Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Zapowiedź - Co z ciebie wyrośnie?


Nowość - Bitwa pod Grunwaldem 1410

$
0
0
W przeddzień 600-tnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem dziadek opowiada Wice i Wiktorowi jej historię. O Krzyżakach, Polakach i Litwinach, chrześcijanach, poganach i wyprawach krzyżowych, walecznym królu Jagielle, pięknej i mądrej królowej Jadwidze, o wojnie i wielkiej bitwie…

Tytuł: Bitwa pod Grunwaldem 1410
Tekst: Tomasz Diatłowicki
Ilustracje: Jan Bajtlik i Agnieszka Malmon
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2010

Książka ilustrowana. Przykłady nieoczywiste - spotkanie z Jiwone Lee

$
0
0
Jiwone Lee jest Koreanką. Ukończyła polonistykę i literaturę rosyjską na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (temat pracy magisterskiej: Sztuka dla dziecka - Polska ilustracja książek dziecięcych w latach 50 i 60), a następnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się historią ilustracji, pisaniem dla dzieci, a także popularyzacją kultury polskiej - jako animatorka wydarzeń kulturalnych, tłumaczka i agentka literacka. Jest współautorką przekładu Pana Tadeusza (Nagroda Koreańskiego Ministerstwa Edukacji 2006).

Spotkanie odbędzie się 17 sierpnia o godzinie 18:00 w Fundacji ZNACZY SIĘ, przy ulicy Kościuszki 37 w Krakowie.

Rozstrzygnięcie konkursu Empiku

$
0
0

Konkurs na nową oprawę graficzną książki dla dzieci Książki, przecinek i kropka... wygrała Aleksandra Korbolewska tegoroczna absolwentka grafiki projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Dodatkowo jury w składzie: Małgorzata Bieńkowska, Maria Ekier, Krystyna Lipka-Sztarbałło i Maria Ryll - wyróżniło prace: Hanny Rączkowskiej (absolwentki ASP w Gdańsku) i Justyny Rutkowskiej (studentki ASP w Katowicach).

Więcej o konkursie znajdziecie tutaj.

Spotkanie z Jiwone Lee - odwołane

$
0
0
Informujemy, że spotkanie z Jiwone Lee, które miało się odbyć 17 sierpnia, zostało odwołane i przesunięte na inny termin, o czym dzięki uprzejmości Fundacji ZNACZY SIĘ nie omieszkamy Was powiadomić.

Zapowiedź - Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.

$
0
0
Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o krasnoludkach? Może i coś słyszeliście, ale wydawnictwo Hokus-Pokus zapewnia, że to wiedza raz, że przestarzała, dwa - niepełna.

Wydawnictwo idzie o zakład, że nie wiemy, co krasnale mają w nosie? Jakie noszą ozdoby, jakie są ich ulubione powiedzonka? Jak wyglądają dzieci, kiedy się rodzą i czym się różni Pan Krasnal od Pani Krasnalowej? Będziemy mieli też okazję odświeżyć swoje informacje na tematy fundamentalne: skąd się biorą krasnoludki, jakiego wieku dożywają i gdzie mieszkają. Hokus-Pokus uchyla rąbka tajemnicy i zdradza, że siłą dominującą w świecie krasnali są krasnalice: urodziwe, modne, dobrze zbudowane, takie, co to samodzielnie przytaszczą z lasu małego zająca i mocniej niż mężowie walą szyszkami do celu!
Wiecej o książce na stronie wydawnictwa.

Tytuł: Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.Tekst: Dorota Matloch
Ilustracje: Agata Juszczak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

$
0
0


Kolejny, czwarty już zbiór w kolekcji baśni z całego świata wydawnictwa Media Rodzina. Tym razem baśnie norweskie odsłonią nam sekrety skandynawskich tradycji bajarskich. Poznamy historie o królewiczach i księżniczkach o twardo i obco brzmiących imionach, też o groźnych trollach i smokach. Przypadkiem odkryjemy, że w norweskich opowieściach czai się niewybredny, zaskakujący humor i wreszcie zachwycimy się delikatnymi, klimatycznymi ilustracjami Marii Ekier.


Tytuł: Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie
Ilustracje: Maria Ekier
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2010

Wystawa - Józefa Wilkonia

$
0
0

Organizowana przez Galerię SD Wilanów wystawa Józefa Wilkonia obejmować będzie ilustrację, rzeźbę oraz prace z cyklu Auto-Widoki.
Wernisaż odbędzie się 3 września 2010 r. (piątek) o godz. 18.00 w Galerii SD Wilanów przy ul. St. Kostki Potockiego 22 (wt-pt 13-19, sb-nd 11-19, pon.-nieczynne).
Dnia 11 września 2010 r. (sobota) zapraszamy na spotkanie z artystą oraz podpisywanie książek w godzinach od 16.00 do 18.00.
Wystawa trwać będzie do końca września 2010 r.

Zapowiedź - Opowieść

$
0
0

POSŁOWIE

Dzieje tej książeczki same w sobie są opowieścią wpisaną w polską historię książki, wydawnictw, literatury, ale też po trosze wychowania, polityki i innych rzeczy. Składa się ona z wspólnie wydanych trzech utworów: Czarna jama, Ja, Opowieść, z których dwa pierwsze są reedycją, a trzecia, tytułowa Opowieść, ukazuje się w tej formie po raz pierwszy.

A by o to tak... Gdy w roku 1984 ukazało się pierwsze wydanie Czarnej jamy rozległy się burzliwe protesty przeciwko straszeniu dzieci. Utwór uznano za przejaw patologicznego horroru i sugerowano, że sprzedawać go należy wraz z nervosolem i środkami nasennymi dla dzieci. Ogłoszono też, że nastąpi skandal wydawniczy, ponieważ na polskim rynku książki, dotychczas nieskazitelnie uspołecznionym, pojawi się prywatny wydawca, a po takim, jak wiadomo, można
się spodziewać wszystkiego najgorszego. Na łamach Nowych Książek bronił wierszyka młody asystent polonistyki warszawskiej, Grzegorz Leszczyński (obecnie dziekan tego wydziału). Sprawą zainteresował się sam generał Jaruzelski. Ministerstwo Kultury i Sztuki udzielało gorączkowych wyjaśnień.

Spłoszony atakami wydawca (przedsiębiorstwo polonijno-zagraniczne Arka) odstąpił od wydania trzeciej książeczki, która była już zilustrowana.

Można z dużą satysfakcją stwierdzić, że minęła od tej pory cała epoka myślowa, a wraz z nią dogmatyczne przekonanie, że to o czym się nie pisze – nie istnieje. Dziecięce lęki i niepokoje stały się pełnoprawnym tematem literatury dziecięcej, zgodnie z przyjętym w psychologii współczesnej poglądem, że ich przemilczanie nie przynosi dziecku korzyści, a jedynie pogłębia jego osamotnienie i bezradność; zaś strach jest uczuciem nieodłącznie towarzyszącym psychice człowieka, zarówno dorosłego, jak i małego.

Być może zresztą interesy dzieci stały się, jak to nieraz bywa, koniem trojańskim, w którego wnętrzu kryło się coś zupełnie innego. Wieść gminna niosła, że w książeczce ktoś dopatrzył się ukrytych aluzji politycznych, a może nawet, o zgrozo, seksualnych. Błaha ta sprawa,wydaje się teraz być wyjęta raczej z jakiejś humoreski Gogola, niż z prawdziwego życia i mówiąc szczerze niezbyt dziś kogokolwiek obchodzi, jakie buldogi walczyły w niej pod dywanem.

Wierszyki, zamieszczone w niniejszym zbiorze były od tamtego czasu wielokrotnie publikowane, ich treść nikogo już obecnie nie dziwi. Ukarane zostały przede wszystkim znakomite ilustracje Stasysa Eidrigieviciusa, które były równorzędną, a kto wie czy nie pierwszorzędną częścią całego przedsięwzięcia. Po trwającej ponad ćwierć wieku kwarantannie pragniemy je pokazać nowemu pokoleniu polskich miłośników książki. Jest to tym bardziej ważne, że Stasys, ten niezwykły czarodziej obrazu, urzekający tajemnicą, niepokojem, tęsknotą, tak mało książek dla dzieci zilustrował w Polsce. Za piękne i perfekcyjne wydanie Opowieści składam szczególne wyrazy wdzięczności wydawnictwu Mila.

Podziękowania należą się jeszcze jednej osobie, która, można powiedzieć, stoi u genezy wszystkich trzech wierszyków. Jest nią mój syn Antoni, którego wrażliwość, wyobraźnia i kartezjańskie odkrycia, były dla mnie inspiracją twórczą. Antoni to obecnie poważny pan, który mimo to wciąż ma dużo myśli w głowie.

Z wdzięcznością wspominam, choć czas zatarł wiele szczegółów, wspaniały zespół redakcyjny wydawnictwa Arka, którego artystyczna odwaga i determinacja powołały do życia nie tylko moje książeczki, ale też wiele innych pozycji, wydawanych wówczas jako skromne broszurki lecz jakością pomysłu zasługujące na to, aby znalazło się dla nich miejsce w historii polskiej książki dla dzieci, na wystawach i pośród wznowień odpowiedniej jakości. Ale to już inna historia, wspomnę więc tylko, że w małych pokoikach Arki na ulicy Boya w Warszawie zawsze można by o się napić bardzo, bardzo interesującej kawy.

Joanna Papuzińska

Tytuł: Opowieść
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Stasys Eidrigevičius
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Mila
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Diabełek

$
0
0
Bajka nawiązująca do najlepszych tradycji podań ludowych, a przy tym ciut awanturnicza i diabelnie zabawna. Opowieść o diabełku, który twierdził, że pochodzi od wierzby najmądrzejszej pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Diabełek ów miał siedmiu kamratów i bardzo sprytny plan. Pewnego dnia zjawił się u dwojga poczciwych, bezdzietnych ludzi i, stosując diabelskie sztuczki, sprawił, że go szczerze polubili. Tak mało brakowało, a udałoby mu się sprowadzić do ich domu wszystkich kumpli… Jednak stała się rzecz, której diabelski geniusz nie przewidział. Pojawił się Ciemniak – diabełek najgłupszy pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Co było dalej, można się domyślać, ale lepiej bajkę przeczytać.

Tytuł: Diabełek
Autor: Maria Ewa Letki
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2010

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak w Bretanii

$
0
0
Wernisaż wystawy z udziałem pary artystów odbędzie się 17 września o godz. 18.00 w Galerii Saluden w Quimper.
Prace oglądać można do 16 października.

Fanuel Hanan Díaz w Polsce z wykładem - Picture book as a multimodal product and the relationships with cinematographical language

$
0
0
Fanuel Hanan Díaz urodził się w 1966 roku. Studiował literaturę na Universidad Católica Andrés Bello. Jest specjalistą w literaturze dziecięcej, krytykiem literackim, wydawcą i pisarzem. Wydał kilka książek dla dzieci. Obecnie pracuje jako redaktor, profesor college'u i promotor projektów promujących czytanie (tutaj znajdziecie szczegółowy dorobek Fanuela Díaza).

Wykłady odbędą się 14 września o godz. 14 00 w Sali Konferencyjnej Instytutu Książki w Warszawie (sala 708, VII piętro) oraz w Krakowie, 15 września o 16.30 w Fundacji Znaczy się ul. Kościuszki 37. Spotkanie z Fanuelem Díazem to unikalna możliwość poznania jego doświadczeń w badaniu i promocji książki dziecięcej.

Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki zaangażowaniu wydawców, specjalizujących się w książce obrazkowej, takich jak Hokus-Pokus, Zakamarki, Czerwony Konik, Wytwórnia, EneDueRabe oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER.

Patronem medialnym jest kwartalnik Ryms.

Wystawa Anity Graboś

Zapowiedź - Matka Polka

$
0
0

Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy egipskiego sarkofagu. A matka Polka – owszem. Tam, gdzie się pojawia, dzieją się rzeczy dziwne i ciekawe.

„Moja matka” – mówi o niej Polek, a w jego głosie słychać wtedy dumę. Bo nie każda matka, możecie mi wierzyć, jest taka jak matka Polka.

I strona www Matki Polka - możecie dowiedzieć się tam czegoś więcej o tej książce, zerknąć na niektóre ilustracje, obejrzeć filmowy trailer i dowiedzieć się m.in., gdzie i kiedy będą mieć miejsce najbliższe spotkania z autorką.

Tytuł: Matka Polka
Tekst i ilustracje: Zuzanna Orlińska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Akapit Press
Rok wydania: 2010

Krasnoludki w Krasnobrodzie

$
0
0
W Krasnobrodzie, niedaleko Zamościa odbywają się Plenery Ilustratorów i w galerii Domu Kultury można oglądać krasnoludczęta odmalowane na kilkanaście różnych sposobów między innymi przez Elżbietę Gaudasińską, Hannę Grodzką-Nowak, Krystynę Lipkę-Sztarbałło, Krystynę Michałowską, Bogusława Orlińskiego, Małgorzatę Sawicką-Woronowicz, Annę Sędziwy, Janusza Stannego, Zdzisława Witwickiego, Joannę Zimowską-Kwak, Mieczysława Wasilewskiego i Elżbietę Wasiuczyńską.

Wystawa ilustracji do książki Marii Konopnickiej O Krasnoludkach i sierotce Marysi zawiera 66 prac 21 autorów i oglądać ją można do końca września w krasnobrodzkim Domu Kultury (relacja z wernisażu).

Elżbieta Wasiuczyńska


Anna Sędziwy


Małgorzata Sawicka-Woronowicz


Krystyna Michałowska


Hanna Grodzka-Nowak

Nowość - Taja z Jaśminowej

$
0
0
Taja budzi się. Nadsłuchuje tak uważnie, aż rudy kosmyk nad jej uchem staje na baczność. Ani jedna kropla deszczu nie stuka w blaszany parapet. Czyżby przestało padać? Wolno i ostrożnie otwiera Taja oczy. – Są! – oddycha z ulgą. Złociste pyłki tańczą w słonecznej smudze, która przecina pokój od okna po dywanik przed łóżkiem Tai. – Cześć! – mówi dziewczynka, siadając w pościeli. Wyciąga ręce do tańczących Świetlików. Opuszcza nogi na dywanik w sam środek ciepłej plamy. Rudobrązowy włochacz wygląda w tym miejscu jak grzbiet drzemiącego psa.














To ważka z przezroczystymi srebrnozielonymi skrzydełkami. – Biedactwo – szepce do niej Taja. – Jesteś jeszcze mniejsza ode mnie. I pewnie jeszcze bardziej się boisz. Ważka wciąż macha skrzydełkami nad głową Tai. Odlatuje kawałek w prawo i wraca. Powtarza kilka razy ten sam manewr. – Mam iść za tobą? – pyta domyślnie dziewczynka. Taja już nie płacze. Obecność ważki dodaje jej otuchy. Dziewczynka czuje, jak dobre znajome ciepło płynie ku niej ze skrzydeł ważki. Z drewniakami w rękach rusza za srebrno-zieloną przewodniczką.














– To przez Dasza. Skrzynia była otwarta, a babcia nie wiedziała i wleciała do środka. Ojej, jaki był huk! – info rmuje Taja Dużego. Wcześniej niż mama odzyskuje głos. Jest jej nadal strasznie wesoło i nie może się przejąć surowym spojrzeniem taty.



















Mieszkanie to takie okropne słowo! Zwłaszcza, kiedy okazuje się, że z końcem lata trzeba będzie się tam przenieść i zostawić stary dom przy ulicy Jaśminowej 4. Taja nie wyobraża sobie życia w jakimś bloku. Jak będzie mogła zabrać ze sobą mieszkańców domu i ogrodu - kochające słoneczne poranki Zjawinki, śpiewające Tęczynki, kudłatego Słończyk rezydującego pod łóżkiem, stado Galopków, które w deszczowe dni biegają po dachu... Do tego jeszcze ten młodszy braciszek Daszo, pyzaty i nieznośny! Taja ma prawie siedem lat i bardzo poważne zmartwienie. W dodatku ciągle jeszcze nie spotkała swojego Rdenia, istoty, która - jak twierdzi Dziadek Filip - przybiera postać największego marzenia. A właśnie zbliża się Noc św. Jana, magiczny czas, kiedy w lesie kwitną paprocie i ludziom ukazują się właśnie Rdenie... Taja z Jaśminowej to magiczna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni, pięknie przyrody i urokach dzieciństwa.

Tytuł: Taja z Jaśminowej
Autor: Adriana Szymańska
Ilustracje: Lucyna Talejko-Kwiatkowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Brzechwa. Wiersze dla dzieci

$
0
0
Grażka Lange


Piotr Młodożeniec


Tego jeszcze nie było! 28 wierszy Jana Brzechwy w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza, Lecha Majewskiego, Piotra Młodożeńca i Grażki Lange.
Trwają ostatnie prace i książka niebawem idzie do druku.
Publikacja książki zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł: Brzechwa. Wiersze dla dzieci
Autor: Jan Brzechwa
Opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec i Grażka Lange
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2010

Magia obrazu - czar Ilustracji. Cykl spotkań z ilustratorami

$
0
0
Wydawnictwo Media Rodzina z dumą i radością ogłasza, że w najbliższą sobotę (25.09) o godz. 11.15 rusza świetny cykl comiesięcznych spotkań* z ilustratorami w poznańskim Muzeum Narodowym. Gośćmi wydawnictwa będą:

2010 rok

25 września - Piotr Fąfrowicz
30 października – Agnieszka Żelewska
27 listopada – Paweł Pawlak
18 grudnia – Józef Wilkoń

2011 rok

29 stycznia – Beata Lejman
26 lutego – Ewa Kozyra-Pawlak
26 marca – Małgorzata Strzałkowska
30 kwietnia – Aleksandra Kucharska-Cybuch
28 maja – Elżbieta Wasiuczyńska

Inspiracją dla cyklu spotkań stała się książka Beaty Lejman Magia obrazu. Kraina lenistwa. Zaproszeni wybitni polscy ilustratorzy podzielą się z dziećmi swoimi fascynacjami związanymi ze sztuką, opowiedzą o ulubionych dziełach i warsztacie twórczym.

Zajęcia odbywające się w przestrzeni muzealnej umożliwią ilustratorom odwołanie się do inspirujących ich dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Integralną częścią zajęć będzie warsztat plastyczny, z wykorzystaniem technik, które są najbliższe danemu ilustratorowi.

*Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy proszą o zgłoszenia telefoniczne na tydzień przed każdymi zajęciami w Dziale Edukacji MNP, tel. 61 8568 154.

Wstęp w cenie biletu normalnego 12 zł.

Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne.

Organizatorzy zastrzegają, że harmonogram spotkań może ulec zmianie.

Mamy nadzieję, ze spotkania spotkają się z dużym odzewem Poznaniaków, bo zapowiadają się naprawdę ciekawie!

Ze szczegółami i harmonogramem dziewięciu spotkań można zapoznać się tutaj.

Nowość - O panu Tralalińskim

$
0
0
Znakomity wiersz Juliana Tuwima o Tralisławie Tralalińskim i stylowe ilustracje Katarzyny Boguckiej.

Książka otwiera serię Jeden wiersz, w której najpiękniejsze wiersze dla dzieci interpretowane są przez młode pokolenie polskich ilustratorów.

Tytuł: O panu Tralalińskim
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Typo: Robert Oleś
Kategoria: dla dzieci od lat 2 (książka sztywnostronicowa z zaokrąglonymi rogami)
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2010

Tuwim. Wiersze dla dzieci - wydanie włoskie

$
0
0
A tutaj znajdziecie próbkę O panu Tralalińskim po włosku

Klasyka w interpretacji najmłodszego pokolenia polskich ilustratorek właśnie została wydana we Włoszech nakładem wydawnictwa Orecchio acerbo. Autorem przekładu jest Marco Vanchetti. Co ważne, na okładce włoskiego wydania ilustrację do Słonia Trombalskiego Ani Niemierko zastąpiła ilustracja do Rzepki Moniki Hanulak.

To najbardziej obsypana nagrodami książka Wytwórni. W 2008 roku zdobyła jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja oraz Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008. W 2009 roku książkę dostrzegło jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB) przyznając wydawnictwu Wyróżnienie Specjalne.

Tytuł: Tutti per tutti. Poesie per bambini di Julian Tuwim
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska, Justyna Wróblewska
Tłumaczenie: Marco Vanchetti
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Orecchio acerbo
Kraj: Włochy
Rok: 2010
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>