Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Konkurs Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY

$
0
0
Oto nominacje w Konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 12 grudnia podczas uroczystej gali w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Nominacje graficzne w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY

Karol Banach za ilustracje oraz Grupa Projektor za projekt graficzny książki Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy

Katarzyna Bogucka za autorską książkę obrazkową Spacer, wydawnictwo Tako

Aleksandra Cieślak za autorską książkę Książka do zrobienia,wydawnictwo Dwie Siostry

Joanna Concejo za książkę obrazkową Zgubiona dusza, wydawnictwo Format

Agata Dudek za ilustracje oraz Małgorzata Nowak za projekt graficzny książki Ugotuj mi bajkę, Agencja Edytorska Ezop

Jerzy Gruchot, Wojciech Koss za ilustracje do książki 12 półtonów. Książka o muzyce, wydawnictwo Druganoga

Gosia Herba za ilustracje oraz Mikołaj Pasiński za projekt graficzny książki Jerzego Ficowskiego Lodorosty i bluszczary. Wiersze dladzieci, wydawnictwo Wolno

Gosia Herba za ilustracje oraz Mikołaj Pasiński za projekt graficzny książki Stanisława Grochowiaka Wiersze dla dzieci, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy

Marianna Oklejak za autorską książkę obrazkową Cuda niewidy.Zagadki dla młodszych i starszych, wydawnictwo Egmont

Urszula Palusińska za autorską książkę obrazkową Brzuchem do góry, wydawnictwo Dwie Siostry

Marcin Podolec za autorski komiks Bajka na końcu świata. Ostatniogród, wydawnictwo Kultura Gniewu

Justyna Sokołowska za ilustracje i projekt graficzny książki Złotaróżdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci, wydawnictwo Egmont

Marianna Sztyma za ilustracje do książki Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Anna Niemierko za opracowanie graficzne i typograficzne oraz Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tomek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska za ilustracje do książki Ilustrowany elementarzpolskiego dizajnu, wydawnictwo Wytwórnia

Studio NEUS za ilustracje do książki Wszystkie dżinsy M.,wydawnictwo Poławiacze Pereł

Jury: Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Jacek Friedrich, Jakub Woynarowski


Nominacje literackie w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY

Justyna Bednarek, Pan Kardan i przygoda z vetustasem, wydawnictwo Bajka
Grzegorz Gortat, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo, wydawnictwo Bajka
Marta Guśniowska, A niech to gęś kopnie, wydawnictwo TASHKA
Marta Krajewska, Noc między Tam i Tu, wydawnictwo Genius Creations
Adam Lang, Sznurek, Wydawnictwo Literackie
Zuzanna Orlińska, Biały Teatr panny Nehemias, wydawnictwo Literatura
Ewa Przybylska, Jaga pod napięciem, wydawnictwo Akapit Press
Piotr Rowicki, 10 do Bergamo, wydawnictwo Literatura
Katarzyna Ryrych, Jasne dni, ciemne dni, wydawnictwo Literatura
Katarzyna Ryrych, Łopianowe pole, wydawnictwo Adamada
Małgorzata Strękowska-Zaremba, Dom nie z tej ziemi, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Marcin Szczygielski, Serce Neftydy, Instytut Wydawniczy Latarnik
Magdalena Tulli, Ten i tamten las, Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Adam Wajrak, Lolek, wydawnictwo Agora
Agnieszka Wolny-Hamkało, Nikt nas nie upomni, wydawnictwo Hokus-Pokus

Jury: Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Weronika Kostecka, Katarzyna Slany


Nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY

Iwona Haberny,  założycielka Agencji Promocyjnej OKO w Krakowie, absolwentka polonistyki i historii. Organizatorka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival– jedynego w Polsce festiwalu literackiego odbywającego się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci.

Anna Bany (Fundacja Serdecznik), arteterapeutka, absolwentka filozofii i socjoterapii. Autorka wielu projektów i programów z zakresu psychoedukacji i edukacji artystycznej. Uwielbia pracę z metaforą, opowieścią i baśnią. Koordynatorka projektu Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka, w ramach którego bajkowozy, czyli mobilne biblioteki, codziennie odwiedzają szpitalne oddziały.

Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu  Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Asa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu.  Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.

Alina Bąk, związana z Domem Słów w Lublinie, organizuje m.in. Podwórko wyobraźni, podczas którego prezentowane są dawne książki dla dzieci. Organizatorka ośmiu edycji Festiwalu literackiego Miasto Poezji (m.in. opracowuje program Małego Miasta Poezji, którego odbiorcami są dzieci). W tym roku koordynowała  Festiwal Małych Opowieści. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem i organizacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci w oparciu o książki społecznie zaangażowane.

Magda Kłos-Podsiadło, wydawczyni, założycielka Wydawnictwa Wytwórnia. Promotorka grafików i ilustratorów polskich, których wydane w Wytwórni książki zdobywają największe krajowe i międzynarodowe nagrody. Podąża konsekwentnie swoją ścieżką – najlepszej jakości.

Konkurs Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

o

Nowość - Roboty

$
0
0

Na Ziemi wylądowały roboty! Robołapa, Cuksomat, Robonardo, Kraftwercik, Robotstein, Kalkulator, Elektrożyraf, Megaton - to tylko niektóre z robotów, które spotkacie w tej książce. Możecie śledzić ich przygody na superkolorowych planszach oraz szukać setek ciągle zmieniających się szczegółów.

Roboty to wielkoformatowa książka kartonikowa, z której nawet najmłodsze dzieci będą czerpać radość, przy okazji ucząc się liter oraz liczenia. 
 f
Tytuł: Roboty
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2017








Nowość - Elementarz w podskokach

$
0
0

Elementarz w podskokach, czyli czytanie w zabawie!

W podskokach, bo szczęśliwe i ciekawe świata dziecko nie chodzi, ale podskakuje.


W podskokach, bo nauka czytania z małymi dziećmi nie może kojarzyć się z siedzeniem godzinami nad książką, ale z różnorodnymi aktywnościami - gestami, mimiką, aktywnościami parateatralnymi.

Ten radosny i kreatywny elementarz przeznaczony jest dla dzieci już w wieku przedszkolnym i dorasta wraz z nimi. Maluszki będą korzystały z najprostszych aktywności, starsze dzieci skupią się na słowie.

Tytuł: Elementarz w podskokach
Tekst: Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Frączek
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2017







Nowość - Wielcy wynalazcy

$
0
0

Bez niego nie byłoby epoki renesansu, nowoczesnej nauki i kultury, bo nie byłoby książek. Nawet tej, którą trzymacie w rękach. O kim mowa? Oczywiście o Janie Gutenbergu, dzięki któremu mamy druk. Kto na dobre rozświetlił mrok? Dokonał tego Thomas Edison, wynalazca żarówki. Jaki byłby dziś świat, gdyby nie wielcy ludzie, którzy wynaleźli druk, aparat rentgenowski, telefon, samochód czy leki? Kim byli? Od kiedy ludzkość może korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw?

Wielcy wynalazcy, czyli historia kilkudziesięciu geniuszy, którzy na dobre odmienili świat. To opowieść o wizjonerach, którzy swoim pomysłom nadali realny kształt, a marzeniom poświęcili życie.

Wielcy wynalazcy to skarbnica wiedzy ujęta w 4 rozdziałach: Rewolucjoniści, Władcy światła i elektryczności, Mistrzowie podróży i Na zdrowie. Jest to 2. tom serii Wielcy ludzie – cyklu, który poświęcony jest wybitnym postaciom. W książce znajdziemy sylwetki m.in. takich wynalazców jak: Alfred Nobel, Benjamin Franklin, Nikola Tesla, Henry Ford czy Alexander Fleming.

Tytuł: Wielcy wynalazcy
Tekst: Marcin Jamkowski
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2017
Seria: Wielcy ludzie
Książka objęta patronatem PIdD




Nowość - Bajka na końcu świata. Opuszczony dom

$
0
0

Wiktoria i Bajka wędrują w poszukiwaniu rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska, a kierunek marszu wyznaczają im tajemnicze światła na niebie. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie najlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!

Bajka na końcu świata to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych.

Tytuł: Bajka na końcu świata. Opuszczony dom
Autor: Marcin Podolec
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2017
 
 

Sen - gra

$
0
0

Stwórz własny sen! 

Gracze wybierają się w podróż do świata ze snów. Czekają na nich niezwykłe krainy: niektóre jak z bajki, inne z kolei mroczne i pełne kruków. Podglądaj i przejmuj sny rywali. Celem gry jest stworzenie snu z jak najmniejszą liczbą kruków. 

Proste zasady gry! 

  • Gracze tworzą sny składające się z 4 krain (kart). Gracze nie wiedzą, jakie krainy znajdują się w snach rywali.
  • W niektórych krainach znajduje się więcej kruków, w innych mniej. Celem gry jest posiadanie najmniejszej liczby kruków w swoim śnie.
  • Podczas gry gracze wymieniają swoje krainy, podglądają sny rywali, wrzucają do ich snów mroczne krainy oraz starają się przejmować te z niewielką liczbą kruków.
  • Jeśli ktoś uważa, że w jego śnie znajduje się najmniej kruków, krzyczy: Pobudka! i runda się kończy. Gracze ujawniają swoje sny, liczą kruki i zapisują wyniki. Następnie rozgrywają kolejną rundę. Gra się kończy, gdy któryś gracz zbierze 100 kruków. Zwycięzcą zostaje osoba, która w sumie zgromadzi najmniej kruków.
Sen
gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku powyżej 8 lat
autor gry: Gamewright
ilustracje i opracowanie graficzne: Marcin Minor
producent: Nasza Księgarnia









Zapowiedź - Pierwsze wiersze dla…

$
0
0

Pierwsze wiersze dla... to nietypowa pozycja, której nie znajdziemy w księgarni – młodzi rodzice otrzymają ją na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce. 

W książce znajdziemy utwory takich poetów jak: Anna Kamieńska, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Ludwik Jerzy Kern, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Brzechwa, a także Julian Tuwim, Joanna Papuzińska czy Józef Czechowicz. Uwagę przyciągają, specjalnie przygotowane w technice collage z tkaniny, ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, zaś okładka przygotowana została w dwóch wersjach – dla dziewczynki i dla chłopca. W skład wyprawki czytelniczej dla każdego Malucha wejdzie też broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka i praktyczne wskazówki, skąd czerpać wiedzę o wartościowej literaturze dziecięcej. 

Publikacja została przygotowana w ramach kampanii społecznej odbywającej się pod hasłem Mała książka - wielki człowiek, realizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł: Pierwsze wiersze dla…
Tekst: Anna Kamieńska, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Ludwik Jerzy Kern, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Brzechwa, a także Julian Tuwim, Joanna Papuzińska czy Józef Czechowicz
Ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak
Wiek: od lat 0
Wydawnictwo: Instytut Książki 
Kampania: Mała książka - wielki człowiek
Rok wydania: 2017


Nowość - Egaliterra

$
0
0
Książka o prawach kobiet - dla dzieci, a najlepiej do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci - to już trzecia wspólna książka duetu Joanna Olech i Edgar Bąk. Wszystkie wydała Wytwórnia - jedno z najważniejszych wydawnictw książek dla dzieci w Polsce. Mądre, ważne, zaangażowane społecznie. Kto ty jesteś? opowiada o nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu, Mam prawo i nie zawaham się go użyć przybliża dzieciom im prawa. Teraz przyszedł czas o książkę feministyczną, o prawach kobiet. Niezwykle niestety aktualną w kontekście Marszów Kobiet na całym świecie i Czarnych Protestów w Polsce, które walczą o równouprawnienie i pokazują, że kobiety są teraz siłą napędową batalii o demokrację. 


Dorastamy zapewniani bezustannie o tym, że równość wszystkich obywateli jest standardem cywilizowanego świata, społecznym spoiwem i gwarantem przyjaznej koegzystencji. Politycy chętnie szermują tym poręcznym i pojemnym słowem. Ale kiedy przychodzi wcielać je w życie - doraźne egoizmy biorą górę, a nieokiełznana potrzeba dominacji depcze tę wspaniałą, oświeceniową ideę. Zaczynają się podziały na równych i równiejszych. I - jakże często - na RÓWNE i RÓWNIEJSZYCH. 


Małe i duże upokorzenia zadawane przez autorytaryzm, bezustannie powielane krzywdzące stereotypy płci - wszystko to dewastuje kobiece poczucie sprawczości i mocy. Zamach na kobiecą autonomię, dosłowna i symboliczna przemoc, jaka dominuje w życiu publicznym, pomniejsza i poniża połowę ludzkości. 


Szlachetna RÓWNOŚĆ obiecuje wszystkim ludziom podmiotowość, godność, solidarność. Kiedy jej zabraknie - do głosu dochodzi słuszny gniew - dla krzywdziciela zawsze bezrozumny, dla pokrzywdzonych - sprawiedliwy i wyzwalający. Upominajmy się o równość i pielęgnujmy ją, póki przymierze różowych z niebieskimi nie zostało wypowiedziane. Mamy dużo do stracenia.

Wymarzyliśmy sobie Egaliterrę - baśniową planetę równych szans.

Uuups! Coś poszło nie tak.

Spójrzcie na Egalitanię - wygląda znajomo?   


Ta książka wzięła się z poczucia bezsilności. Bezsilność to marna motywacja - uchodzi za jałowe uczucie. No, chyba że kroczy przed gniewem, a tak było w tym wypadku. Jeśli jesteś „różowym misiem” i przyszło ci żyć w Egalitanii, gdzie wszyscy mają gęby pełne słów o „równości”, a każdy dzień tej domniemanej równości przeczy, to masz dwie drogi: albo przywyknij do permanentnego poczucia frustracji, albo zrób cokolwiek (na przykład: napisz książkę), aby dać odpór symbolicznej przemocy „równiejszych”. 


Szczęśliwie są na świecie i takie „niebieskie misie” - jak Edgar Bąk - którym nie trzeba tłumaczyć, czym jest prawdziwa równość i jakie jest źródło „różowego” gniewu. 


Wszystkim Gniewnym Różowym Misiom i „Edgarom" w Egalitanii dedykuję tę książkę.


Joanna Olech

Tytuł: Egaliterra
Tekst: Joanna Olech
Opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Rok: 2017









Nowość - Dziennik podróży

$
0
0

Każdy podróżnik ma swój dziennik, w którym codziennie notuje informacje o  etapach swojej wyprawy. Zapisuje zazwyczaj cenne uwagi, refleksje, własne spostrzeżenia oraz ważne dane. Wielu podróżników wykonuje nawet rysunki, odręczne mapy, szkice napotkanych obiektów czy zwierząt i roślin, a niektórzy wklejają też bilety i zasuszone rośliny.  Z biegiem czasu notatki są coraz cenniejsze, ponieważ sprawiają, że przeżycia stają się niezapomniane.

Chcielibyśmy, by zeszyt, który przygotowaliśmy, był Twoją prawdziwą relacją z własnych wypraw. Możesz w nim rysować, wklejać znaczki i bilety, przybijać pieczątki i notować wszystko, co wydaje Ci się ważne.  A w przyszłości, gdy weźmiesz go do ręki, znajdziesz się znowu w tych niezwykłych i niezapomnianych miejscach.

Wydawnictwo Na szczyt

Tytuł:Dziennik podróży
Opracowanie: Michalina i Jakub Nerkowscy

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Na szczyt
Rok wydania: 2017
 

Kalendarz 2018 - Pan Kuleczka

$
0
0

Niezależnie od pory roku kalendarz Pana Kuleczki cieszy wzrok swoimi barwnymi plamami niczym najpiękniejszy obraz. Dwanaście ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej okraszonych filozoficzno-żartobliwymi komentarzami Wojciecha Widłaka, naklejki do zaznaczania ważnych dni w roku oraz cenny bonus w postaci krótkiego opowiadania to stałe elementy tego ściennego kalendarza. W domu prawdziwych wielbicieli Kuleczkowej rodzinki nie może go zabraknąć także w 2018 roku!

Pan Kuleczka 2018. Kalendarz z naklejkami* 
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska 
Wydawnictwo: Media Rodzina

*do kalendarza dołączone są naklejki do zaznaczania ważnych (albo zwyczajnie-niezwyczajnych) dni!






Konkurs Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY - wyniki

$
0
0

Zwycięzcami w Konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii nagroda graficzna/książka obrazkowa zostali:

Anna Niemierko za opracowanie graficzne i typograficzne oraz Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tomek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska za ilustracje do książki Ilustrowany elementarzpolskiego dizajnu, wydawnictwo Wytwórnia

Urszula Palusińska za autorską książkę obrazkową Brzuchem do góry, wydawnictwo Dwie Siostry

Wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Katarzyna Bogucka za autorską książkę obrazkową Spacer, wydawnictwo Tako

Marianna Oklejak za autorską książkę obrazkową Cuda niewidy.Zagadki dla młodszych i starszych, wydawnictwo Egmont

Justyna Sokołowska za ilustracje i projekt graficzny książki Złotaróżdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieciwydawnictwo Egmont

Jerzy Gruchot, Wojciech Koss za ilustracje do książki 12 półtonów. Książka o muzyce, wydawnictwo Druganoga

Gosia Herba za ilustracje oraz Mikołaj Pasiński za projekt graficzny książki Jerzego Ficowskiego Lodorosty i bluszczary. Wiersze dladzieciwydawnictwo Wolno

Gosia Herba za ilustracje oraz Mikołaj Pasiński za projekt graficzny książki Stanisława Grochowiaka Wiersze dla dzieci, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy

-

Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach >> ibby.pl

Kalendarz 2018 - kalendarz charytatywny

$
0
0

Złoty kalendarz dla ludzi o złotym sercu.
Trzynastu grafików i ilustratorów połączyło siły, by stworzyć wyjątkowy, kalendarz. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoce naukowe i warsztaty graficzne dla dzieci z domu dziecka we Wrocławiu. Każda karta kalendarza należy do innego artysty, stworzyli Oni kalendarz po brzegi wypełniony kreatywnością. Za projekt okładki i kalendarium odpowiada Patryk Hardziej, a autorami 12 kart są: Rafał KucharczukPatrycja PodkościelnyKarol BanachNata TrochowskaRyszard KajaMichał Bednarski,  Someart,  Aleksandra MorawiakPaweł MildnerMarcin WolskiTomasz Pienczak i Barrakuz.
Za 99 zł można wypełnić cały 2018 rok dobrym designem, wspierając jednocześnie fantastyczne dzieciaki. Kalendarz to 12 kart + okładka, całość połączona złotą spiralą. Duży format B2, druk ze złotym kolorem Pantone, papier: kreda mat (okładka 350 g, wnętrze 170 g) >> klik!

Nowość - Bałwan w lodówce

$
0
0

Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Dlaczego warto czasem stanąć na głowie? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy – dowiecie się z Bałwana w lodówce, pełnej humoru opowieści o przygodach dwójki dzieci, autorstwa specjalisty od sztuki współczesnej – Łukasza Gorczycy. Treść uzupełniają ilustracje cenionego twórcy komiksów – Krzysztofa Gawronkiewicza. Premiera już 15 listopada.
Bartek i jego starsza siostra Matylda mają w sumie dwanaście lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem okazują się bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Artystki i artyści, oprócz malowania i rzeźbienia, robią fikołki w pociągu, zapraszają sąsiadów do przejażdżki złotym autobusem, budują domki z koców i krzeseł, kręcą filmy bez kamery lub wędrują miesiącami po Chińskim Murze. A niektórzy – tak jak Oskar Dawicki – przez większość czasu nie robią nic.

Co wymyślili Roman Opałka, Marina Abramović, Julita Wójcik i Paweł Althamer? Tego wszystkiego dowiemy się z Bałwana w lodówce. Łukasz Gorczyca w zabawny i lekki sposób przybliża dzieciom świat rzeźby, malarstwa, performensu i fotografii. Proste historie o Bartku i Matyldzie zachęcają do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Dziesięć opowiadań dopełnia ponad sześćdziesiąt ilustracji stworzonych przez Krzysztofa Gawronkiewicza. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Tytuł: Bałwan w lodówce
Tekst: Łukasz Gorczyca
Ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawnictwo: Fundacja Sztuki Polskiej ING
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Rok: 2017








M/S Batory - gra planszowa

$
0
0

To miał być kolejny spokojny rejs przez ocean na pokładzie statku M/S Batory.

Podróż z Dworca Morskiego w Gdyni do Nowego Jorku po raz kolejny przyciągnęła na pokład znamienite towarzystwo. Nikt jednak nie spodziewał się, że na transatlantyku rozegrają się tym razem sceny rodem z najpoczytniejszych powieści kryminalnych. Zuchwała kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła pasażerami i członkami załogi.

Jednak to właśnie wśród nich ukrywa się złodziej…

Gracze wcielają się w detektywów, a ich zadaniem będzie jak najszybsze wytypowanie złodzieja.

Każdy z trzynastu podejrzanych ma zestaw unikalnych cech – płeć, wiek i rolę. Gracze będą zadawać sobie wzajemnie pytania, a na podstawie odpowiedzi wykluczać kolejnych podejrzanych.

M/S Batory
gra planszowa dla 2–4 graczy w wieku powyżej 12 lat
Autor gry: Filip Miłuński
Ilustracje: Adam Pękalski
Producent: Granna

Rok wydania: 2017

Nowość - Pustka

$
0
0

Komiks dla dzieci i dorosłych. To opowieść o pustce, która odwiedza dziewczynkę po śmierci jej kota.

Chcielibyśmy wierzyć, że nie odwiedziła Cię jeszcze pustka.
Zresztą możliwe, że zanim przyjdzie już dawno u Ciebie jest.
Potem, jak sama mówi, będzie już z Tobą zawsze.


Tytuł: Pustka
Kategoria: dla dzieci i dorosłych
Wydawnictwo: Centrala 
Rok: 2017
Książka została wydana również w Wielkiej Brytani oraz w Czechach









Zapowiedź - Raz, dwa, trzy, zaśnij ty

$
0
0

Czym jest sen? To fascynująca przygoda! Tylko w nim można fruwać wysoko nad dachami albo drzewami, pływać na statku piratów lub lądować na nieodkrytej dotąd planecie… Śpiąc, zyskujesz wielką moc, która przydaje się kolejnego dnia. A kim będziesz, jak się obudzisz?
 
Jedenaście wierszyków tworzących wyliczankę przed snem – dla śpiochów i nieśpiochów, dla dzieci, żabek, a nawet guzików – opowiada o tym, jak przyjemnie jest spać i śnić.

Tytuł:Raz, dwa, trzy, zaśnij ty
Tekst: Dorota Kassjanowicz
Ilustracje: Gosia Herba
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok: 2018
 




Iwona Chmielewska gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

$
0
0

Tradycyjnie, jak co roku Iwona Chmielewska zaprasza do aukcji na rzecz Wielkiej OrkiestryŚwiątecznej Pomocy.

Razem z Panią Danusiąi Panią Halinką ma nadzieję, że Państwo będziecie szczodrzy jak zwykle. Za poprzednie lata bardzo dziękuje!

W tym roku wystawione są po raz pierwszy prace oryginalne (rysunek, kolaż, tkanina ręcznie haftowana z lat 70-tych). Nie są to wydruki jak w latach poprzednich. Pani Halinka i Pani Danusia powstały specjalnie na tę aukcję, w styczniu 2018. Być może na pierwszy rzut oka tego nie widać ale obie panie mają wielkie serca. Prace są niepowtarzalne, pojedyncze i nie będą nigdzie publikowane. Wymiary obu pań: 35x50 cm Prace te są zapowiedzią nowej książki, poświęconej łódzkim włókniarkom.

Zwycięzcy otrzymają świeżutki egzemplarz książki, prosto z drukarni. Z dedykacją i dodatkowym upominkiem. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy książka się ukaże, jest nadzieja, że wkrótce. Ale wylicytowane ilustracje zostaną wysłane oczywiście od razu. Można je też odebrać osobiście u autorki, w Toruniu. Upiecze drożdżówkę taką jaką piekła jej babcia, której tę książkę poświęca...

Zainteresowanych zapraszamy na aukcje >> Pani DanusiaPani Halinka

Zapowiedź - Była sobie dziewczynka

$
0
0

Co robiły dziewczynki w czasach prehistorycznych? Czym bawiły się w starożytnej Grecji? Jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej? Dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? Kto nadawał im imiona w państwie Azteków? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś?

Autorzy serii o Ancyklopku przedstawiają inspirującą książkę, dzięki której młode czytelniczki mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Bo ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia.

A Ty?

Tytuł: Była sobie dziewczynka
Autor: Piotr Dobry
Ilustracje: Łukasz Majewski
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2018

Zapowiedź - Bez piątej klepki

$
0
0

Co robić, gdy wokół tylko mgła, mgła i mgła? Co prawda za sprawą słynnego nagle chiropterologa Medarda Rękoskrzydłego nietoperze pomagają ludziom przemieszczać się z miejsca na miejsce (działają już nawet programy Rodzina Nietoperz Plus oraz Rodzina Nietoperz Plus Plus, a pani premier zaczyna nosić broszkę z symbolem Batmana!) i ostatecznie obalony zostaje krzywdzący mit, jakoby wplątywały się we włosy dziewcząt, jednak przez tę spowijającą wszystko mgłę ludzie tracą resztki rozumu...

Armagedon zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem na drodze ekipy ratunkowej stają coraz większe przeszkody. Jak pokonać GIPS? Jak uratować lasy (i dobre skrzaty) przed Wielką Szyszką? Jak przeciwstawić się mglistemu złu?

Czy nadchodzący dziadowski sabat doprowadzi do przełomu w poszukiwaniach rozumu Foksi (to znaczy Niny!)? Czy i tym razem Maja, Ala, Monterowa, ciabcia i jej kot zdążą uratować świat?!

Pierwsze (prawie udane) zaklęcie Mai, pierwszy chłopak (prawie na pewno, skoro popycha na przerwach, ofiarowuje spinnera i lajkuje na Facebooku...) i wciąż ten sam co zawsze problem: (prawie) nieuchronna apokalipsa!

Tytuł: Bez piątej klepki
Tekst: Marcin Szczygielski
Ilustracje: Magda Wosik
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2018










Zapowiedź - Kacper w muzeum

$
0
0

Kacper, mały chłopiec
Z wielką wyobraźnią, zdobywa
Mapę Skarbów. Czym prędzej,
wraz z rodzicami, wyrusza
na wyprawę tajemniczym
szlakiem. Rozpoczyna się
wielka wędrówka, pełna
odkryć, przygód i nowych
znajomości.

Tytuł: Kacper w muzeum
Autor: Adam Święcki
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2018

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live