Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Nowość - Czupieńki. Smok

$
0
0
Druga część czteroczęściowej sagi o stworzeniach zwanych Czupieńkami znakomitej polsko-francuskiej spółki autorskiej. Jest jesień, Czupieńki krzątają się w sadzie, robią przetwory na zimę, ale ktoś im przeszkadza - wielkie, niezgrabne stworzenie, które umie tylko niszczyć. Ale Czupieńki znajdą sposób na okiełznanie tego stwora.

Tytuł: Czupieńki. Smok (org. Les Tchoux. Le Krapok)
Tekst: Gerard Moncomble
Tłumacz: Ewa Kozyra-Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2010

5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

$
0
0
W dniach 21-23 października 2010 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza na 5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Spotkania stanowią miejsce prezentacji i promocji najciekawszych dokonań w dziedzinie ilustracji książkowej w Polsce i za granicą, szczególną uwagę skupiając na książkach adresowanych do najbardziej wrażliwych odbiorców – dzieci.

Głównym tematem tegorocznej – piątej edycji - jest humor i śmiech w książkach dla dzieci. Jaki typ humoru lubią autorzy książek dla dzieci, a jaki dzieci? Czy i po co potrzebny jest śmiech, dlaczego tak chętnie pisane są bajki na opak i czy są jakieś granice dowcipu w książkach dla najmłodszych? – te pytania zostaną zadane gościom 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, którzy wezmą udział w dyskusjach i prezentacjach autorskich.

Gościem specjalnym Spotkań będzie Bohdan Butenko - wybitny ilustrator, grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autor takich postaci jak Gapiszon i Korniszon czy Gucio i Cezar. Wystawę prac Mistrza będzie można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) i w Akademii Sztuk Pięknych (galeria ul. Chlebnicka) od 21 października (wernisaż) do połowy listopada.

Udział w spotkaniach zapowiedziało grono znanych, utalentowanych i uhonorowanych wieloma nagrodami ilustratorów z Polski i zagranicy, m.in.: Tomasz Broda, Ignacy Czwartos, Agata Dudek, Marta Ignerska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Ewa Stiasny, Joanna Rzyska, Salla Savolainen (Finlandia), Francois Soutif (Francja).

Wydarzeniom w Ratuszu Staromiejskim będzie towarzyszył kiermasz książek zaproszonych gości, a także znanych, lubianych i cenionych w świecie ilustratorów z Trójmiasta.

Październikowe spotkania z ilustratorami stanowią drugą odsłonę projektu. W pierwszej – wiosennej odbywały się warsztaty i konkursy dla dzieci, w efekcie których powstały prace wydrukowane w formie pocztówek i plakatów wielkoformatowych, z humorem ilustrujące miasto Gdańsk.

W tej odsłonie także nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Poza zwiedzaniem wystawy, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, które odbędą się 23 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Cafe Fikcja we Wrzeszczu.

Projekt odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej znajdziecie na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Nowość - Fryderyk Chopin i jego muzyka

$
0
0
Publikacja poświęcona życiu i twórczości genialnego polskiego kompozytora oraz epoce, w której powstawały jego dzieła. Autorka kreśli sylwetkę Chopina na tle jego środowiska rodzinnego, opisuje przyjaźnie artysty, wybitne osobowości epoki romantycznej, miejsca mu bliskie. Żywa i ciekawa narracja została tu połączona z bogatą i ważką treścią, opartą na najnowszej wiedzy o wielkim kompozytorze. Ostatni rozdział poświęcony jest utworom Chopina, bez muzykologicznych analiz, za to z serdecznym ciepłem tak wobec samej muzyki, jak i prowadzonych ku niej słuchaczy.

Tytuł: Fryderyk Chopin i jego muzykaTekst: Barbara Smoleńska-Zielińska
Ilustracje: Marta Ignerska
Typo: Kasper Skirgajłło-Krajewski
Kategoria: dla dzieci od lat 12
Wydawnictwo: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Wydawnictwo Muzyczne Triangel
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Paproch

$
0
0
Chcecie poznać Paprocha, który dzięki przyjaźni z przebojowym Koralikiem odkrył w sobie drzemiące talenty? Albo spragnioną miłości Piłkę, która zakochała się w Księżycu, bo przypominał jej ją samą? A może Ostatnią Kartkę W Zeszycie – marzycielkę i podróżniczkę, która postanowiła zerwać z rutyną i dowiedzieć się, jak wygląda początek zeszytu?

Oto trzy współczesne bajki o sprawach uniwersalnych. Napisała je Eliza Piotrowska, a zilustrowała Maria Ekier. Efekt? Intrygujące opowiadania spotkały się z tajemniczymi, malarskimi ilustracjami. Naprawdę piękna książka. Przekonajcie się sami.

Myślę, że wszystko, co nas otacza, jest interesujące i że tematów do książek nie trzeba szukać daleko. Czasem wystarcza zwykły paproch, który mieszka w kieszeni zimowego palta... /Eliza Piotrowska/

Urodziłam się prawdopodobnie po to, żeby ilustrować książki. I to właśnie robię. /Maria Ekier/

Tytuł: Paproch
Tekst: Eliza Piotrowska
Ilustracje: Maria Ekier
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Pierwsze urodziny prosiaczka

$
0
0

Prosiaczek organizuje urodziny, zaprasza przyjaciół. Zaraz zaroi się od zwierząt, owadów i prezentów. Pięknie napisana, brawurowo zilustrowana autorska książka laureatki wielu nagród - Oli Woldańskiej.

Tytuł: Pierwsze urodziny prosiaczka
Tekst i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Rok wydania: 2010

14. Targi Książki w Krakowie 4-7.11.2010

$
0
0
Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Targów Książki w Krakowie, która odbędzie się w dniach 4-7 listopada 2010 r. Już po raz 14. Kraków stanie się miastem książek, nie zabraknie spotkań z autorami, wydarzeń kulturalnych, dyskusji o literaturze i kondycji polskiej branży wydawniczej.

Polska Sekcja IBBY jest w tym roku partnerem Targów Książki w Krakowie. Targowe foyer będzie miejscem, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa IBBY, a dwoje prelegentów wygłosi referaty - o ilustracji i o edytorstwie. Maria Ryll - Rozważania o urodzie książki dziecięcej, z odniesieniem do nagród PS IBBY i nie tylko, a Michał Zając - Wszystkie pogłoski o śmierci książki dla młodych są mocno przesadzone.
Kolejnym akcentem ilustracyjnym będzie wernisaż Marii Ekier, medalistki IBBY z roku 2009, który odbędzie się Cafe Szafe 6 listopada.

O zmianach i kolejnych ujawnionych targowych ilustracyjnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Zapowiedź - Podręczny nieporadnik. Rękawiczka

$
0
0
Nieustraszeni naukowcy, Henryk Kwas i Anatol Kurzawka stale pracują. Tym razem prezentują rezultaty swoich badań nad… pięciopalczastą rękawiczką. Do czego takowa nie służy przekonacie się Państwo po lekturze tej mrożącej (miejscami) krew w żyłach pozycji.

Ale, ale… naukowcy tym razem, po licznych apelach, listach i prośbach, zgodzili się zdradzić kilka szczegółów swych bogatych biografii oraz opowiedzieć nieco o historii swej współpracy. Kto ciekaw pierwszych eksperymentów młodego Kurzawki oraz tego gdzie wiedzę zgłębiał Kwas – do księgarni marsz!

Podręczny nieporadnik. Rękawiczka to kontynuacja Podręcznego nieporadnika. Młotka - Najpiękniejszej Książki Roku IBBY 2009. Jak poprzednie tomy, jest kompletnie nieprzydatny, zupełnie niepoważny i do łez śmieszny.

Tytuł: Podręczny nieporadnik. Rękawiczka
Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Rok wydania: 2010

Nowość - Basia i gotowanie / Basia i telewizor

$
0
0
Mama Basi ma dość codziennego gotowania.
Co się stanie, kiedy dowodzenie w kuchni przejmie Tata?

Tytuł: Basia i gotowanie
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: LektorKlett
Rok wydania: 2010



Chora Basia najchętniej cały czas spędzałaby przed telewizorem. Mamie nie bardzo się to podoba.


Tytuł: Basia i telewizor
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje:
Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo:
LektorKlett
Rok wydania: 2010



Swatch Young Illustrators Award 2010 / Illustrative Berlin 11

$
0
0
W maju 2011 r. rozpocznie się 6. edycja festiwal Illustrative Berlin - międzynarodowa impreza poświęcona współczesnej ilustracji i grafice. Artyści z całego świata mogą teraz ubiegać się o udział w festiwalu. Do 22 października 2010 mogą przesyłać prace zgodnie z regulaminem konkursu Swatch Young Illustrators Award.

Swatch Young Illustrators Award to wyjątkowy konkurs, którego organizatorzy stawiają na kreatywności i innowacyjności we współczesnej ilustracji i grafice. Międzynarodowe jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach ilustracji, projektów artystycznych wykonanych z użyciem ilustracji oraz animacji (instalacje i książki artystyczne też się kwalifikują).

Swatch Young Illustrators Award oferuje nie tylko udział w festiwalu Illustrative Berlin, nagrody finansowe, ale także publikacje, kontrakty z międzynarodowymi agencjami oraz unikalną szansę zaprojektowania limitowanej serii dla Swatcha.

Dodatkowe informacje: festiwal / konkurs / blog.

Zapowiedź - Michałek z pudełka od zapałek

$
0
0
Pudełko od zapałek ma sześć centymetrów długości, jego szerokość wynosi cztery centymetry, a wysokość - dwa. W sam raz dla Michałka...

Michałek Opałek jest najmniejszym chłopcem na świecie. Sypia w pudełku od zapałek, kąpie się w mydelniczce i z całego serca pragnie zostać wielkim artystą. Tylko jak to zrobić, gdy ma się raptem pięć centymetrów wzrostu?

Tytuł: Michałek z pudełka od zapałek
Tekst: Erich Kästner
Tlumaczenie: Tadeusz Polanowski
Ilustracje: Zbigniew Rychlicki
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2010
Seria: Mistrzowie ilustracji

D.O.M.E.K. - wydanie holenderskie

Kto ubiera książki? - spotkanie z Olą Cieślak

Józef Wilkoń ponownie nominowany do ALMA

$
0
0
Czyli do The Astrid Lindgren Memorial Award - Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Razem z Józefem Wilkoniem (nominowanym w kategorii Ilustrator) o nagrodę walczą: Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom (w kategorii Organizacja), Małgorzata Musierowicz i Krystyna Siesicką (w kategorii Autor).

Znalaźli się oni pośród 175 nominowanych pochodzących z ponad 60 krajów. Pełną listę wyróżnionych, rekrutujących się spośród autorów i ilustratorów, których praca literacka dla dzieci i młodzieży reprezentuje najwyższe wartości artystyczne i ducha humanistycznego, bliskiego Astrid Lindgren - znajdziecie tutaj. Mogą ją także otrzymać osoby, organizacje lub instytucje, mające znaczący wkład w upowszechnianie czytelnictwa wśród młodych czytelników.

Zwycięzcę poznamy już 29 marca 2011. Trzymamy kciuki i zaczynamy odliczanie!

Nowość - Krawcowe

$
0
0
Czy na maszynie do pisania można szyć ubrania? Okazuje się, że tak, jeśli ma się wyobraźnię i poczucie humoru Doroty Gellner. Wielbiciele talentu tej autorki nie będą zawiedzeni! Oto całkiem nowy zbiorek króciutkich, napisanych błyskotliwą rymowaną prozą historyjek przedstawiających perypetie sympatycznych, choć nieco zbzikowanych krawcowych. Jest ich siedemnaście. Pierwsza tak się igły bała, że przed igłą się chowała (…). Druga igły uwielbiała! Wszystko nimi ozdabiała (…). Trzecia była niezdecydowana (…). Czwarta zły centymetr miała, no i wciąż źle miarę brała (…). Piąta ciut niechlujna była. I, udając elegantkę, z igłą w swetrze szła na randkę (…). Ósma cięła, co się dało, bo tak jej się podobało (…). Gdy piętnasta z łóżka wstała, roztrzepana była cała. Aksamitki i lamówki powrzucała do lodówki (…). A ostatnia już krawcowa była bardzo pomysłowa i zaczęła szyć ubrania na maszynie do pisania!

Tytuł: Krawcowe
Autor: Dorota Gellner
Ilustracje: Jona Jung
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Agnieszka Osiecka dzieciom

$
0
0
Agnieszka Osiecka dzieciom to niezwykłe wydarzenie edytorskie. Po raz pierwszy w jednym tomie zostały zebrane utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci. Antologię dopełniają niepowtarzalne ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej i wstęp Daniela Passenta, napisany specjalnie na tę okazję.

W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz, ulepiony co prawda z gliny, ale bardzo ruchliwy, pochodzący ze Szwecji, gdzie są bracia Fińczyk, Tuńczyk i Sardyńczyk. Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są - jak zwykle u Agnieszki - jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. Jest pan Leśniczy i są niesforne pszczoły, nieraz trzeba było złapać rój, który się wyroił. Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot - Ptakowiec, syn mewy. (...)

Twórczość dla dzieci zajmuje poważne miejsce w dorobku Agnieszki Osieckiej. (...) Są to utwory dla dzieci i dla dorosłych - każdy się przy nich rozbawi i rozczuli. Bogata wyobraźnia autorki pozwala szybować po Niebie, a jej przywiązanie do miejsca, w którym żyje, pozwala stąpać po Ziemi - po Warszawie i po Mazurach.


Ze wstępu Daniela Passenta

Tytuł: Agnieszka Osiecka dzieciom
Tekst: Agnieszka Osiecka
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2010

Nowość - Rymobranie

$
0
0
Rymobranie Agnieszki Frączek to książka przepełniona radością i humorem dzięki zabawie słów i skojarzeń wplecionych w wiersze. Ich rym i rytm wciąga czytelnika i sprawia mu ogromną przyjemność. Autorka, ceniony twórca poezji i prozy wierszowanej dla dzieci, czerpie z najlepszych tradycji pisarskich. Bawi i zachęca do poznania takich dziwaków: słownych urwisów i rozrabiaków.

Tytuł: Rymobranie
Tekst: Agnieszka Frączek
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Żożo i Lulu

$
0
0
Elisabeth Duda to urodzona w Paryżu aktorka i pisarka. Jest autorką książki Mój Paryż, która stała się podróżniczym hitem. Żożo i Lulu to kolejna nietuzinkowa propozycja dotycząca stolicy Francji, tym razem skierowana do młodszych czytelników. Bohaterowie przemierzają miasto w towarzystwie tajemniczego wujka, przeżywają wiele fascynujących przygód, a przy okazji na nowo odkrywają Paryż…
Wydawnictwo Dookoła Świata powstało by wspierać młodych czytelników w stawaniu się efektywnymi członkami globalnej wspólnoty. Pragnie by wyrastali oni w tolerancji i szacunku dla innych kultur, języków i obyczajów. Ich książki mają umożliwić dzieciom poznanie rówieśników z innych krajów, ich życia, problemów, zwyczajów, kultury kraju, z którego pochodzą. Chce nieść przesłanie szacunku wobec innych istot, tradycji, oraz najważniejszych wartości, unikać stereotypów i budować pozytywny stosunek do świata i ludzi.

Tytuł: Żożo i Lulu
Tekst: Elisabeth Duda
Ilustracje: Agata Dudek
Opracowanie graficzne: Opracowanie graficzne: Małgorzata Frąckiewicz / poważnestudio
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Rok wydania: 2010

Winietkowy konkurs - Kto to zmalował?

$
0
0
Kto to zrobił? No kto? Czyli, czy znasz li tego ilustratora? A jeśli tak, to po czym poznałeś? Szczęśliwy zwycięzca, wyłoniony w tajnym losowaniu, obdarowany zostanie książką z autografem z ilustracjami autora winietki.
Na odpowiedzi czekamy do 22 października. Wysyłajcie je na adres mailowy: grubakreska [@] gmail.com
(bez spacji i nawiasów), w tytule maila wpisując hasło winietkowy konkurs. Wyniki opublikujemy 24 października.

www.polskailustracjadladzieci.pl

Zapowiedź - Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.

$
0
0
Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o krasnoludkach? Może i coś słyszeliście, ale zapewniamy, że to wiedza po pierwsze przestarzała, a po drugie niepełna.

Co krasnale mają w nosie? Jakie noszą ozdoby? Jakie są ich ulubione powiedzonka? Jak wyglądają ich dzieci, kiedy się rodzą, i czym się różni Pan Krasnal od Pani Krasnalowej? Macie okazję poznać odpowiedzi na te pytania, ale też odświeżyć swoją wiedzę na tematy fundamentalne: skąd się biorą krasnoludki, jakiego wieku dożywają i gdzie mieszkają. Zdradzimy, że siłą dominującą w świecie krasnali są krasnalice: urodziwe, modne, dobrze zbudowane, takie niewiasty, co to samodzielnie przytaszczą z lasu małego zająca i mocniej niż mężowie walą szyszkami do celu!

O tym wszystkim – w przezabawnej książce Doroty Matloch, autorki tekstu, i Agaty Juszczak, ilustratorki, zakręconego duetu debiutantek. Połączone siły wrocławsko-warszawskie dały efekt piorunujący pod względem pomysłów fabularnych i rozwiązań graficznych. Absurd przemieszany z dowcipem, a do tego nowoczesna, dynamiczna kreska i kolaże!

Tytuł: Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.
Tekst: Dorota Matloch
Ilustracje: Agata Juszczak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2010
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>