Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Nowość - Proszę mnie przytulić

$
0
0

Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?
Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni...

Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.
 
Tytuł: Proszę mnie przytulić
Tekst: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Emilia Dziubak 
Kategoria: dla dzieci od 5 lat
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2013


Zapowiedź - Kto ty jesteś?

$
0
0

O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę.  Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie.


Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują. - Joanna Olech

Tytuł: Kto ty jesteś?
Tekst: Joanna Olech
Opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Rok: 2013

Zapowiedź - O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku

$
0
0

Melania i Melchior od lat mieszkają w jednej kamienicy i – choć myślą o sobie nieustannie – widują się tylko na klatce schodowej albo w pobliskim sklepiku. Tak to bywa, gdy ktoś jest bardzo nieśmiały… Pan Przypadek pojawia się w tej historii tylko na chwilę i właściwie… zupełnie przypadkiem. Pojawia się i wywraca do góry nogami całe życie Melanii i Melchiora. Na dodatek robi to za pomocą podgrzewaczy do butów! Kim jest ów tajemniczy pan P.? I czy rzeczywiście bez jego udziału życie pary bohaterów nigdy by się nie zmieniło? 

Tytuł: O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku
Tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Paweł Pawlak Projekt graficzny: Paweł Pawlak
Wiek: 4+
Wydawnictwo: Bajka 
Rok wydania: 2013

Tripp & Tripp w Krakowie

$
0
0

Wprawdzie to nie polska ilustracja dla dzieci, ale warto wspomnieć...

Wydawnictwo Bona i Instytut Goethego w Krakowie już teraz serdecznie zapraszają na wystawę organizowaną w ramach projektu Tripp & Tripp. Na wystawie, prezentowanej w hallu Instytutu Goethego, można zobaczyć oryginalne rysunki Franza Josefa Trippa, wybitnego ilustratora książek dla dzieci, uzupełnione pracami jego syna -  znanego niemieckiego malarza i rysownika, Jana Petera Trippa. 


Franz Josef Tripp jest autorem opracowania graficznego bestsellerowych książek dla dzieci, które na stałe weszły do kanonu dziecięcej literatury nie tylko w Niemczech.  Dzięki niemu w wyobraźni milionów dzieci na całym świecie postaci z książek: Kuba Guzik i maszynista Łukasz Michaela Endego, Rozbójnik Hotzenplotz oraz Mały Duszek Otfrieda Preußlera wyglądają tak samo. Bohaterowie tych historii towarzyszą kolejnym pokoleniom (w 2012 r. obchodzona była 50. rocznica pierwszego wydania Rozbójnika Hotzenplotza). Na ich popularność wpłynęły adaptacje filmowe i teatralne oraz tłumaczenia na wiele języków, m. in. na język polski. Rozbójnik Hotzenplotz oraz Mały Duszek Otfrieda Preußlera ukazały się nakładem wydawnictwa Bona, zaś  wydawnictwo Znak wydało powieść Michaela Endego Kuba Guzik i maszynista Łukasz.


Wspomniane książki zawdzięczają swoją sławę również doskonałym grafikom F.J. Trippa, który zdobył rozgłos dopiero trzydzieści lat po śmierci. Oryginały ilustracji przez wiele lat uchodziły za zaginione. Teraz można je podziwiać na podwójnej wystawie Tripp & Tripp. Rysunki formatu A 4 zostały zestawione z wielkoformatowymi pracami węglem syna ilustratora, znamienitego niemieckiego malarza i rysownika Jana Petera Trippa. Twórczo manipulując wspaniałą spuścizną, J.P. Tripp  powiększył oryginały i wykorzystał ich motywy i postaci w formie cytatów w swoich własnych obrazach.

Część wystawy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności podczas 3. Targów Książki dla Dzieci w Krakowie (7-9 czerwca b. r.).

W ramach projektu odbędzie się również uroczyste otwarcie wystawy i dyskusja panelowa z udziałem Jana Petera Trippa (14 maja b. r.); a także cykl warsztatów dla dzieci.


Organizatorami wystawy są Instytut Goethego w Krakowie i wydawnictwo Bona. Partnerami projektu są Thienemann Verlag i Targi Książki dla Dzieci w Krakowie; patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Sekcja IBBY. Patronami medialnymi są: Radio Kraków, Ryms, Qlturka.pl oraz CzasDzieci.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czy książce potrzebne są słowa? - wykłady otwarte książkowo-ilustracyjne z Pawłem Pawlakiem

$
0
0

Katedra Projektowania Graficznego
Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
Wrocław, ul. Traugutta 19/21
Sala Audytoryjna (IV piętro – wejście nr 410; V piętro – wejście nr 518)


TERMINY:

wykład I, poniedziałek, 6 maja, godz.15.00 – 18.00
wykład II, wtorek, 7 maja, godz.15.00 – 18.00


PROGRAM

wykład I
Prezentacja wybranych książek: tych zaprojektowanych i zilustrowanych przeze Pawła Pawlaka, tych, przy których powstawaniu brał udział, oraz tych, przy których powstawaniu udziału nie brał, ale które powstawały tuż obok niego (czyli książek Ewy Kozyry-Pawlak); wśród prezentowanych projektów pojawią się też te, które nie zostały jeszcze wydane. Przy okazji tej prezentacji przedstawione zostaną metody pracy projektanta-ilustratora i wybrane aspekty procesu konstruowania koncepcji książki, tworzenia ilustracji oraz innych elementów składających się na formę plastyczną książki.
wykład II
Subiektywny przegląd (prezentacja przygotowany z punktu widzenia grafika) książek ilustratorów polskich i zagranicznych, książek komunikujących się przede wszystkim formą i obrazem. Tu również, wśród prezentowanych projektów książkowych polskich artystów, pojawi się jeden jeszcze nieopublikowany. Ze szczególnym uwzględnieniem w tej prezentacji potraktowane zostaną te książki, w których narracja, opowieść czy idea przewodnia przedstawione są bez użycia tekstu; książki, które próbują wyzwolić się od słów.

W imieniu Pawła Pawlaka zapraszamy!


Nowość - Auto

$
0
0


Wesoła kartonowa książeczka o pewnym wyjątkowym aucie. Gratka dla najmłodszych miłośników motoryzacji!

Nasze auto jest wspaniałe! Ma truskawkowy kolor, rozkładany dach i silnik, który skrzeczy jak dziki zwierz! Nie wierzysz? Jedź z nami! Usiądź wygodnie, zapnij pasy – i w drogę. Gazu – od deski do deski!

Prosty, zwięzły tekst z wyróżnionymi kluczowymi słowami i zabawne ilustracje wprowadzają dzieci w codzienne sytuacje związane z używaniem samochodu.

Tytuł: Auto
Tekst: J.M. Brum
Ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013

Zapowiedź - Pompon na wakacjach

$
0
0

 

Trzecia część przygód smoka Pompona, który nagle pojawił się w rodzinie państwa Fiś, wyłażąc przez odpływ umywalki, jest fantastyczną historią zarówno dla młodych jak i starszych czytelników. Joanna Olech zachowuje niezwykłą cierpliwość i łagodność wobec nieznośnej, przerośniętej jaszczury, która co chwila wpada w straszne kłopoty lub wyrządza je innym. Tym razem ten istny smok-demolka spędza wakacje na wsi u babci i dziadka Fisiów – znikają wszystkie słoiki z konfiturami, okolicznym kotom grozi straszne niebezpieczeństwo, w ogrodzie pojawiają się elfy…

Fantastyczne poczucie humoru autorki oraz jej świetne ilustracje gwarantują jakość kolejnych perypetii smoka Pompona!

Tytuł: Pompon na wakacjach
Tekst i ilustracje: Joanna Olech
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2013

Nowość - Nowe przygody grzecznego psa

$
0
0

Winter, zostaw! – rodzina Wintera jak zwykle nie umie się zachować – suszą mu uszy o każdy skradziony ze stołu przysmak. Wiiiiiinter, wróć!– dlaczego nie rozumieją, że czasem trzeba sobie trochę pobiegać? I że szkoła oraz tresura są świetne dla niegrzecznych psów, ale nie dla idealnych alaskan malamutów? Winterku, chodź no tu z tą piłeczką– aha, powoli się jednak resocjalizują, coraz częściej włączają do zabawy, a czasem nawet bronią Wintera przed zdenerwowaną paniusią z pudelkiem pod pachą.

Winter mocno kocha swoją rodzinę. Najmocniej na świecie! Ale w jego życiu pojawia się jeszcze ktoś… Pewna słodka suczka, w której zakochuje się na zabój!


Tytuł: Nowe przygodygrzecznego psa
Tekst: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2013


Zapowiedź - Wiersze dla dzieci

$
0
0


Był sobie pan Maluśkiewicz, najmniejszy na świecie chyba. Wszystko już poznał i widział z wyjątkiem wieloryba. Czy pan Maluśkiewicz wyjdzie cało ze spotkania z wielorybem? Czy uda się znaleźć lek na pamięć słonia Trąbalskiego? I kto zaśpiewa na cześć pana Tralalińskiego? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie, czytając pełne humoru wiersze Juliana Tuwima, które od kilkudziesięciu lat niezmiennie zachwycają i małych, i dużych. Przezabawne, wysmakowane ilustracje stworzone przez Daniela de Latoura są idealnym uzupełnieniem tej pięknej poezji.

Pamiętajcie!Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima! Więcej >> klik! i klik!

Tytuł: Wiersze dla dzieci
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Daniel de Latour
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2013
Seria: Wierszem napisane

Nowość - Tutlandia

$
0
0
 

Tutka jest mała, Tutek trochę większy. Mają jeszcze mamę i tatę. Cała czwórka to Tutlandia w komplecie. Ich życie jest normalne: trochę wesołe, trochę smutne, a czasem kolorowe. Kiedy tatuś musi wyjechać, żeby zarobić pieniążki, mamusia dzielnie sobie radzi. Kiedy wraca, rodzina znowu jest w komplecie, a dla Tutka i Tutki właśnie to jest największym szczęściem.

Pogodna, zabawna książka, która spodoba się dzieciom, bo ich sposób patrzenia na świat autorka rozumie doskonale. Powinna się też spodobać rodzicom, którzy w książce odnajdą własne przemyślenia.

Pokochałam Tutlandię! Dawno nie ilustrowałam tak dobrego tekstu - pięknego, dowcipnego, pełnego poezji i świetnych życiowych obserwacji.
Ewa Poklewska-Koziełło
 

Tytuł: Tutlandia
Tekst: Agnieszka Ginko
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełlo
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2013


Radość sżycia wystawa Elżbiety Wasiuczyńskiej

$
0
0

Na wystawie w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie można zobaczyć oryginały szytych, polarowych ilustracji do Mojego pierwszego alfabetu i Mojej pierwszej księgi pojazdów, haftowany cykl KotówDrzewek szczęścia, a także ilustracje rysowane i malowane do Świerszczyka, cyklu Pan Kuleczka, książki Osiecka dzieciom i paru innych. Zapraszamy!




Nowość - Walizka pana Hanumana

$
0
0

Tej wiosny jest wyjątkowo brzydka pogoda, pada deszcz i wieje wiatr. Daria trochę się nudzi. Wszystko zmieni się, kiedy przez miasto przejedzie tabor cyrkowy, zostawiając za sobą tajemniczą starą walizkę.


Tytuł: Walizka pana Hanumana
Tekst: Rafał Witek
Ilustracje: Emilia Dziubak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Seria: Czytam sobie

Wznowienie - O malarzu rudym jak cegła

$
0
0

Oto wydana po raz pierwszy w roku 1961 książka Janusza Stannego, która utrwaliła jego ilustratorską sławę - młody Stanny był jednym z najzdolniejszych uczniów Henryka Tomaszewskiego. W trzech autorskich, rymowanych książkach (Baśń o królu Dardanelu, Koń i kot, O malarzu rudym jak cegła) ujawinił się, obok plastycznego, także literacki talent Janusza Stannego. Książka prosta i dowcipna, perfekcyjnie zakomponowana - każda rozkładówka to przejrzysta fabularna sytuacja, nakreślona jak najoszczędniej, syntetyczną kreską. Książka była bardzo nowoczesna z góra przed 50 laty... i taką pozostała. 

 Joanna Olech


Tytuł: O malarzu rudym jak cegła 
Tekst i ilustracje: Janusz Stanny 
 Wydawnictwo: Wytwórnia 
 Kategoria: dla dzieci od lat 5 
 Rok: 2013

Nowość - Ostatnia przygoda detektywa Noska

$
0
0

Ambroży Nosek to na pierwszy rzut oka zwyczajny starszy pan. Dni spędza na hodowli rzodkiewek i spacerach z psem Kubą, wieczorami przygrywa sobie na flecie. Ale nie dajcie się zwieść pozorom! Ten niepozorny staruszek to słynny detektyw, prawdziwy postrach przestępców! Dziś jest już na emeryturze, ale wciąż potrafi rozwiązać każdą, nawet najtrudniejszą kryminalną zagadkę. A pomaga mu w tym jego wierny przyjaciel Kuba, jedyny pies na świecie, który potrafi... mówić.
Gdy w miasteczku pojawia się tajemniczy brodacz, a z pracowni zegarmistrza skradziona zostaje cenna pozytywka, detektyw Nosek po raz kolejny rozpoczyna śledztwo.


Tytuł: Ostatnia przygoda detektywa Noska
Tekst: Marian Orłoń
Ilustracja: Jerzy Fliska
Kategoria: dla dzieci od lat 5 
Wydawnictwo: Dwie siostry 
Rok wydania: 2013
Seria: Mistrzowie ilustracji

Nowość - Król złodziei

$
0
0

Dwaj bracia po śmierci matki uciekają przed swoją ciotką. Estera chciałaby zatrzymać tylko młodszego Bo, a starszego, Prospera, odesłać do szkoły z internatem. Chłopcy postanawiają zostać razem i wyruszają z Hamburga do odległej Wenecji miasta, które w opowieściach mamy jawiło się jako baśniowa kraina, pełna skrzydlatych lwów i rżących koni. Okazuje się, że magiczne miasto na wodzie jest gościnne nie tylko dla nich...

Tytuł: Król złodziei
Tekst: Cornelia Funke
Ilustracje: Emilia Dziubak
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013



Nowość - Kto zamawiał koszmarną przygodę?

$
0
0


Pewnego dnia, kiedy Patryk jest sam w domu, do drzwi puka kurier z przesyłką zaadresowaną właśnie do niego. Niespodziewanie chłopiec zostaje wciągnięty w przygodę jak z prawdziwego horroru. Na szczęście w każdej chwili może ją przerwać… 

Tytuł: Kto zamawiał koszmarną przygodę?
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Daniel de Latour
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Seria: Czytam sobie


LiterObrazki – II Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci w Bydgoszczy

$
0
0

W dniach 10-16 czerwca 2013 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się II Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki. Organizatorom zależy, by w sposób atrakcyjny dla młodych czytelników ukazać dokonania polskich autorów, ilustratorów i wydawców.

A wśród ilustratorów i ilustratorek same przednie nazwiska - Chmielewska, Wilkoń, Oklejak, Bajtlik, Królak i Lutczyn! Pozazdrościć! Tam trzeba być!


10 czerwca, poniedziałek

10.00  Otwarcie Festiwalu: Opowieści z dalekich mórz– koncert

Morskie opowieści przeplatane piosenkami żeglarskimi w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej. Wykonawcy: Anna Merder – przygotowanie i prowadzenie, Tomasz Dziaman – śpiew, Rafał Janiuk – gitara, Maciej Majcherczak – fortepian.

Otwarcie wystaw:
Salon Ilustratorów 2013

Salon Ilustratorów towarzyszy corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla dzieci i młodzieży. Wystawa prezentuje polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia.

Lala Lolka
Wystawa ilustracji Katarzyny Boguckiej, pochodzących z jej pierwszej autorskiej książki wydanej przez Ładne Halo

Dziecko w centrum

Ekspozycja poświęcona szwedzkiej literaturze dziecięcej. Przygotowanie: Ambasada Szwecji w Warszawie

Dzieciństwo

Wystawa archiwalnych fotografii i plakatów ze zbiorów Biblioteki Głównej WiMBP

Wystawy potrwają do końca czerwca.
11.00 Warsztaty z Dianą Karpowicz

Spotkanie z Dianą Karpowicz, autorką oprawy graficznej Festiwalu, ilustratorką, zajmującą się projektowaniem i ilustrowaniem, przede wszystkim książek dla dzieci

12.00 - Tyflografika – warsztaty

Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy


11 czerwca, wtorek

09.30 - Bajki z rzutnika

W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

10.00  Warsztaty z Marianną Oklejak

Twórcze spotkanie z ilustratorką, współautorką książek dla dzieci. Do jej najbardziej znanych prac należą pełne humoru ilustracje do serii książeczek o Basi (autorstwa Zofii Staneckiej)

11.00  Warsztaty teatralne z Barbarą Rogalską

Aktorka toruńskiego Teatru Baj Pomorski zaprosi najmłodszych do świata wyobraźni – interpretacje teatralne to świetna zabawa!


12 czerwca, środa

09.30 - Bajki z rzutnika

W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

10.00 - Festiwal pieśni– koncert

W programie pieśni do słów polskich poetów, m.in. Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Doroty Gellner. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej: Katarzyna Szewczyk – przygotowanie i prowadzenie, Maciej Olesiński – gitara, Mateusz Szwankowski – klarnet, flet prosty, Wojciech Szachnowski – instrumenty perkusyjne

10.30 - Warsztaty z Iwoną Chmielewską

Spotkanie z Iwoną Chmielewską, znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie

12.00 - muzyczne spotkanie z Izabellą Klebańską

Do wspólnej zabawy zaprosi Izabella Klebańska, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek


13 czerwca, czwartek

09.30 - Bajki z rzutnika

W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

10.00 - warsztaty z Agatą Królak

Twórcza zabawa z Agatą Królak, ilustratorką, grafikiem, miłośniczką i kolekcjonerką pięknych książek

11.00 - Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

Literackie spotkanie z autorką uroczych książek o Zosi z Ulicy Kociej


14 czerwca, piątek

09.30 - Bajki z rzutnika

W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

10.00 - Podłogowo – spektakl teatralny

Zapraszamy do wspólnej podróży w głąb podłogi, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Dotknij. Poczuj. Usłysz. Wyobraź sobie i dołącz do zabawy! Na przedstawienie zaprasza LALE.Teatr – nieformalna grupa teatralna współtworzona przez Jankę Jankiewicz-Maśląkowską oraz Tomasza Maśląkowskiego z Wrocławia

11.00 - Kukuryk piecze babkę. Warsztaty literacko-audiowizualne

Tworzenie filmu animowanego na podstawie książki obrazkowej Kukuryk Marisy Núñez z ilustracjami Helgi Bansch. Warsztaty w ramach projektu Opowiadania na tacy wydawnictwa Tako poprowadzą Aleksandra i Łukasz Wiese


15 czerwca, sobota

10.00  Rodzinne śniadanie | Dziedziniec

Smaczne rozpoczęcie festiwalowego weekendu

10.00  Bajki z rzutnika słuchowiska z płyt winylowych | Strych

W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy bajki z rzutnika i posłuchamy słuchowisk dla najmłodszych

10.00-15.00  Kiermasz książek | Dziedziniec

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach

10.30  Spotkanie z Joanną Krzyżanek | Sala wykładowa

Na wyprawę do słonecznego Starego Knedelkowa zabierze nas autorka książek o przygodach Cecylki Knedelek.

10.30  Warsztaty plastyczne z Mileną Milak Matyas | Sala wystawowa

Tworzenie ilustracji techniką linorytu – bez użycia ostrych narzędzi

11.00  Spotkanie z Iwoną Chmielewską | Dziedziniec

Spotkanie ze znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie

11.00-14.00 - Indywidualne zajęcia z logopedą  | Infoteka – I p.

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców

11.00-14.00 - Indywidualne zajęcia z psychologiem | Czytelnia Bibliograficzna – II p.

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców

11.00-15.00  Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów

Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w

11.00  Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych w Lublinie | Czytelnia Główna – I p.

Prezentacja niezwykłych książek dotykowych z oferty Wypożyczalni

11.00 Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39

Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku

11.00-14.00  Czerpanie papieru | Dziedziniec

Warsztaty prowadzone przez Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

12.00  Warsztaty z mistrzem ilustracji Józefem Wilkoniem | Sala wykładowa

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki – Józef Wilkoń, autor ilustracji do ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m. in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski

12.00 O psie, który szukał – warsztaty z Joanną GusztąMartą Szudygą | Sala wystawowa

Spotkanie z autorką i ilustratorką pięknej książeczki o przygodach psa, który wyrusza na poszukiwania… Czego szukał, dowiecie się podczas spotkania!

12.00  Książki obrazkowe – dla dzieci czy dla dorosłych? – dyskusja | Strych

Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Sikorska (literaturoznawca, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), zaproszeni goście: Iwona Chmielewska (ilustratorka, laureatka wielu nagród – w tym prestiżowej Bologna Ragazzi Award 2011 i 2013), Olcha Sikorska (pomysłodawczyni i twórczyni Poznańskich Spotkań Targowych – Książki dla Dzieci i Młodzieży, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), Monika Obuchow (dziennikarka telewizyjna, nagrodzona w 2008 roku przez IBBY za upowszechnianie czytelnictwa, prezeska Fundacji Z.O.R.R.O.Z.), dr hab. Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego), Karl Wood (kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).

12.00 Tyflografika – warsztaty | Wypożyczalnia

Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

13.00 Artur Barciś i Filharmonia Pomorska – Muzyczne BAJKOranki z wierszami Jana Brzechwy | Dziedziniec

Kaczka dziwaczka, Na straganie i wiele innych wierszy w interpretacji znakomitego aktora. Arturowi Barcisiowi towarzyszyć będą: Alicja Mozga – recytacja, Marcin Gumiela – kompozytor, Mateusz Szwankowski – klarnet, Tomasz Skruszewicz – instrumenty perkusyjne oraz Barock Quartet w składzie: Wojciech Kołaczyk – skrzypce, Dariusz Groblewski – skrzypce, Zbigniew Szczęch – altówka, Michał Litwa – wiolonczela.

13.00 Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39

Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku.

14.00 Od 1 litery do 1 książki – typoksiążka | Sala wystawowa

Szybki warsztat z typografii, książki artystycznej, kolażu i dadaizmu. Na wspólne tworzenie artystycznej książki zapraszają Adam Ruszkowski i Arek Pasożyt (zajęcia dla dzieci powyżej 10 lat)


16 czerwca, niedziela

10.00  Rodzinne śniadanie | Dziedziniec

Smaczne rozpoczęcie ostatniego dnia Festiwalu.

10.00 – Bajki z rzutnika słuchowiska z płyt winylowych | Strych

W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy bajki z rzutnika i posłuchamy słuchowisk dla najmłodszych.

10.00-15.00 – Kiermasz książek | Dziedziniec

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.

10.30 – Warsztaty z Janem Bajtlikiem | Wypożyczalnia

Warsztaty plastyczne z grafikiem, ilustratorem, autorem książek dla dzieci

11.00-15.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów

Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.

11.00 - spotkanie z Agnieszką Frączek | Sala wykładowa

Nauka przez zabawę – językowe i literackie zagadki połączone z ogromną dawką humoru. Spotkanie dla najmłodszych poprowadzi Agnieszka Frączek – lingwista z Uniwersytetu Warszawskiego, leksykograf, autorka książek, opowiadań i wierszyków dla dzieci

11.00 - Kamishibai – teatrzyk obrazkowy  | Strych

Kamishibai to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Na pokaz zaprasza Wydawnictwo Tibum

11.00 - Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39

Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku

11.00-14.00 – Czerpanie papieru | Dziedziniec

Warsztaty prowadzone przez Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

11.00-14.00 - Indywidualne zajęcia z logopedą | Infoteka – I p.

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców

11.00-14.00 - Indywidualne zajęcia z psychologiem | Czytelnia Bibliograficzna – II p.

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców

11.30 – Warsztaty z Katarzyną Bogucką | Sala wystawowa

Spotkanie z autorką książek i ilustracji nie tylko dla dzieci!

11.30 - Wielka księga portretów zwierząt | Czytelnia Główna – I p.

Przedpremierowa prezentacja niezwykłego albumu Svjetlana Junakovicia. Zaprasza Wydawnictwo TAKO

12.00 - Ksawery Jasieński i Filharmonia Pomorska – Muzyczne BAJKOranki z wierszami Juliana Tuwima | Dziedziniec

Ksawery Jasieński, polski spiker, lektor telewizyjny i radiowy – jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej telewizji – słychać go nawet w warszawskim metrze! Towarzyszyć mu będą muzycy Filharmonii Pomorskiej: Marcin Gumiela – kompozytor, fortepian, Mateusz Szwankowski – klarnet, Tomasz Skrętkowski – perkusja

12.00 - Tyflografika – warsztaty | Wypożyczalnia

Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy

13.00 - Pokaz introligatorski | Introligatornia WiMBP, ul. Długa 39

Pokaz oprawy książki to doskonała okazja do poznania narzędzi pracy introligatora oraz obejrzenia maszyn introligatorskich z początku XX wieku

13.00 - Liberatura dla dzieci – warsztaty | Sala wystawowa

Liberatura to kierunek literacki, w którym tekst i materialna forma książki stanowią nierozerwalną całość. Warsztaty poprowadzi Paweł Dunajko – DJ, internetowy radiowiec, recenzent muzyczny, pisarz, który w swojej prozie poetyckiej łączący innowacyjną typografię z refleksją filozoficzną i Marcin Karnowski – pisarz, muzyk, miłośnik i promotor literatury

13.00 - Spotkanie z… | Dziedziniec
14.00 – Warsztaty z Edwardem Lutczynem | Sala Wykładowa

Ponownie spotkamy się z Edwardem Lutczynem, artystą plastykiem, ilustratorem, grafikiem, znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Opowieść o dzieciństwie, ulubionych książkach dla dzieci przeplatać się będzie z rysowaniem na żywo – na to spotkanie warto zarezerwować całe popołudnie! 




Zapowiedź - Nie każdy umiał się przewrócić

$
0
0

Słoń, któremu odwiało trąbę. 

Mrówka, która nie może unieść tego, że wie wszystko. 

Czapla o niewzruszonej nodze. 
Jeż, który zawisł nad leśną polaną jak słońce. 
Żółw marzący o tym, by głośno zaryczeć. 
Konik polny, który przeskoczył wszechświat.


Tak nieprzeciętne zwierzęta spotkacie tylko w jednym miejscu na świecie – w zwariowanym lesie Toona Tellegena. Żyją tu w przyjaźni i spokoju, przeżywają zabawne perypetie, prowadzą niespieszne rozmowy przy herbacie, a czasem popadają w filozoficzną zadumę.


Opowiadania Tellegena pełne są absurdalnych przygód i prostych prawd. Dowcipne, melancholijne, filozoficzne, poetyckie, wzruszające – bawią i zachwycają czytelników w każdym wieku.


Tytuł: Nie każdy umiał się przewrócić
Tekst: Toon Tellegen
Ilustracja: Ewa Stiasny
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Kategoria: dla dzieci od lat 5 
Wydawnictwo: Dwie siostry 
Rok wydania: 2013

3. Targi Książki dla Dzieci w Krakowie - 7-9 czerwca

$
0
0

Święto najmłodszych czytelników – moc atrakcji 3. edycji Targów Książki dla Dzieci w Krakowie! 
Ponad 100 wystawców, wśród których znalazły się czołowe polskie wydawnictwa, producenci gier i zabawek oraz ośrodki animacji czasu wolnego. Tysiące książek, kilkadziesiąt gorących nowości wydawniczych oraz nieskończenie wiele okazji do wspaniałej zabawy. Już za niespełna tydzień odbędzie się 3. edycja Targów Książki dla Dzieci w Krakowie już 7-9 czerwca 2013 r.! Warto tam być...


lista wystawców >> klik!

lista nowości >> klik!

Lato pod namiotem warsztaty z Anitą Andrzejewską i Andrzejem Pilichowskim-Ragno

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>