Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Wokół książki obrazkowej - wykłady i warsztaty we wrocławskiej ASP

$
0
0

KATEDRA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu zaprasza na wykłady i warsztaty, które poprowadzą IWONA CHMIELEWSKA i MAGDALENA SIKORSKA


IWONA CHMIELEWSKA

Ilustratorka, twórczyni książek autorskich.

dzień 1, wtorek: 13 maja: g.15.00 –17.30 /wykład będzie stanowił jednocześnie wprowadzenie do warsztatów/ 
dzień 2, środa 14 maja: g. 10.00-13.00 
dzień 3, czwartek: 15 maja: g. 10.00-13.00 
dzień 4, piątek: 16 maja: g. 10.00-13.00

dr MAGDALENA SIKORSKA

Literaturoznawczyni i badaczka książek obrazkowych. Przedstawia nieznany
w Polsce obszar (zajmuje się przede wszystkim książkami anglojęzycznymi).
Publikuje w polskich i anglojęzycznych wydawnictwach branżowych.
dzień 1, wtorek: 13 maja: g.10.00 –13.00 
dzień 2, środa: 14 maja: g.15.00 –18.00 
dzień 3, czwartek: 15 maja: g.15.00 –18.00 
dzień 4, piątek: 16 maja: g.15.00 –18.00 / UWAGA: inna sala – 319


MIEJSCE
13-15 maja: Sala Audytoryjna, IV piętro – wejście nr 410; V piętro – wejście nr 518,
Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, ulica Traugutta 19/21, 16 maja: sala nr 319, III piętro

Osoby zainteresowane warsztatami muszą być studentami wydziału grafiki i sztuki mediów.Zgłoszenia można wysyłać na langoszetdi@gmail.com


Zapowiedź - Ja, Bobik

$
0
0

Bobik, syn szlachetnie urodzonych Kizi Kotlińskiej oraz Kotstantego Znikota, jest następcą tronu. Tyle tylko że mało kto o tym wie. Gdy młode królewiątko (wraz z królewską pchłą) trafia prosto z wiejskiej stodoły do nowego domu, ma przed sobą nie lada wyzwanie. Musi przekonać współmieszkańców, ludzi i zwierzęta, o swoim znakomitym rodowodzie…

Pełna ciepła i humoru książka-wyszywanka dla wielbicieli kotów w każdym wieku.


Kiedy kot układa się na samym środku stołu, przy którym pracujesz, najpewniej mówi: „Zrób o mnie książkę”. Bo koty są twórcze, nawet kiedy śpią. Podczas snu potrafią przecież wymyślić tysiąc różnych pozycji. Obserwowanie kota to uczta dla wyobraźni. I z takiego właśnie podpatrywania powstała bajka o Bobiku. Ten kot najwyraźniej dobrze wie, że jest blisko spokrewniony z lwem, królem zwierząt. Rządzi więc w jego imieniu…

Ewa Kozyra-Pawlak

Tytuł: Ja, Bobik
Tekst i ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Rok wydania: 2014

Nowość - Masz prawa, człowieku

$
0
0

Masz prawa człowieku to książka skierowana do dzieci - starszych i tych całkiem małych.Także do ich rodziców i opiekunów. Dzięki wsparciu sugestywnych obrazów, jedni mogą opowiedzieć drugim, co znaczy człowieczeństwo. To zachęta do wspólnej lektury i rozmowy – w domu, w szkole, na spotkaniu ze znajomymi. Na przykład o odpowiednim traktowaniu innych, o wolności, tolerancji i prawie do godności. Książka może być przyczynkiem do światopoglądowych sporów i narzędziem pomocnym w mierzeniu się ze światem. Albo spotkaniem ze sztuką podczas oglądania pięknych,mądrych ilustracji.

Tytuł: Masz prawa, człowieku
Tekst i ilustracje: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Agata Dudek, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Tamaryn 
Rok wydania: 2014

Zapowiedź - Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu

$
0
0

Po drugiej stronie czasu to pierwsza część przygodowo-fantastycznej serii Domino i Muki o podróży dwojga przyjaciół w przeszłość. Wszystko zaczyna się od szalonego pomysłu jedenastoletniej Domino, żeby odwiedzić remontowany tunel warszawskiej Wisłostrady. Bohaterowie wpadają w dziurę prowadzącą do leżących pod całą Polską kanałów. Spotkają w nich skrzata Jestem Przy Tobie Raz Dwa Trzy Czesława i utopca Nieprzemakalnego Ano. Razem przenoszą się do średniowiecznego Gniezna. Spotkają w nim mnicha Wojciecha, przyszłego świętego, z którym połączą ich dramatyczne wydarzenia.

Ucieczki i pogonie, fantazja i historia, współczesna Warszawa i średniowieczne Gniezno, zło i dobro, zemsta i przebaczenie, młodzi bohaterowie z krwi i kości i tajemniczy mnich, który okazuje się… Czy jednak nie zdradzam zbyt wiele? Lepiej przekonać się samemu i wyruszyć w podróż w nieznane z Domino i Mukim. To nietrudne – wystarczy otworzyć tę książkę. 

Wojciech Widłak

Tytuł: Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu 
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Daniel de Latour
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: W drodze
Rok wydania: 2014
Seria: Domino i Muki

Nowość - Zajączka

$
0
0

Zajączka to autorska książka narysowana i napisana dla przedszkolaków. Siedem krótkich historyjek o emocjach, których bohaterką jest mała zajączka. Emocje takie jak strach, smutek czy uczucie towarzyszące przemijaniu. Zajączka opowiada w nich np. o swoim spotkaniu z pasikonikiem albo o śnie pełnym łez. Zastanawia się nad tym czym jest czas i kiedy będzie jutro.

Tytuł: Zajączka
Tekst i ilustracje: Marianna Sztyma
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Garvest
Rok wydania: 2014

Zielono mi - wystawa ilustracji dla dzieci Elżbiety Wasiuczyńskiej

Nowość - Duda i wielka przygoda

$
0
0

Duda i wielka przygoda to niezwykle zabawne i ciepłe opowiadania. Lektura międzypokoleniowa pełna humoru rozbawiającego zarówno dzieci, jak i rodziców. Połączenie urokliwych opowieści i nastrojowych, niebanalnych ilustracji Joanny Grochockiej, pobudza rodziców oraz dzieci do stworzenia wspólnej płaszczyzny wyobraźni, na której rozwijają się wzajemna bliskość, zjednoczenie i akceptacja. Ciepłego nastroju dodaje rodzinnej lekturze głos wspaniałej Teresy Lipowskiej, która czyta opowiadania na, dołączonej do książki, płycie.

Tytuł: Duda i wielka przygoda
Tekst: Dorota Lipińska
Ilustracje: Joanna Grochocka
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna M-D-M
Rok wydania: 2014

Nowość - 88/89

$
0
0


Tematem 88/89 jest to, co najbardziej ulotne i nie poddające się łatwo zabiegom narracyjnym: radość i smutek, pamięć i przemijanie. Właśnie dlatego motywem wiodącym komiksu staje się, rekonstruowana ex post, Historia polskiego przełomu lat ‘88 i ‘89. Komiks opowiada rok życia Adasia, dziesięcioletniego chłopca, który staje się świadkiem zrywu Solidarności i upadku komunizmu. Prawdziwa wielka Historia, w której spotykamy Wałęsę, Mazowieckiego i Jaruzelskiego jest tylko tłem historii życia chłopca - tej małej, ale jakże ważnej i porywającej. 
Rytm opowieści wyznaczany jest przez plan lekcji, zmiany pór roku współgrają z podziałem na semestry, a podzielona na 12 rozdziałów narracja historyczna nie jest w stanie zaburzyć porządku codzienności. Zryw Solidarności i upadek pomników docierają do bohatera w formie szumu, zlepku wypowiedzi, obrazów z gazet i telewizji, by ulec kolejnemu przefiltrowaniu w jego zabawach i rozmowach z rówieśnikami.
Scenarzysta Michał Rzecznik zadbał o wierne przedstawienie szczegółów ówczesnej codzienności. Rysownik Przemysław Surmy przenosi je do warstwy wizualnej komiksu, nawiązując do mistrzów PRL-owskiej ilustracji dziecięcej, przede wszystkim Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki. Ten zabieg przywołuje podstawowe założenie, które przyświecało autorom: wydarzenia polskiego przełomu 89 opowiedzieć tak, by mimo upływu lat i wielu przekazów na ten temat stały się żywym, bliskim doświadczeniem dla dzisiejszych najmłodszych.
Tytuł: 88/89
Tekst: Michał Rzecznik 
Ilustracje: Przemek Surma
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Wydawnictwo: Widnokrąg 
Rok wydania: 2014



Nowość - Nasza paczka i niepodległość

$
0
0

Wyjątkowa książka, na którą składa się sześć wesołych opowiastek o polskich świętach narodowych, wzbogaconych przystępnymi informacjami historycznymi. Znakomite ilustracje, dużo humoru i ujmujące postacie bohaterów. Każdy z sześciu rozdziałów składa się z wciągającej i zabawnej historyjki z udziałem tych samych bohaterów oraz z bogato ilustrowanej części historycznej. W sposób odpowiedni dla młodych czytelników (6-9 lat) książka wyjaśnia, dlaczego świętujemy w Polsce daty takie jak 3 maja, 11 listopada, 1 maja, 15 sierpnia, 4 czerwca i 2 maja. Zachęca do radosnego obchodzenia tych świąt i poszerzania wiedzy o własnym kraju.

Tytuł: Nasza paczka i niepodległość 
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Daniel de Latour
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Rok wydania: 2014

Nowość - Typogryzmol

$
0
0

Książka aktywnościowa wspomagająca naukę liter – do bazgrolenia, rysowania, malowania i wyklejania.

Te litery chyba zwariowały! Udają wieżowce i zamieniają się w zwierzęta. Zakopują się w śniegu i zjeżdżają na nartach. Wygłupiają się i zapraszają cię do zabawy. W co? W co tylko zechcesz! 

W tej interaktywnej książce litery zostały zwolnione z nudnych obowiązków, które na co dzień wypełniają w czytankach i w elementarzach. Nie muszą już stawać w rządku, układać się w zdania ani cokolwiek znaczyć. Każda z nich staje się przede wszystkim wyrazistym kształtem, który inspiruje, budzi skojarzenia i uruchamia wyobraźnię.

Tytuł: Typogryzmol
Tekst i ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2014

Nowość - Anielka i wyjazd rodziców

$
0
0


Anielka chodzi do zerówki i jest z tego bardzo dumna. Ma tam trzy wypróbowane przyjaciółki, na które zawsze może liczyć. Jest bardzo rezolutną dziewczynką, ale nie zawsze potrafi sobie poradzić z nowymi sytuacjami, w jakich ma się znaleźć. Tak właśnie było z wyjazdem rodziców, którzy postanowili spędzić tydzień wakacji bez dzieci.

Tytuł: Anielka i wyjazd rodziców
Autor: Maria Kożuchowska
Ilustracje: Rena Grzybek
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Rok wydania: 2014

Zapowiedź - Kamienica

$
0
0

Książka jest pełną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia. Bohaterami tej historii są mieszkańcy kamienicy Pod Świńskim Kopytkiem, do której niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka – sympatyczna dekoratorka wnętrz Klara Kwik, świnka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną kreatywnością. Wynika z tego wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości, związana z dziwną (sami przyznajcie!) nazwą kamienicy...

Dlaczego sąsiedzi nie znoszą Klary? Czy chodzi tylko o nowy wystrój klatki schodowej? A może ma to związek z pewnym wydarzeniem sprzed lat, o którym nikt z sąsiadów nie chce mówić? Nikt z wyjątkiem ducha Hipolita Prosiaczyńskiego…

Frapująca powieść z dreszczykiem dla czytelników od lat 8.

Tytuł: Kamienica
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Daniel de Latour
Kategoria: dla dzieci od lat8
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2014

Nowość - Oko w oko z mumią

$
0
0

Oko w oko z mumią to zilustrowany przez Emilię Dziubak przewodnik po ekspozycji z Galerii Sztuki Starożytnej warszawskiego Muzeum Narodowego. Oprócz porcji wiedzy mali archeolodzy znajdą w książce propozycje zadań do wykonania oraz egipską grę.

Tytuł: Oko w oko z mumią
Koncepcja i tekst: Anna Knapek, Katarzyna Rokosz, Edyta Rubka-Kostyra
Ilustracje: Emilia Dziubak

Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Warszawie
Rok wydania: 2014


Zapowiedź - Korek

$
0
0

Za koparką karetka. Za karetką taksówka. Za taksówką śmieciarka... Skąd ten korek? Ktoś miał awarię? A może krowa weszła na jezdnię? Zdecydujcie sami!

Na 25 kartach znajdziecie pojazdy i to, co spotykają one na drodze: tunel, rondo, wypadek czy... dziurę. Wszystko, co potrzebne, by bawić się w układanie własnego korka.  Na odwrocie kart umieszczono odpowiadające ilustracjom wyrazy – w całości i z podziałem na sylaby. Pomogą one dzieciom w nauce czytania i poszerzaniu słownictwa. W tym korku czas nigdy się nie dłuży!

Tytuł: Korek
Ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2014

Wielkie pytania małych ludzi

$
0
0

Jak smakuje chmura?
Co by się stało z Ziemią, gdyby wpadła do czarnej dziury?
Dlaczego nie można się samemu połaskotać?
Dlaczego muzyka wesoła jest wesoła, a smutna - smutna? 
Jak wygląda nic? 
Po co żyjemy, skoro umieramy? 
To pytania najbardziej wnikliwych filozofów, badaczy, obserwatorów zjawisk tego świata i wszechświata. To pytania dzieci. To Wielkie pytania małych ludzi

Tylko dzieci i geniusze nie boją się zadawać najtrudniejszych pytań i dziwić zjawiskom, które uchodzą uwadze większości dorosłych - mówi w swojej nowej książce Wojciech Mikołuszko, autor bestsellerów Tato, a po co?, Tato, a dlaczego?. Tym razem mierzy się z 51 nowymi Wielkimi pytaniami małych ludzi. Choć zadały je dzieci i czasami brzmią bardzo nie naukowo, każde z nich okazuje się kluczowe dla zrozumienia świata, w którym żyjemy. Nad odpowiedziami od wielu lat, a czasami od wieków głowią się najtęższe umysły ludzkości. Autor w pocie czoła przeszukuje książki, naukowe czasopisma, rozmawia z badaczami i popularyzatorami nauki, by udzielić jak najprawdziwszych i najbardziej aktualnych odpowiedzi. Nie ma dla niego pytań zbyt prostych, ani zbyt naiwnych. W każdym jest do odkrycia jakaś niezwykła, zaskakująca prawda. Dzięki temu książka Wojciecha Mikołuszki nie tylko zaspokaja dziecięcą ciekawość świata, ale wciąż na nowo ją rozbudza. 
Joanna Rzezak, autorka ilustracji, opatrzyła tekst dodatkową, równoległą narracją, pełną przystępnych schematów i infografik, obrazkowych gier i zabaw. 

Książka Wielkie pytania małych ludzi zainspirowała rubryka pod tym samym tytułem, która ukazuje się co piątek w Gazecie Wyborczej. Pytania zadają w niej same dzieci. 

Tytuł: Wielkie pytania małych ludzi
Tekst: Wojciech Mikołuszko
Ilustracje: Joanna Rzezak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2014


Zapowiedź - Zoo litery

$
0
0



Anonimowy aligator, pełna panda lub różowy rekin – każde z nich może stać się waszym ulubionym przewodnikiem po alfabecie. Nowa, autorska odsłona twórczości ilustratorki książki Co krasnale mają w nosie pachnie nie tyle farbą drukarską, co absurdem, humorem i świeżym konceptem. Czekamy!

Tytuł: Zoo litery
Tekst i ilustracje: Agata Juszczak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2014

Zapowiedź - O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką

$
0
0

Wzruszające opowiadanie w nietuzinkowej oprawie graficznej, wydane w dużym, efektownym formacie.

W pewnym mieście, nad szeroką, ruchliwą ulicą, stał wiadukt kolejowy. Był zapracowany, brudny i zmęczony, i miał tylko jedno marzenie: porzucić miasto pełne zgiełku i zostać mostem nad piękną, szeroką rzeką…  

Tytuł: O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką
Autor: Tina Oziewicz
Ilustracje: Marta Ignerska
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2014

Zapowiedź - Basia i narty

$
0
0

Kolejny tom przygód małej bohaterki, który zarówno bawi jak i uczy najmłodszych.

Basia razem z całą rodziną wyjeżdża w góry. Tata ma ją nauczyć jeździć na nartach. To zadanie z pozoru wydaje się bardzo łatwe… 

Tytuł: Basia i narty
Autor: Zofia Stanecka
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2014
Seria: Basia

Nowość - Syberyjskie przygody Chmurki

$
0
0

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.

17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski.

Tytuł: Syberyjskie przygody Chmurki
Tekst: Dorota Combrzyńska-Nogala
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2014

PościeLOVE… nie z tej ziemi!

$
0
0

Czyli jedna z dwóch najnowszych kolekcji Elżbiety Wasiuczyńskiej dla firmy Lela Blanc - dla każdego coś ładnego >> kocyki, śpiworki, poduszki, komplety pościeli, otulacze… i nawet pieluszki muślinowo-bambusowe! 



Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>