Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Ilustracja powyżej - wystawa

$
0
0
Galeria krakowskiej ASP (ul. Basztowa 18) zaprasza na wystawę Ilustracja powyżej, prezentującą twórczość ilustratorów młodego pokolenia związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Krakowska ASP rokrocznie wysyła w świat kolejnych utalentowanych ilustratorów, których twórczość ceniona jest na arenie międzynarodowej - zarówno w dziedzinie ilustracji książkowej, jak i komiksu. Wystawa Ilustracja powyżej przybliża działalność 23 osób reprezentujących różne stylistyki, różne dyscypliny, posługujących się rozmaitymi technikami - tradycyjnymi i cyfrowymi.


Dobra ilustracja kształtuje wyobraźnię na całe życie. To dlatego wobec Kopciuszka według Jana Marcina Szancera każdy inny Kopciuszek wydaje się co najmniej pospolity, a w sercu wzbiera żal na widok wymodelowanych w 3D Smurfów, w niczym nie przypominających sympatycznych stworzeń powołanych do życia przez Peyo. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie w Galerii ASP cenią dobrą ilustrację, a więc sami taką tworzą. Przekonają się o tym wszyscy, którzy odwiedzą Galerię do 6 września.

W wystawie udział biorą:

Anna Andruchowicz, Weronika Banasińska, Artur Blusiewicz, Bolesław Chromry, Ewa Ciałowicz, Gabriela Cichowska, Barbara Iwańska, Mateusz Kamieński, Joanna Krótka, Robert Kuta, Agnieszka Łukaszewska, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Kaja Mucha, Marta Niedbał, Aleksandra Pacut, Urszula Palusińska, Alicja Pismenko, Julia Płoch, Marta Ruszkowska, Agata Starmach, Szymon Szelc, Krystyna Trybis i Dariusz Vasina.

Partnerem wystawy jest Księgarnia House of Albums.

kurator wystawy: Olga Grodniewicz
konsultacje: Artur Blusiewicz, Katarzyna Skrobiszewska, Dariusz Vasina
identyfikacja wizualna: Paweł Krzywdziak



Zapowiedź - Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy

$
0
0
Chryja

Makabra

Szkarada

Autorska książka, znanej od wielu lat na rynku wydawniczym ilustratorki.

Koncepcja graficzna, sugestywne i pełne wyrazu kolorowe ilustracje, ciekawa formuła edytorska i staranne wydanie, to niewątpliwe atuty książki, która w lekkiej i dowcipnej formie podejmuje jednak temat ważny, jakim jest empatia. Takiej konwencji chętnie podda się (jak sądzę) dorosły i młody Czytelnik, a dzięki ilustracjom - książka z pewnością spodoba się również dzieciom, co Rodzice powinni wykorzystać dla uwrażliwienia ich na współodczuwanie i życzliwość wobec każdej odmienności.  

Makabra, Łotrzyca, Szkarada, Matnia i inne - to wiedźmy i czarownice początkowo budzące grozę i niechęć, co się jednak zmienia po bliższym ich poznaniu.

We Wstępie znajdujemy określenia, (wypowiadane ustami bohaterek książki) które świadczą o tym, z jaką łatwością i bezrefleksyjnie potrafimy oceniać kogoś, kogo właściwie nie znamy i poznać nie planujemy. Natomiast zwierzenia każdej z szesnastu czarownic otwierają nam oczy na ich, chociaż specyficzne, to niemal ludzkie i bliskie nam cechy, które jesteśmy w stanie nie tylko zaakceptować, ale również zrozumieć i (o dziwo!) polubić. Wystarczy tylko posiąść umiejętność słuchania i słyszenia, co warto jest dzieciom wpajać i uświadamiać.

Czyli jednak... nie taka czarownica straszna, jak ją namalowano.

Kontrast dwóch punków widzenia jak klamerka spina treść tej niedużej, ale jakże wymownej książki, która może być miłym, skłaniającym do refleksji upominkiem dla każdego - niezależnie od jego wieku. 

Wiedźmy i czarownice inaugurują działalność Wydawnictwa, które jeszcze niejeden raz zaskoczy polskiego (dużego i małego) Czytelnika niekonwencjonalnymi edytorsko i wartościowymi merytorycznie projektami.

Tytuł: Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy
Tekst i ilustracje: Jolanta Marcolla
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Jedyne Takie
Rok wydania: 2015

Karty Piotruś - Robimy zabawki

$
0
0

Wydawnictwo Warstwy rozpoczęło serię kart do gry, która prezentować będzie unikatowe projekty przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji, jak i współczesnych ilustratorów. 

Zaczęli od Kart Piotruś Robimy zabawki Hanny Krajnik, wspaniałej artystki, ilustratorki kilkudziesięciu książek dla dzieci. Karty pierwszy raz wydane zostały w latach 70-tych.


Za to w Garażu ilustracji książkowych można zobaczyć oryginalne karty wydane przez Agencję Wydawniczą Ruch w 1979 r. >> klik!

Piotruś - Robimy zabawki
Ilustracje: Hanna Krajnik
Wiek graczy: 4-104
Liczba graczy: 2-4
Producent: Wydawnictwo Warstwy


Nowość - Jestem miasto. Kraków

$
0
0

Dzięki tej książce dzieci mają szansę odbyć fascynującą podróż w czasie.

Tematem przewodnim jest Kraków. Na każdej stronie miasto ukazuje się młodym i nieco starszym czytelnikom w różnych odsłonach - od pradziejów po czasy współczesne. Mnóstwo detali i szczegółów sprawi, że dzieci będą mogły godzinami oglądać tę książkę i razem z rodzicami obserwować, jak zmienia się gród Kraka. To książka nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale dla wszystkich, których interesuje nasza dawna stolica! W serii również Jestem miasto. Warszawa.

Tytuł: Jestem miasto. Kraków
Scenariusz: Scenariusz: Artur Wabik, Marcin XULM Surma
Ilustracje: Marcin XULM Surma
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal) 
Rok wydania: 2015

Nowość - Powiat Szydłowiecki. Przewodnik dla dzieci

$
0
0

Oto kolejny przewodnik przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych, tym razem poznajemy zakamarki i zabytki Powiatu Szydłowieckiego takie jak ratusz, Zośka, zamek, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, Cmentarz Żydowski i synagoga, Dom pod Dębem w Szydłowcu, Piaskowiec Szydłowiecki, Kamieniołomy Pikiel i Podkowiński, Góra Trzech Krzyży, pałac, kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Huta Żelaza w Chlewiskach, kościół św. Jana Chrzciciela i Autodrom w Jastrzębiu, PiekłoMirowskie oraz Centrum Rzeźby Polskiej Orońsku.

Przewodnik stanowi idealne uzupełnienie dorosłych bedekerów oraz pełną ciekawostek lekturę dla młodych podróżników.

Przewodnik do pobrania w formacie pdf. >> tu

Tytuł: Powiat Szydłowiecki. Przewodnik dla dzieci
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Powiat Szydłowiecki
Rok wydania: 2014


Zapowiedź - 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

$
0
0


Trzynaście bajek z królestwa Lailonii to naprawdę bajki dla dużych i małych - przedziwne, zaskakujące historyjki podane z niezwykłym humorem. Fascynują i bawią, a mówią w istocie o sprawach ważnych i budzą różnorakie pytania i refleksje. 

Tytuł: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych
Tekst: Leszek Kołakowski
Projekt graficzny i ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci, młodzieży i dorosłych 
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015

Wznowienie - Drzewo do samego nieba

$
0
0

Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale  przede wszystkim lubią je dzieci, a zwłaszcza chłopcy, którzy spędzają na nim każą wolną chwilę. Z tej perspektywy – kolejnych konarów rosłego drzewa – poznają sąsiadów, zaprzyjaźniają z nimi, uczą się rozumienia ich problemów, które są czasami bardzo trudne (np. samotność bardzo sympatycznej i życzliwej dzieciakom starszej pani, która podczas wojny straciła własne dzieci). Stare kamienice są przeznaczone do rozbiórki, a drzewo do wycięcia. A jednak to ono właśnie przetrwa – dzięki dzieciom i niektórym dorosłym. Piękna, pełna poezji opowieść o wydźwięku ekologicznym. Bardzo pomysłowe, przemyślane ilustracje, obecnie w zbiorach Muzeum w Zamościu.

Tytuł: Drzewo do samego nieba
Autor: Maria Terlikowska
Ilustracje: Teresa Wilbik
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2015
Seria: Muzeum Książki Dziecięcej poleca

Wznowienie - Cudowna broda szacha

$
0
0

Trudno uwierzyć, że ta piękna książka – edytorska perełka – miała tylko jedno wydanie i to 56 lat temu! Zilustrował ją brawurowo sam mistrz polskiego plakatu Jan Lenica, a  wierszowane bajki napisała Anna Świrszczyńska, pisarka, poetka, dramatopisarka, której 30. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. Anna Świrszczyńska zostawiła bogatą spuściznę literacką przeznaczoną dla młodego czytelnika. Znane są także jej sztuki sceniczne dla tego odbiorcy, m.in. Tygrys tańczy dla Szu-Hin (sztuka grana też pod tytułami Bajka chińska lub Dziewczynka z ryżowych pól).

W książce znajdziemy cztery teksty: Dziwny tygrys (o tym, jak trudno być innym), O chciwym Ahmedzie (o tym, że chciwość nie popłaca), Przygody ananasa (jak pewien ananas po wielu przygodach trafił na rodzinną ucztę) oraz tytułowa Cudowna broda szacha (o tym, że często przywiązujemy się do czegoś, co wcale nie jest dla nas ważne).

Wszystkie bajki mają egzotyczny klimat i melodyjną, wartką, rytmiczną formę. Dzięki powtórzeniom, zmianom metrum, onomatopejom, krótkim zdaniom wykrzyknikowym, bezpośrednim zwrotom do czytelnika, teksty mają charakter bardzo dynamiczny, aktywizujący słuchacza. Nie sposób się przy niej nudzić. No i – powiedzmy raz jeszcze – jest  arcydziełem dobrego smaku.

Tytuł: Cudowna broda szacha
Autor: Anna Świrszczyńska
Ilustracje: Jan Lenica
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2015
Seria: Muzeum Książki Dziecięcej poleca


Zapowiedź - Banzai. Japonia dla dociekliwych

$
0
0

Drugi tom serii Świat dla Dociekliwych: przewodnik dla dzieci po znanych i nieznanych osobliwościach kultury i krajobrazu Japonii.

Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni?
Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze?
Czy daj dziobu to na pewno daj buziaka?
Skąd się wzięła Hello Kitty?
Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty?

Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii. Przeczytacie w niej o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. ひかり のぞみ こだま – szerokiej drogi!

Tytuł: Banzai. Japonia dla dociekliwych
Tekst: Zofia Fabjanowska-Micyk
Ilustracje:Joanna Grochocka
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2015
Seria: Świat dla Dociekliwych

Nowość - Elementarz współczesny. Czytam sobie

$
0
0

Elementarz współczesny. Czytam sobie to współczesna nauka czytania w klasycznej i sprawdzonej od pokoleń formie elementarza! Znani i lubiani bohaterowie książek z serii Czytam sobie zapraszają do nauki czytania. Elementarz prowadzi dziecko od poznawania pierwszych liter przez czytanie pierwszych słów i zdań aż po ćwiczenie sprawnej lektury dłuższych tekstów. Opracowany przez najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie edukacji wczesnoszkolnej.

Tytuł: Elementarz współczesny. Czytam sobie
Opracowanie: Anna Boboryk
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Jona Jung, Diana Karpowicz, Tomek Kozłowski, Daniel de Latour, Dorota Łoskot-Cichocka, Marianna Oklejak, Ewa Poklewska-Koziełło, Joanna Rusinek, Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2015
Seria: Czytam sobie


CCBF 2015 Young Illustrators Competition

$
0
0
CCBF 2015 Young Illustrators Competition - konkurs jest przeznaczony dla ilustratorów między 18 a 39 rokiem życia, a prace, które można zgłaszać, powinny być niepublikowane bądź opublikowane w ciągu ostatnich dwu lat. Zgłoszeń do konkursu dokonywać mogą również szkoły artystyczne oraz domy wydawnicze. 50 najlepszych prac konkursowych zostanie pokazanych w czasie tegorocznych Targów książki dziecięcej w Szanghaju (13-15 listopada 2015 r.), a laureat Grand Prix zostanie zaproszony na koszt organizatorów na szanghajskie targi w roku 2016 z większą prezentajcą swoich prac. Przewidziana jest również nagroda publiczności. Wobec wielkiego zainteresowania chińskich wydawców zagranicznymi książkami dla dzieci udział w konkursie z pewnością jest szansą na interesujące propozycje zawodowe w przyszłości.



Oficjalny termin zgłoszeń upływa 4 września, jednak dla ilustratorów z Polski zostanie on przedłużony o tydzień, do 11 września.


Informacje na temat konkursu >> klik!

Formularz do pobrania >> klik!

Zapowiedź - Sanatorium

$
0
0

Wesoła, tętniąca serdecznym humorem książka, pełna postaci i sytuacji jak z najlepszej obyczajowej komedii! Dla czytelników w każdym wieku! Do lektury zaprasza dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner: W sanatorium ZDROWA MINA właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny…. Pisane rymową prozą historyjki kapitalnie zilustrował Adam Pękalski.

Tytuł: Sanatorium
Tekst: 
Dorota Gellner

Ilustracje: Adam Pękalski
Wiek: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2015


Wystawa ilustracji „Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki”

$
0
0

Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla, Autor Projektu i Kurator Wystawy Maria Grażyna Szpyra oraz Autorzy prac serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy ilustracji Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki,  który odbędzie się w dniu 3 września 2015 r. o godz. 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Na wystawie prezentowane są ilustracje do często zapomnianych wierszy, bajek i opowiadań z przedwojennych czytanek, z których nasze babcie uczyły się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jednym z podstawowych źródeł ilustrowanych tekstów jest podręcznik szkolny: Zofia Pfauówna i Stanisław Rossowski Pierwsze czytania dla szkół powszechnych Część druga dla oddziału trzeciego. Wydanie 6, Lwów 1928. Nakład i własność: K.S. Jakubowskiego Spółki z ogr. odp. oraz teksty przygotowywane przez nauczycieli na różnego rodzaju uroczystości.

Zgodnie z obowiązującym wówczas programem szkolnym znalazły się tam czytania o treści religijnej i patriotycznej, wychowawczej (wartości etyczne, dydaktyczne, myślowe, sąd o rzeczach i czynach), czytania z programu historii, przyrody, geografii, baśnie i legendy, bajki, czytania o treści uczuciowej lub żartobliwej.


Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, którzy z powodzeniem nawiązują do dorobku i tradycji polskiej szkoły ilustracji: Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Zbigniew Kołaczek, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz i Katarzyna Stanny.

Ilustracjom towarzyszą teksty w oryginalnym brzmieniu.

Wystawa prezentuje efekty pracy uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów.

Zapowiedź - Ignatek szuka przyjaciela

$
0
0


A gdyby tak świat odwrócić na lewą stronę? Zajrzeć pod spód? Może udałoby się tam znaleźć coś, czego bezskutecznie szukamy po naszej stronie. Na przykład przyjaźń… 

Mały, smutny kościotrup na okładce książki dla dzieci pozornie nie wróży nic dobrego. A jednak spotkanie kościstego Ignatka z pewną samotną dziewczynką staje się dla obojga początkiem niezwykłej przygody i wędrówki po dwóch światach, z których każdy jest piękny i potrzebny. 

A wszystko zaczęło się od tego, że dziewczynce wypadł ząb. Zwykły mleczny ząb... 

Tytuł: Ignatek szuka przyjaciela 
Tekst i ilustracje: Paweł Pawlak 
Kategoria: dla dzieci od lat 5 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Rok wydania: 2015

Zapowiedź - Widzimisiek

$
0
0

Kultowa seria bajek, które publikowane były w czasopiśmie Miś w 1979 roku, a teraz zostaną po raz pierwszy wydane w formie książki. Wreszcie w pełnej krasie!

Historia podróży do dwunastu fantastycznych krajów misia Widzimiśka i jego rezolutnej towarzyszki, kawki z zegara. Pełne przewrotnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji bajki opowiedziane słowami Barbary Lewandowskiej i wysmakowanymi plastycznie ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej rozczulą sentymentalnych dorosłych i zachwycą najmłodszych.

Tytuł: Widzimisiek
Tekst: Barbara Lewandowska
Ilustracje: Elżbieta Gaudasińska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Znakomite
Rok wydania: 2015


Nowość - Król Gromoryk i zagadkowy smok

$
0
0

Król Gromoryk jest dość nietypowym królem. Jego przygody zaskakują i naprawdę skłaniają do myślenia! Poziom 1 przygotowuje dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole, podsuwając zabawy i zadania, które pokazują, jak ciekawe może być matematyczne patrzenie na świat. Bo matematyka jest wokół nas!

Tytuł: Król Gromoryk i zagadkowy smok
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2015
Seria: Liczę sobie


Wznowienie - Przepraszam, czy jesteś czarownicą?

$
0
0

Czy pamiętacie jedną z pierwszych książek Muchomora - Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Poprawione przez Pawła Pawlaka wznowienie już się drukuje!

Czarny kot Herbert czuje się nieco samotny, chętnie więc przesiaduje w bibliotece publicznej. Pewnego dnia dowiaduje się z Encyklopedii czarownic, że czarownice lubią czarne koty. Ale jak ma znaleźć czarownicę, skoro nigdy żadnej nie widział?

Tytuł: Przepraszam, czy jesteś czarownicą?
Tekst: Emily Horn
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2015

Nowość - Król Gromoryk i jajko na miękko

$
0
0

Król Gromoryk jest dość nietypowym królem. Jego przygody zaskakują i naprawdę skłaniają do myślenia! Poziom 1 przygotowuje dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole, podsuwając zabawy i zadania, które pokazują, jak ciekawe może być matematyczne patrzenie na świat. Bo matematyka jest wokół nas!

Tytuł: Król Gromoryk i jajko na miękko
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2015
Seria: Liczę sobie


Zapowiedź - Matemoto

$
0
0

Kartonowa turboksiążka do nauki liczenia.

Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów?

Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.

Tytuł: Matemoto
Ilustracje: Dominik Cymer
Kategoria: dla dzieci od lat 2 
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2015

Nowość - Wytwórnik ekologiczny

$
0
0

Czwarty już z serii Wytwórników czyli autorskich książek aktywnościowych.

Tym razem Baobaby Studio stworzyło Wytwórnik ekologiczny, czyli około 2,5 m² powierzchni do mazania, kolorowania i ...rozwiązywania codziennych problemów! A wszystko to w imię natury! Kreatywne zadania, które znajdziemy w książce odnoszą się do ekologii. Nie zakazują i nie nakazują, jedynie uwrażliwiają na naturę i zielone problemy. Niech to, co pożytecznie, będzie przede wszystkim przyjemne!



W Wytwórniku poruszane są tematy: zwierzęta i tereny zielone w mieście, racjonalne gospodarowanie wodą i energią elektryczną, segregowanie śmieci, rola pszczół w ekosystemie, alternatywne źródła energii, zbilansowana dieta.



Wytwórnik ekologiczny uczy przez zabawę.

Do twórczej pracy zachęci duży format książki i szlachetny papier Munken Print.

Tytuł: Wytwórnik ekologiczny 

Tekst i ilustracje: Baobaby Studio 
Kategoria:dla dzieci od lat 6 
Wydawnictwo: Wytwórnia 
Rok wydania: 2015 
Seria: Wytwórnik

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>