Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Książki z obrazkami - wystawa edukacyjna o współczesnej ilustracji w europejskich wydawnictwach dla dzieci

$
0
0

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Wydawnictwo Ładne Halo zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego na wystawę edukacyjną o współczesnej ilustracji w europejskich wydawnictwach dla dzieci Książki z obrazkami. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowej konferencji "Biblioteka w komórce? - przyszłość usług bibliotecznych" organizowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 4-6 czerwca.

Książki i ilustracje prezentowane w ramach wystawy pochodzą ze zbiorów Koła Naukowego WSSiP pod kierunkiem profesor Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej oraz z czytelni książek dla dzieci prowadzonej przez wydawnictwo Ładne Halo w pracowni na terenie pofabrycznej przestrzeni OFF Piotrkowska. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wydane w ostatniej dekadzie książki z takich między innymi krajów jak: Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Włochy, Wielka Brytania, a także wybór polskich książek ilustrowanych - Draka Ekonieborakailustracje: Emilia Dziubak, Brud ilustracje: Patryk Mogilnicki, Kłopot tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska, Czarostatki i parodzieje tekst i ilustracje: Paweł Pawlak i Lala Lolka tekst i ilustracje: Katarzyna Bogucka. Wspólnym mianownikiem prezentowanych wydawnictw jest znakomity warsztat ilustratorski i szczególna wymowność obrazu.



Nowość - Ucieszki Cieszka

$
0
0

Zbiór opowiadań o przygodach najbardziej pogodnego chłopca na świecie. Czeski humor w najlepszym wydaniu! 

 W małym domku na przedmieściach mieszka Cieszko – pomysłowy synek ogrodnika. Odwiedźcie go, a wnet poprawi wam humor – bo Cieszko potrafi cieszyć się światem jak nikt. I nie przeszkodzi mu w tym nawet łobuzisko Hugo ze swymi niecnymi intrygami!

Opowiadania o codziennych przygodach wesołego chłopca urzekają prostotą i ciepłym poczuciem humoru. W Czechach perypetie Cieszka od lat bawią dzieci również w wersji filmowej, za sprawą popularnej dobranocki, zrealizowanej według scenariusza Zdenka Svěráka.

Tytuł: Ucieszki Cieszka
Tekst: Zdeněk Svěrák
Ilustracja: Ewa Stiasny
Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry 
Rok wydania: 2013

Zapowiedź - Ciekawe, co myśli o tym królowa

$
0
0

Zwariowana kartonowa książeczka dla małych i dużych miłośników absurdu. 

Witajcie na książkowej karuzeli zaskakujących i zabawnych skojarzeń! Tu wszystko jest możliwe: bocian motocyklista, robot jedzący sztućcami, kosmiczna gra w piłkę… 

Ilustracje w stylu retro i brawurowy wierszowany tekst zabiorą was na zwariowaną, nieprzewidywalną przejażdżkę. Kwa, kwa i jeszcze raz kwa! 

Tytuł: Ciekawe, co myśli o tym królowa
Tekst i ilustracje: Paweł Mildner 
Kategoria: dla dzieci od lat 3 
Wydawnictwo: Dwie siostry 
 Rok wydania: 2013 


Zapowiedź - Robimisie

$
0
0

Książeczka dla tych, którzy chcą wiedzieć, czym zajmują się misie. 

W tej kartonowej książeczce znajdziecie gromadkę pracowitych misiów. Są tu miś bibliotekarz, mechanik i architekt, misiowa policjantka, aptekarka, krawcowa – i całe mnóstwo innych misiów zawodowców... Sympatyczne zwierzaki znane dzieciom i rodzicom z książeczki Różnimisie znów rozśmieszają maluchy. A przy tym prezentują im dwadzieścia sześć różnych zawodów w męskim i damskim wydaniu.

Tytuł: Robimisie
Tekst i ilustracja: Agata Królak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013


Zapowiedź - Mapownik czyli praktyczny kurs mazania po mapach

$
0
0

Blok pełen twórczych zadań rysunkowych dla młodych odkrywców. Ciąg dalszy podróżniczej przygody zapoczątkowanej bestsellerową książką Mapy.

Wyrusz we własną rysunkową podróż po lądach, morzach i kulturach świata! Twórz mapy i projektuj flagi. Odwiedź wodny targ w Tajlandii, pokonaj labirynt Minotaura i przygotuj wyprawę na Mount Everest. Zbuduj wieżę z ludzi w Katalonii, udekoruj czaszki z cukru w Meksyku i zaprojektuj wzór na japońskie kimono. Rysuj, baw się i poznawaj świat! Blok zawiera 36 plansz. Każdą z nich możesz łatwo wyrwać, by obdzielić twórczymi zadaniami całą rodzinę!

Tytuł: Mapownik czyli praktyczny kurs mazania po mapach
Tekst i iustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy 
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013

Prace Magdy Wosik i zbiory jej Ojca Wiesława Wosika

$
0
0

Ojciec jest filatelistą i numizmatykiem, jego córka znaną wrocławską rysowniczką. Ich pasje stały się tematem nowej wystawy. Do 14 lipca obejrzymy na niej m.in. ponad 600 kart pocztowych ze zbiorów Wiesława Wosika i ilustracje Magdy Wosik do Pana Tadeusza


- Po raz pierwszy organizujemy rodzinną wystawę, a prezentowane zbiory i prace są, moim zdaniem, znakomite-podkreśla Jadwiga Bartków-Domagała, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji. – To ukłon w stronę dwóch grup odwiedzających naszą instytucję, zarówno kolekcjonerów, w tym głównie filatelistów, jak i dzieci-wyjaśnia Katarzyna Makarewicz, kuratorka wystawy. – Może także okazja, aby te dwie grupy mogły się spotkać i zarazić pasją-dodaje. 

Wiesław Wosik to emerytowany wynalazca, który był współautorem wielu patentów przemysłowych. Od początku lat sześćdziesiątych jego pasją stało się kolekcjonowanie znaczków, monet i medali, choć filatelistą został jeszcze jako dziecko. -Wyręczałem listonosza we wsi i niszczyłem buty roznosząc listy po to, by dostać znaczek-wspomina. –Po wojnie było trochę bilonu sowieckiego i niemieckiego, który gromadziłem-opowiada Wiesław Wosik. Potem fascynowały go także wodospady, albo zapory i hydroelektrownie na banknotach i monetach. Dziś jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Filatelistyki we Wrocławiu, a w ramach wystawy udostępnił niezwykle bogate (640 sztuk) zbiory kart pocztowych, których leitmotivem są pomniki Jana Pawła II. Papież Polak szczególnie interesuje Wiesława Wosika. W gablotach obejrzymy także wyjątkowo ciekawą kolekcję monet watykańskich z okresu pontyfikatu zmarłego w 2005 roku Ojca Świętego. 

Magda Wosik, córka Wiesława, to obecnie jedna z najbardziej znanych wrocławskich rysowniczek o rozpoznawalnej kresce (najczęściej czarno-białej). Adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP, laureatka wielu nagród, w tym wyjątkowo cennej za ilustracje do tomu O, ja cię! Smok w krawacie! wybranego Najlepszą Książką Dziecięcą Przecinek i kropka 2011 w konkursie Empiku. Na wystawę w Muzeum Poczty i Telekomunikacji wybrała prace, jakie przez ostatnie lata robiła z myślą o najmłodszych czytelnikach. – Zależało mi na różnorodności - podkreśla. Dlatego zwiedzający zobaczą zarówno świetne i niezwykle dowcipne ilustracje do jednej z ksiąg Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, czy nieco mroczne sporządzone do książki Czarownica piętro niżej Marcina Szczygielskiego. - Do każdego zadania- wierszyka, czy książki staram się podchodzić indywidualnie, podporządkować pomysłowi, myśleć o formie-wyjaśnia ilustratorka. Niegdyś kolekcjonowała także znaczki za namową ojca. - Miałam kilka klaserów, choć moje zbiory nie były aż tak piękne plastycznie, jak roczniki taty, zwłaszcza znaczki czechosłowackie, często o tematyce bajkowej-mówi Magda Wosik. Nigdy nie zaprojektowała jeszcze znaczka, ale po studiach specjalizowała się w robieniu exlibrisów. W ramach wystawy zachęca także dzieci, by same malowały. Pod jej pracami zawieszone zostały bloki rysunkowe i postawione kredki. Po wernisażu były już pierwsze efekty prac najmłodszych zwiedzających. 

Wystawę Prace Magdy Wosik i zbiory jej ojca Wiesława Wosika w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu (ul. Krasińskiego 1) można oglądać do 14 lipca. Okolicznościowy stempel (zaprojektowany przez Magdę Wosik) dostępny jest w okienku nr 4 Urzędu Pocztowego przy ul. Krasińskiego 1. 

Magdalena Talik 

za >> klik!


Puzzle w puszce

$
0
0


Puzzle w puszce to projekt, który ma dwa zadania. Po pierwsze: promocja pięknej polskiej ilustracji poza książką, w formie czystej zabawy. Po drugie: stworzenie twórczego wyzwania dla rodziców z dziećmi. Ułożenie obrazka wymaga cierpliwości, dużych pokładów spędzonego wspólnie czasu i zaangażowania. Nie jest to wyzwanie dla najmłodszych, ale z pewnością dla starszych dzieci z pomocą dorosłych. Ładne Halo gwarantuje za to satysfakcję po skończeniu układanki wprost proporcjonalną do ilości elementów. Gotową ilustrację można oprawić i powiesić w dziecięcym pokoju, a puszkę wykorzystać na klocki lub kredki. Puzzle będą wykonywane w limitowanych seriach. Pierwszą ilustrację zatytułowaną Dział przyrodniczy przygotował Maciek Blaźniak.

Więcej >> klik!


NARYSUJ BAJKĘ - konkurs dla ilustratorów

$
0
0
Drodzy Ilustratorzy! 

Poznajcie perypetie pary rozbrykanych koziołków Pana Zegarmistrza i zaproponujcie ilustracje do bajki pióra słynnej polskiej poetki Wandy Chotomskiej.
  • Konkurs: NARYSUJ BAJKĘ - konkurs na ilustrację do utworu Koziołki Pana Zegarmistrza autorstwa Wandy Chotomskiej
  • Organizator: Wydawnictwo Miejskie Posnania
  • Przedmiot konkursu: ilustracje do utworu Koziołki Pana Zegarmistrza
  • Termin nadsyłania prac: do 31 lipca 2013 r. (do północy), na adres: Wydawnictwo Miejskie Posnania, ul. F. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań (barwne wydruki lub prace odręczne, format A4 lub zbliżony), na kopercie należy wpisać hasło: Konkurs - ilustracje
  • Termin rozstrzygnięcia konkursu: druga połowa sierpnia 2013 r.
  • Pytania dotyczące konkursu można zgłaszać pod adresem: joanna.pakula@wm.poznan.pl
  • Patronat honorowy: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
  • Patroni medialni: kulturapoznan.pl, "IKS", "Biuletyn Miejski", "POZnan*"

Nadesłane na konkurs ilustracje oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: 

Olcha Sikorska-Wierzbowska - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
Eliza Piotrowska - autorka i ilustratorka książek dla dzieci
Jolanta Maćkowiak-Piasecka - księgarz i animator kultury
Katarzyna Kamińska - dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania
Joanna Pakuła - grafik
Joanna Gaca-Wyczółkowska - sekretarz Wydawnictwa Miejskiego Posnania, redaktor książek dla dzieci

Wyżej wymienieni jurorzy przyznają jedną nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia:

nagroda główna - 3.000 PLN oraz zilustrowanie bajki Wandy Chotomskiej Koziołki Pana Zegarmistrza (bez dodatkowego wynagrodzenia), którą Wydawnictwo opublikuje w formie książkowej w 2013 r.

wyróżnienia - zestawy publikacji Wydawnictwa

Załączniki:
za >> klik!


Basia i... iPad

$
0
0


Basia jest małą dziewczynką, mieszka w Polsce i przyjaźni się z rówieśnikami. 
Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. 
Basia znajduje się w trudnych sytuacjach i próbuje sobie z nimi poradzić. 
Basia odkrywa, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi. 

Aplikacja składa się z opowiadania - dowcipnej historii o konsekwencjach przejadania się słodyczami oraz kilku zabaw rozwijających kreatywność, spostrzegawczość i refleks dziecka. 

Historię Basi dziecko może czytać samodzielnie lub słuchać opowiadaną przez lektora.  Aplikacja zawiera ponadto 7 zabaw takich jak dekorowanie tortu urodzinowego, przechodzenie przez labirynt czy łączenie kropek aby powstały piękne obrazki. 

Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak 
Kategoria: dla dzieci 3-6 lat
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Dostępna na iPada 



Zapowiedź - Paweł i Gaweł

$
0
0

Oto kolejna – po Kaczce-dziwaczce - książka, która ukaże się w bajkowej serii Cacko z dziurką. Zamysłem serii jest interpretacja wielkich klasyków literatury dziecięcej przez współczesnych mistrzów ilustracji. Tym razem Fredro w opracowaniu graficznym Adama Pękalskiego.

Tytuł: Paweł i Gaweł
Tekst: Aleksander Fredro

Ilustracje: Adam Pękalski
Wiek: 5+
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2013

Seria: Cacko z dziurką 
Książka objęta patronatem PIdD 

 

Wystawa polskiej ilustracji w Seulu

$
0
0

Created with flickr slideshow.

Dzięki niestrudzonej Jiwone Lee możemy zobaczyć jak wyglądała wystawa polskiej ilustracji w Seulu w National Library for Children and Young Adults (Narodowej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Seulu) - 30 kwietnia - 26 maja br. - zorganizowana przez Ambasadę RP w Seulu i NLCY. Kuratorką wystawy była Jiwone Lee, a zaaranżowała ją Bohye Ahn. Zdjęcia autorstwa Woohyeon Hwang - dzięki uprzejmości Jiwone Lee. Więcej >> klik!

Obecnie wystawę można oglądać na wyspie Nami, oddalonej od Seulu o 63 km. Ekspozycja będzie czynna do 18 sierpnia. 

Korzystając z okazji warto przypomnieć rozmowę, którą z Jiwone Lee przeprowadziła Krystyna Lipka-Sztarbałło >> klik!


W czasie deszczu dzieci się nudzą, ale Dwie Siostry mają na to sposób...

ILUSTRARTE 2014 is moving on!

$
0
0
Organizowany co dwa lata konkurs ILUSTRARTE wraz z wystawą są okazją, aby zobaczyć najlepsze na świecie ilustracje. Jest to również doskonały pretekst do spotkania w Lizbonie ilustratorów, pisarzy i czytelników w każdym wieku. ILUSTRARTE 2014 to już 6. edycja tego konkursu!

Ilustratorzy książek dla dzieci z całego świata mogą wziąć udział w konkursie wysyłając 3 oryginalne ilustracje, niepublikowane lub opublikowane (po styczniu 2011 roku). Wielkość każdej ilustracji nie może przekroczyć wymiarów 40 x 60 cm. Technika dowolna. Akceptowane są tylko oryginalne ilustracje. Nagroda w wysokości 5000 Euro będzie wręczona w dniu otwarcia wystawy, w styczniu 2014 roku.


Termin nadsyłania prac: 30 września 2013 r.
 

Regulamin >> klik!
Formularz zgłoszeniowy >> klik!
Więcej >> klik!  
A tak było w 2012 r. >> klik!

Operacja sufit - zrób projekt na sufit w salach pooperacyjnych w Centrum Zdrowia Dziecka

$
0
0
Spraw dzieciom radość!

Zrób projekt sufitu do sal pooperacyjnych Centrum Zdrowia Dziecka.
Stwórz obraz skłaniający do fascynujących podróży wzrokiem po suficie!



Prace oceni profesjonalne jury składające się z grafików i ilustratorów książek dla dzieci: 

Michał Pawlik dyrektor artystyczny oraz partner warszawskiego studia Mamastudio. 
Ada Buchholc, absolwentka poznańskiej ASP. Jej prace są regularnie publikowane w polskich magazynach – m.in. Przekrój, Twój Styl, Wprost. Rozpoznawalny styl Bucholc jest doceniany na całym świecie. 
Katarzyna Bogucka, ilustratorka książek dla dzieci a także współzałożycielka grupy projektowej Nioska. 
Ola Cieślak, ilustratorka oraz autorka książek Love Story i Od 1 do 10 (wyróżnienie IBBY 2010). Absolwentka wydziału grafik ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Książek. 
Joanna Rusinek, absolwentka ASP w Krakowie na wydziale grafiki. Ilustruje książki dla dzieci i robi filmy animowane. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. 
Marianna Oklejak, ilustratorka młodego pokolenia, do serii książkowej Basia tworzy ilustracje nowoczesne i klasyczne zarazem. Fascynatka muzyki ludowej.

Przed wysłaniem pracy sprawdź wymagania techniczne >> klik! >> projekt musi być przypisany do konkretnej sali, należy posługiwać się barwami określonymi w palecie >> klik!) Koniecznie uwzględnij, której sali dotyczy projekt w tytule pracy >> klik! Na przykład: Kwiaty dla dzieci A01.
 
paleta kolorów

Nagrody >> klik!
Zasady >> klik!

Masz pytanie dotyczące konkursu OPERACJA SUFIT? Chcesz podzielić się wrażeniami dotyczącymi konkursu? Wejdź na poświęcony konkursowi wpis na blogu redakcyjnym i zadaj pytanie 
>> klik

Termin nadsyłania prac: 10 lipca 2013, do godz. 24:00

A tak malowano ściany! >>



Wystawa ilustracji do książki S.Z.T.U.K.A.

$
0
0

Institute of Design Kielce zaprasza na wystawę ilustracji Aleksandry i Daniela Mizielińskich do książki S.Z.T.U.K.A. - ilustracje zyskają nowy wymiar dzięki pomysłowej, przestrzennej instalacji. Efektowna grafika książkowa zamieni się w miniaturowy teatr światła i cienia. Do obejrzenia już w Białą Noc na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego!


Wystawa będzie dostępna w terminie od 28 czerwca  do31 sierpnia.



Nowość - Marta i ufoludek

$
0
0

Marta z klasy Ib chodzi na zajęcia plastyczne do Domu Kultury. Pewnego dnia przytrafia jej się bardzo dziwna przygoda – w jej życiu niespodziewanie pojawia się tajemniczy przyjaciel…

Tytuł: Marta i ufoludek
Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Ewa Poklewska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Seria: Czytam sobie


Zapowiedź - Był gdzieś haj taki kraj i Była gdzieś taka wieś Themersonów

$
0
0


Wydawnictwo Widnokrąg zapowiada na po wakacjach wydanie książki Stefana i Franciszki Themersonów - Był gdzieś haj taki kraj / Była gdzieś taka wieś

Oczekując poczytać możemy o Themersonach >> klik!, ich biografii >> klik! i wystawie, która właśnie się skończyła w Muzeum Sztuki w Łodzi >> klik!

Zapowiedź - Akademia Pana Kleksa

$
0
0


Wydawnictwo Greg zapowiada nową serię Kolorowa klasyka - pierwszym tytułem ma być Akademia Pana Kleksa. Tym razem przygody Adasia Niezgódki i jego kolegów we wspaniałym baśniowym świecie zilustrował Mikołaj Kamler. 

Tytuł: Akademia Pana Kleksa
Tekst: Jan Brzechwa
Ilustracje: Mikołaj Kamler
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Greg
Rok wydania: 2013
Seria: Kolorowa klasyka


Wilkoń - Powrót do Tarnowa - wystawa i warsztaty

$
0
0

BWA w Tarnowie zaprasza:
Józef Wilkoń
Powrót do Tarnowa - malarstwo, grafika i rzeźbaWystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały
Wystawa w ramach Dni Tarnowa Zdearzenia 2013
Wernisaż wystawy piątek 5.07.2013, godz. 18:00
Konferencja prasowa: godz. 13:00
BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Wystawa czynna od 06.07 do 31.08.2013
Warsztaty plastyczne prowadzone przez artystę: sobota 6 lipca, g. 11:00, czas trwania 120 min. 
Koszt warsztatów: 15 zł
zapisy: gorowska@bwa.tarnow.pl
Otwarciu towarzyszyć będzie promocja książki Józef Wilkoń. Szum drzew w opracowaniu Janusza Górskiego. Podczas wystawy będzie można zobaczyć przegląd ilustracji w technice pasteli, piórka i akwareli, nie zabraknie także monumentalnych drewnianych prezentacji rzeźbiarskich jak słoń, łoś, tur, w otoczeniu mniejszych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów, dzikiego ptactwa czy nietoperzy. Wystawa wprowadzi nas w bajkowy świat artysty, skierowany nie tylko do młodego odbiorcy.
Tytuł wystawy nawiązuje do nieoczywistych, ale bardzo ciekawych związków Artysty z Tarnowem. Ojciec Artysty – Piotr Wilkoń - współtworzył tarnowski ruch oporu w okresie II wojny światowej jako członek Delegatury Rządu Londyńskiego na Tarnów i okręg tarnowski. Ciekawostką jest pokrewieństwo Artysty z Janem Szczepanikiem. Babka Józefa Wilkonia - Teresa z domu Szczepanik była krewną słynnego wynalazcy. Więcej >> klik!

Nowość - Cztery strony czasu

$
0
0


Trzecia w Polsce książka dla dzieci znanej i nagradzanej na świecie autorki książek obrazkowych, w tym wielokrotnie nagradzanego Pamiętnika Blumki o Domu Sierot Janusza Korczaka.

Książka Cztery strony czasu powstała najpierw w Korei, teraz mogą ją czytać i oglądać także dzieci polskie. Opowiada o barwnej, lecz zawiłej historii Torunia, jednego z najstarszych miast w Polsce. Radości i smutki jego mieszkańców są takie same jak ludzi na całym świecie, jest to więc opowieść uniwersalna. 


Na starym mieście, na środku rynku stoi ratuszowa wieża z czterema tarczami zegara skierowanymi w cztery strony świata. Po czterech stronach rynku stoją kamienice, a w nich kuchnie i salony, pokoje dziecięce i pracownie, w których nieustannie toczy się życie, mimo upływu czasu. Ratuszowy zegar jest świadkiem wydarzeń historycznych i codziennych. Przez stulecia przez miasto przetoczą się wojny, epidemie i powodzie, czasy urodzajów i czasy głodu, ale zwykli mieszkańcy kamienic będą dzielić te same troski i te same radości, co ludzie urodzeni 100, 200 i 600 lat po nich.

Tytuł: Cztery strony czasu
Tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2013

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live