tingatinga opowie przedstawicielka wydawnictw niemieckojęzycznych Aleksandra Markiewicz.
O afrykańskie zainteresowania będzie można zapytać polskich ilustratorów i wydawców obecnych na
Spotkaniach, wśród nich
Monikę Hanulak – ilustratorkę wielu nagradzanych książek i Katarzynę Skalską z wydawnictwa Zakamarki.
Jak co roku
Spotkaniom będzie towarzyszył kiermasz książki oraz warsztaty dla dzieci.
Więcej informacji znajdziecie na stronie
Nadbałtyckiego Centruk Kultury.