Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Nowość - Księżniczka Koronka i książę Hafcik

$
0
0

To bajka o miłości, nienawiści i tolerancji napisana rytmizowaną prozą. Sąsiadujące ze sobą królestwa kolorowych haftów i białych koronek to ogień i woda, tęcza i biel, tropik i mróz. Różnią się wszystkim, toteż nienawidzą się ich władczynie – Barwinessa i Biellissima, toczące ze sobą nieustającą wojnę. Piękno różnic potrafią natomiast docenić ich dzieci – tęczowy książę Hafcik bez pamięci zakochuje się w śnieżnobiałej księżniczce Koronce. Czy miłość młodych skruszy graniczne mury i wzruszy zimne serca matek? 

Tytuł: Księżniczka Koronka i książę Hafcik
Tekst: Liliana Bardijewska
Ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012
Książka objęta patronatem PIdD


Nowość - Wierszyki domowe

$
0
0

Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie?
Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz.

Błyskotliwie ilustrowana przez Joannę Rusinek książka to świetny pomysł na prezent, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - dzieci zabawne wierszyki, a dorośli - dopiski z przymrużeniem oka.

Tytuł: Wierszyki domowe
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2012

...z ziemi polskiej do włoskiej

Nowość - Wokabularz

$
0
0

Wokabularz – elementarz językowy to projekt, który ma na celu przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzy o języku polskim. Wydana przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna książka, zatytułowana po prostu Wokabularz, zapoznaje dzieci z kilkunastoma, wybranymi słowami, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i  gwarami. Zachęcać małych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Książka jest potrójnym debiutem – jest pierwszym wydawnictwem dla dzieci opublikowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz pierwszą tego rodzaju publikacją dla autorki tekstu Magdaleny Skrzeczkowskiej oraz ilustratorki Karoliny Kotowskiej.

Wokabularz jest publikacją bezpłatną, dystrybuowaną głównie w wybranych przedszkolach na Mazowszu.

Tytuł: Wokabularz
Tekst: Magdalena Skrzeczkowska
Ilustracje: Karolina Kotowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Rok wydania: 2012


Książka Roku 2012

$
0
0
6 grudnia 2012 r. w Sali Konferencyjnej Biblioteki Głównej ogłoszono wyniki konkursu Książka Roku 2012. Tegorocznymi laureatami nagród literackich zostali Michał Rusinek i jego  Wierszyki domowe  oraz Olga Sawicka i Dana  Łukasińska, piszące pod pseudonimem Marcel A. Marcel, za powieść dla młodzieży Oro


Główne nagrody graficzne otrzymały Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny książki Wszystko graz tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel oraz Marianna Oklejak za ilustracje do książki Jestem miasto. Warszawa z tekstem Aleksandry Szkody.

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Ewa Gruda, kierowniczka Muzeum Książki Dziecięcej Warszawie. 

Medale za całokształt twórczości otrzymały Liliana Bardijewska i Krystyna Lipka -Sztarbałło.


Zapowiedź - Wiersze dla niegrzecznych dzieci

$
0
0

Dwudziestu czterech krawczyków
zgodnie ruszyło do boju,
aby się zmierzyć z ślimakiem,
co sobie pełzał u zdroju.

Warto zmierzyć się z pięknymi wierszami Danuty Wawiłow zainspirowanymi folklorem angielskim. Dzięki nim wkroczymy do pełnego tajemnic świata dziecięcych marzeń i fantazji. Czasem będzie śmiesznie, czasem strasznie, ale na pewno nie będzie nudno. Nasycone kolorami i pełne humoru ilustracje Marianny Oklejak są doskonałym dopełnieniem tej ponadczasowej poezji.
Tytuł: Wiersze dla niegrzecznych dzieci
Autor: Danuta Wawiłow
Ilustracje: Marianna Oklejak 
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2013
Seria: Wierszem napisane

Iwona Chmielewska gra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

$
0
0
 

Najnowsza książka Iwony Chmielewskiej Oczy (wydana przed tygodniem w Korei Południowej - nikt poza autorką jej jeszcze w Polsce nie posiada! - do zdobycia na aukcji WOŚP! Oprócz książki Oczy można licytować również dwie książki Kłopot ze specjalną dedykacją i ręcznie robioną kłopotliwą makatką! Cel szczytny, bo pieniądze z tegorocznej - już XXI - edycji przeznaczone zostaną na leczenie najmłodszych i najstarszych pacjentów szpitali - do dzieła! >> klik!


Międzynarodowa Wystawa i Konkurs Ilustracji Książek dla dzieci w Emiratach Arabskich

$
0
0
Międzynarodowa Wystawa i Konkurs Ilustracji Książek dla dzieci w Sharjah w Emiratach Arabskich. Regulamin uczestnictwa w konkursie w języku angielskim znajdziecie>>tu. Przedłużony termin składania zgłoszeń mija już 25stycznia, prace należy dostarczać do 15 marca br. Więcej na >>klik!


1st Nami Island International Illustration Concours (NiiiC)

$
0
0
Nami Island (South Korea) is the official sponsor of HansChristian Andersen Awards and enthusiastic supporter for children’s literature.Nami Island has been working closely with International Board on Books for Young People (IBBY). For the first time, Nami Island holds children’s book illustration competition to encourage creativity, imagination and inspiration of the world’s illustrators. Nami Island will promote winners and winning works globally and publish those works if they haven’t been published. Works of winners will be exhibited during the festival in Nami Island and in Seoul in Korea, and more benefits will be given to winners. More information >>click!

Nowość - Gdzie jest wydra?

$
0
0

Pasjonująca gra książkowa osadzona w czasach Jana III Sobieskiego. Pokieruj śledztwem w królewskiej rezydencji, by odnaleźć zaginioną ulubienicę króla!

W pałacu w Wilanowie szykuje się wielka uczta: król Jan III Sobieski obchodzi imieniny. Ale zamiast się cieszyć, rozpacza! Jego ulubienica - oswojona wydra - zniknęła bez śladu. Pomóż królowi ją odnaleźć! Dołącz do czwórki młodych detektywów i pokieruj śledztwem. Czy zdołasz rozwiązać zagadkę, nim zjadą się imieninowi goście?

Gdzie jest wydra? to pasjonująca książkowa gra osadzona w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jej fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska. Interaktywna opowieść wciąga, bawi i w atrakcyjny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o królewskiej rezydencji w Wilanowie, jej mieszkańcach i gościach oraz ich zwyczajach.

Książka wydana we współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Tytuł: Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie
Tekst: Dorota Sidor
Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012

Nowość - O smoku, który lubił krówki

$
0
0

Do jaskini smoka wciąż ktoś puka. Najpierw odwiedza go krówka z pobliskiego pastwiska. Potem wprowadza się jaszczur Wituś i od razu zaprzyjaźnia z muzykalnym i nieśmiałym świerszczem Marcinkiem.

Natomiast wraz z wizytą rozkapryszonej królewny, która zażądała, by ją porwać, zaczną się prawdziwe kłopoty… Smok i jego przyjaciele znajdą się w niezłych opałach. Zaroi się od rycerzy przybyłych w dobrych i złych zamiarach. Oprócz odwagi ważna będzie strategia, której mistrzem okaże się postać całkiem o to niepodejrzewana…

To bajka zarówno dla małych księżniczek, jak i dla rycerzy, a także ich rodziców i dziadków, którzy na pewno nie będą się nudzić. Łączy elementy tradycyjnej baśni i nowoczesnej książki przygodowej z dużą dawką humoru. A przy tym kryje w sobie językowe niespodzianki, które zaskoczą i rozbawią niejednego przedszkolaka. Czy bowiem każda krówka ma rogi, a każda pieczarka to grzyb…?

Tytuł: O smoku, który lubił krówki
Tekst: Elżbieta Pałasz
Ilustracje: Piotr Rychel
Wiek: 5+
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2013

Bologna Ragazzi Award 2013 - Iwona Chmielewska nagrodzona

$
0
0

Aaa… no nie możemy się dłużej powstrzymywać! Musimy podzielić się w Wami tą radością – póki co nieoficjalnie, ale… ptaszki ćwierkają, że książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej Eyes/Oczy* (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę w kategorii Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award 2013! (za >> klik!)

Cieszymy się ogromnie! 

Gratulujemy! 

I czekamy na oficjalne wyniki!

Update: oficjalne wynik są! >> klik!

*więcej u Zorro >> klik!


Bakcyl do sztuki - wystawa prac Piotra Fąfrowicza

Wykłady Iwony Chmielewskiej o książkach autorskich we wrocławskiej ASP

$
0
0

Iwona Chmielewska zaprasza na wykłady dorosłych pasjonatów picturebook. W ciągu kilku dni pokaże i opowie o swoich i nie tylko swoich książkach. Przedstawi między innymi laureatkę BolognaRagazzi Award 2013 - książkę autorską Oczy. Zobaczyć też będzie można najnowszy alfabet niemiecki i inne alfabety, które autorka od lat tworzy i których przykłady zbiera. Powyżej ^^ jeden z alfabetów z jej kolekcji  wypatrzony w Wilnie. Na pożegnanie zimy! Do zobaczenia w  najcieplejszym z polskich miast!

Wykłady odbędą się w:

poniedziałek 4 marca – godz.15.30 – 18.30
wtorek 5 marca – godz.15.00 – 18.00
środę 6 marca – godz.15.00 – 18.00
czwartek 7 marca – godz.15.00 – 18.00

Odbędą się one w nowym budynku ASP na ulicy Traugutta 19/21 w Sali Audytoryjnej (IV piętro – wejście nr 410; V piętro – wejście nr 518)
 

więcej >> klik! 

Zapowiedź - Kto pocieszy Maciupka?

$
0
0

Wydana w 1960 roku książka obrazkowa Tove Jansson, to opowieść o małym trollu i o pokonywaniu przez niego własnego strachu i nieśmiałości. Autorka zwykła była mawiać, że bezpośrednim powodem powstania książki był list, jaki otrzymała od młodego czytelnika, który opowiadał jej o swoim lęku przed światem i który podpisał się właśnie tak - Maciupek

Motyw listu przewija się w książce, a ponadto - podobnie jak w oryginale - znajduje się w niej niespodzianka; przygotowane przez Tove Jansson listowe zadanie dla czytelnika. Realizacja zadania doprowadzi do szczęśliwego zakończenia historii małego trolla.

Maciupek po raz pierwszy ukazuje się po polsku wierszem, czyli tak, jak napisany był oryginalny tekst Tove Jansson. Poetyckiego przekładu dokonała Ewa Kozyra-Pawlak.

Premiera książki odbędzie się w Poznaniu, 15-17 marca 2013, w trakcie Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży. 

Tytuł: Kto pocieszy Maciupka?
Tekst i ilustracje: Tove Jansson
Przekład literacki i kaligrafia: Ewa Kozyra-Pawlak
Kategoria: dzieci od lat 3
Wydawnictwo: EneDueRabe
Rok wydania: 2013




BIB 2013 - 24. Biennale Ilustracji w Bratysławie

$
0
0
W tym roku kolejna edycja Biennale Ilustracji w Bratysławie. Partnerem IBBY w tym przedsięwzięciu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, koordynatorką jest Anita Wincencjusz-Patyna.
 
Uczestnicy przysyłają na adres wrocławskiej ASP (ul. Traugutta 19-21, 50-416 Wrocław) książki z zaznaczonymi (np. karteczką) ilustracjami, termin nadsyłania do końca marca. Na przesyłce należy KONIECZNIE dopisać „BIB”.
 
Jury zbierze się po Wielkanocy i wybierze 15-osobową grupę, która do końca kwietnia będzie musiała nadesłać oryginały ilustracji. Ilustracje mają być oryginalne, w przypadku wydruków, trzeba będzie dołączyć płytę CD. Książka musi być już wydana i mieć ISBN.Szczegóły>>klik!


Wystawa malarstwa i ilustracji Krystyny Michałowskiej

$
0
0

Wystawa malarstwa i ilustracji Krystyny Michałowskiej


Już ich nie dziwią dziwy
I może świat baśniowy jaśniej
Im świeci niż prawdziwy
                                    Lewis Carroll

Tego nie można przegapić - Galeria przy Kozach Służewskiego Domu Kultury zaprasza do wzięcia udziału w wystawie o niepowtarzalnym, magicznym klimacie. W Galerii przy Kozach będzie można zobaczyć prace Krystyny Michałowskiej będące ilustracjami do baśni, bajek i poezji z całego świata. Zaprezentowane zostanie także malarstwo tej wyjątkowej artystki.

Miejsce: Galeria przy Kozach (SDK), ul. Puławska 255

40. rocznica śmierci Jana Marcina Szancera

$
0
0
Nie byłoby Jana Marcina Szancera – ilustratora stulecia, gdyby nie splot okoliczności. Jego rodzice wynajmowali mieszkanie znanemu krakowskiemu malarzowi, który popadł w finansowe tarapaty i nie mógł opłacać czynszu. W zamian zaoferował rodzicom Jana Marcina darmowe lekcje rysunku dla syna...


Zabawnie jest śledzić wędrówkę rekwizytów u Szancera – pastuszek u Wasilewskiej ubrany został w charakterystyczny słomiany kapelusz z wstążką, wyglądający jak odwrócony do góry nogami grzyb „kurka”. Identyczny kapelusz dostanie 30 lat później „Miś Paddington”, w takim będą grzybobrali bohaterowie „Pana Tadeusza”. Szancer miał swoje konfekcyjne szlagiery – należą do nich spodnie, zawsze wąskie, często przykrótkie, w dużą, regularną kratę lub w prążek. Takie nosił też aktor Szot w ekranizowanej po wojnie „Awanturze o Basię”. 

Lektura życiorysu Szancera może wpędzić w kompleksy niejednego pracoholika: pisał bajki i felietony, rysował (przeszło 200 książek po minimum kilkanaście ilustracji każda – policz, kotku, ile to roboczogodzin?), projektował scenografie, dyrektorował, przewodniczył, był radnym, profesoremi prezesem... Stworzył rysunki „kanoniczne”, tak zespolone z tytułem, że nie dopuszczamy myśli, iż mogłyby być inne. Takie są ilustracje do „Pana Kleksa”, „Sierotki Marysi”, „Stalowego Jeża”... Niewielu śmiałków odważyło się podjąć wyzwanie Króla Ilustratorów.

Cytaty pochodzą z artykułu Joanny Olech Król ilustratorów(nr 50, 15 grudnia 2002 r.)

Nowość - Jak się koty urodziły

$
0
0

Latem w chacie babci i dziadka zawsze jest pełno gości. Dzieci uwielbiają spędzać u nich wakacje, bo zawsze jest tu jakieś zwierzątko do zaopiekowania, podpatrzenia czy wytropienia. Czasem nawet dziadkowie nie wiedzą, kto to tak tupie nocami na strychu i czyja jest ta nora w rabatce. To wyjątkowy zbiór opowieści, bo wszystkie wydarzyły się naprawdę. Nawet jeśli czasem wydają się nieprawdopodobne.

Tytuł: Jak się koty urodziły
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Mikołaj Kamler
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2013

Wiemy kto pojedzie do Bratysławy na BIB 2013

$
0
0
W piątek 5 kwietnia 2013 r. obradowało jury powołane do kwalifikacji 15-osobowej drużyny narodowej mającej reprezentować Polskę na tegorocznej 24. już edycji Biennale Ilustracji w Bratysławie BIB 2013.


Jury w składzie: Prof. Ludwik Żelaźniewicz - przwodniczący, Monika Obuchow, Tomasz Broda i Anita Wincencjusz-Patyna wskazali na ilustracje autorstwa: Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, Katarzyny Boguckiej, Piotra Sochy, Marianny Oklejak, Marianny Sztymy, Agaty Królak, Marty Szudygi, Pawła Pawlaka, Ewy Kozyry-Pawlak, Agaty Dudek, Roberta Romanowicza, Tomka Kozłowskiego, Magdy Wosik, Iwony Chmielewskiej i Jana Bajtlika. 

Biennale rozpoczyna się w Bratysławie 6 września 2013 r. ogłoszeniem wyników konkursu. Kto otrzyma Grand Prix, kto Złote Jabłka, a kto Plakiety BIB? Trzymajmy kciuki za naszych! (za >> asp.wroc.pl)


Viewing all 1179 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>