Quantcast
Channel: polska ilustracja dla dzieci
Viewing all 1179 articles
Browse latest View live

Konkurs na książkę artystyczną organizowany przez MAK w Wiedniu - Artists' Books on Tour - Artist Competition and Mobile Museum


Ksiąga Ludensona - internetowa powieść w odcinkach

$
0
0

Kto jeszcze nie zna, niech się nawet nie przyznaje! Tylko nadrabia zaległości! A ten kto zna, niech śledzi kolejne części tej mrożącej krew w żyłach ilustrowanej powieść internetowej w odcinkach, pisana przez Zofię Stanecką z fantastycznymi ilustracjami Marianny Oklejak. Dostępna tylko na stronie Przecinek i kropka. Idealna na dłuuuugie wieczory! A! Mamy nadzieję, że wcześniej czy później Ludenson trafi na półki księgarniach.

Winietkowy konkurs - Kto i co zmalował? - wyniki

$
0
0
Ty razem los uśmiechnął się do Anny Mrozi, której pierwsza myśl była słuszna - Toż to "Alfabestia" nierozłącznej pary (de)konstruktorów – kolażystów: Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno. Bo któż potrafi tak czarować z całkiem zwyczajnych szpargałów – śrubek, listków, fragmentów zegarków, spinaczy, kabelków? Czary-mary i oto całkiem niezwyczajny dr Alfabestia - nieustraszony pogromca nudnych książek i bezbarwnych ilustracji!

Gratulujemy! Zwyciężczynię prosimy o kontakt mailowy w celu doprecyzowania szczegółów wysyłki. A pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w zabawie!

Kolejny konkurs już w lutym – bądźcie czujni!

Zapowiedź - Alfabet

$
0
0
Najnowsza książka dwójki młodych autorów, twórców wielokrotnie nagradzanych Wielkich Marzeń. Tym razem zajęli się literami alfabetu, które dzięki ich niezwykłej wyobraźni zamieniają się w prześmieszne postaci opowiadające swoje historie, dzielące się marzeniami i problemami.

Książka pod tytułem L’Alphabet des gens wiosną ubiegłego roku ukazała się nakładem francuskiego wydawnictwa Editions du Rouerque.

Tytuł: Alfabet
Tekst: Przemysław Wechterowicz
Opracowanie graficzne i ilustracje: Marta Ignerska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: znak emotikon*
Rok wydania: 2011




*Grupa wydawnicza Znak wciąż się rozwija, wkraczając na nowe tereny. Dociera do coraz szerszego grona Czytelników, zaspokajając potrzeby piękna, wiedzy i rozrywki. Ich oferta jest coraz bogatsza. Chcąc sprostać oczekiwaniom Czytelników i wyzwaniom rynku, tworzy trzy nowe marki – znak, znak litera nova i właśnie znak emotikon, znak emotikon to literatura dla dzieci i młodzieży, książki, które są najlepszą rozrywką, przyczyniają się do rozwoju estetyczno-literackiego oraz przekazują idee otwartości i tolerancji.

Paryski konkurs z Żożo i Lulu

$
0
0
Macie szansę zdobyć jeden z trzech egzemplarzy książki Żożo i Lulupierwszego tytułu, który ukazał sie pod naszym patronatem! - wystarczy, że weźmiecie udział w konkursie i wymienicie jak najwięcej tytułów książek dla dzieci, których akcja rozgrywa się właśnie Paryżu! Do dzieła!

Na odpowiedzi czekamy do 27 stycznia - wysyłajcie je na adres mailowy: grubakreska [@] gmail.com (bez spacji i nawiasów), w tytule maila wpisując hasło paryski konkurs - wyniki opublikujemy dwa dni później, tj. 29 stycznia.

Tytuł: Żożo i Lulu
Tekst: Elisabeth Duda
Ilustracje: Agata Dudek
Opracowanie graficzne: Małgorzata Frąckiewicz / poważnestudio
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Rok wydania: 2010

Nowość - Tere-fere kuku. Stare i nowe wyliczanki

$
0
0
Jeśli lubicie uczyć się na pamięć wierszyków, chcecie rozbawić i zaskoczyć słuchaczy – warto sięgnąć po wyliczanki. W tej pięknie ilustrowanej przez Elżbietę Wasiuczyńską książeczce znajdują się zarówno stare, wszystkim dobrze znane wyliczanki, jak i nowe, zabawne wierszyki.

Danuta Wawiłow i Natalia Usenko ułożyły przezabawne wyliczanki-wierszyki dobre do zabawy, uczenia się na pamięć i ćwiczenia wyobraźni. W domu, w przedszkolu, w szkole, na podwórku, w parku, w lesie – wszędzie, gdzie dzieci się bawią, potrzebne są wyliczanki. Żeby rozpocząć grę, dowiedzieć się, kto pierwszy, a kto ostatni ma coś zrobić, wybrać coś lub kogoś – na pomoc przychodzi wyliczanka.

Tytuł: Tere-fere kuku. Stare i nowe wyliczanki
Tekst: Danuta Wawiłow i Natalia Usenko
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Papilon/Publicat
Rok wydania: 2011

Zapowiedź - Masło przygodowe

$
0
0

Kiedy człowiek wciąż musi zjadać kanapki z masłem, mierzyć sobie temperaturę i pilnować rapujących braci bliźniaków - na naprawianie świata zostaje mu tylko odrobinka czasu. A świat przecież tak tego potrzebuje!

10-letnia Kasia Koniec wie o tym najlepiej i nie przepuszcza żadnej okazji do ulepszeń i szalonych zmian...

Książka zdobyła I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: Masło przygodowe
Tekst: Barbara Stenka
Ilustracje: Olga Reszelska
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Nowość - Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci

$
0
0

Aneta Górnicka-Boratyńska postanowiła przybliżyć dzisiejszym młodym Czytelnikom czasy swojego dzieciństwa i dzieciństwa ich rodziców, a więc lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Osobiste wspomnienia o tym, jak to było wtedy w szkole, na podwórku, w sklepie i na ulicy, w co się bawiono, ubierano, co najchętniej zbierano przeplata autorka z prawie encyklopedycznymi informacjami dotyczącymi życia w PRL-u. A wszystko widziane oczami dziecka. Wyszła z tego książka niezwykła – po trosze pamiętnik, po trosze leksykon. Książkę opracował Bohdan Butenko, zawiera ona kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z epoki, co jest jej niewątpliwym atutem.

Tytuł: Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci
Autor: Aneta Górnicka-Boratyńska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2010


Zapowiedź - Pamiętnik grzecznego psa

$
0
0

Ciągle słyszę od moich Państwa, że mam być grzeczny. Ale czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem cały mokry! Jestem bardzo grzecznym psem i w dodatku - uważnym obserwatorem rzeczywistości. I widzę, że to ludzi można by nauczyć tego i owego. Na przykład taplania się w kałuży! Albo szaleńczego biegu! Przecież życie jest za krótkie na ciągłe podawanie łapy i chodzenie przy nodze, prawda?

Cudowna, zabawna lektura dla tych, którzy już mają, i tych, którzy jeszcze nie mają psa.
Do poczytania dzieciom, dorosłym i... psom. Polecam.

Artur Barciś

Książka zdobyła III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: Pamiętnik grzecznego psa
Tekst: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Konkurs - Blog Roku 2010 - ostatnia prosta

$
0
0
Etap zgłoszeń blogów do konkursu na Blog Roku 2010 dobiegł końca. Etap głosowania SMS też się kończy. Ostania prosta… zostały jeszcze tylko 3 godziny w ciągu których można oddać głos wysyłając SMS na numer 7122 w treści podając numer bloga E00040 (Uwaga! W numerze bloga znak „0” to cyfra zero). Dochód z SMSów zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.


Głosując dajecie nam wiarę, że to co robimy ma sens!

Za wszystkie głosy z góry serdecznie dziękujemy!

Zapowiedź - A niech to czykolada!

$
0
0

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć rzecz jasna ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej w kreowany przez niego świat, a potem… dziwi się, że tak łatwo dał się nabrać, i śmieje z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika?

Wyśmienita lektura dla starszych i młodszych opatrzona znakomitymi ilustracjami Piotra Fąfrowicza.

Książka zdobyła III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: A niech to czykolada!
Tekst: Paweł Beręsewicz
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Wydawnictwo: Stentor-Kora
Rok wydania: 2011

Książka ukaże się pod patronatem naszego serwisu.

Konkurs - Blog Roku 2010

$
0
0
Nie udało nam się przejść do kolejnego etapu konkursu. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas swój głos i tym samym stracili 1,23 zł - wybaczcie złą inwestycję.

Gratulujemy Zorro i trzymamy kciuki za dalsze powodzenie! Jeśli chcecie oddać na niego głos, wyślicie SMS o treści E00046 na numer 7122.


Gucio zaczarowany

$
0
0
Bajka - legenda. Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci od końca XIX wieku do wybuchu drugiej wojny światowej. Książka dzieciństwa Czesława Miłosza, Aleksandra Wata czy Jarosława Iwaszkiewicza. Napisana piękną polszczyzną historia pysznego chłopca, który zostaje zamieniony w muchę, by nauczyć się szacunku dla pracy, ludzi, czy... kretów.
Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób?

Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.

Czesław Miłosz (o wydaniu z 1989 r.)

Tytuł: Gucio zaczarowany
Tekst: Zofia Urbanowska
Ilustracje: Bohdan Butenko
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Officyna
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Król na wagarach

$
0
0
Prztyczek w nos, psikus i klops!
W tych wierszach trybiki chodzą nie w tę stronę!

Rym i żart! Rozumiesz? Masz fart!
Trzeba taaakiej głowy na te dzikie pomysły.

Przekrętałki, niedorzeczki, niedorymki, odpałeczki...
Po prostu wierszyki dla normalnych dzieci, wszystkich, jak leci.

Tytuł: Król na wagarach
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Artur Gulewicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Zielona Gąska 2010 - nominacje

$
0
0
Fundacja Zielona Gęś jesienią 2007 roku ustanowiła Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. Już po raz czwarty w dniu imienin Konstantego, 11 marca 2011 roku odbędzie się uroczystość wręczenia tej subiektywnej nagrody, do której nominacje mamy przyjemność już dziś – w dniu urodzin K.I.G. – Państwu ogłosić.

W roku 2010 Kapituła Nagrody postanowiła – obok Srebrnego Kałamarza – przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci. Pierwszą laureatką została Małgorzata Strzałkowska za książkę Zielony i Nikt.

Książki nominowane do Nagrody Literackiej Zielona Gąska 2010

1. Adam Jaromir - Zarafa – Wydawnictwo Muchomor
2. Jan Karp - Piosenka dla Karla – Wydawnictwo Bajka
3. Ewa Nowak - Niewzruszenie – Wydawnictwo Egmont
4. Renata Opala - Rudzielec – Wydawnictwo Skrzat
5. Małgorzata Strękowska – Zaremba - Detektyw Kefirek na tropie kościotrupa – Wydawnictwo W.A.B.

W Kapitule Nagrody zasiadają Teresa Drozda – dziennikarka; Lidia Gierwiałło – pisarka; Natalia Kempa-Paplińska – historyk literatury; Jarosław Klejnocki – Dyrektor Muzeum Literatury; Piotr Dobrołęcki – Magazyn Literacki Książki.


Kalendarz z ilustracjami Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej

$
0
0
Kontynuując tematykę kalendarzy podrzucamy ku uciesze oczu, ten oto owoc współpracy Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej z Grażką Lange. Niestety dostępny tylko dla wybranych. Za to dla większego grona książka tego duetu Emów. Od świtu, do świtu wydana przez wydawnictwo Dwie siostry (zajrzyj do środka). Pozostając przy kalendarzach polskich ilustratorów - Znacie jakieś? Macie? Przyslijcie! Kalendarze autorskie w jednym egzemplarzu też mogą być - jak najbardziej! Czekamy!

Tytuł: Emów. Od świtu, do świtu
Tekst i ilustracje: Weronika Naszarkowska-Multanowska
Fotografie: Grażka Lange, Klara Naszarkowska
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2010

Grzegorz Kasdepke dzieciom

$
0
0
Zaroiło się od postaci... Oto Detektyw Pozytywka i Kacper, pani Miłka i przedszkolaki, Bodzio i Pulpet, wujek Albert i jego kontrabas, Maja, Filip i Potworak, a także cała menażeria zwierząt i niespotykanych bohaterów takich jak kropla deszczu, dym z ogniska czy cygański kapelusz! W tej bogatej i pięknie ilustrowanej - przez Marcina Piwowarskiego oraz Piotra Rychela - antologii zawiera się dorobek kilku ostatnich lat najbardziej znanego współczesnego pisarza dla dzieci - Grzegorza Kasdepke. Ta wyjątkowa pozycja prezentuje zarówno teksty zupełnie nowe, jak i te już znane. To świetny prezent dla najmłodszych i młodych czytelników.

Tytuł: Grzegorz Kasdepke dzieciom
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Marcin Piwowarski, Piotr Rychel
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2010

Zapowiedź - Raz czterej mędrcy...

$
0
0
Raz maleńki Karaluszek,
Jadąc z Muszką do Koluszek,
Tak na uszko
Rzekł do Muszki:
"Patrzaj, Muszko,
Już Koluszki".

Zbiór przezabawnych wierszy dla dzieci pióra mistrza dowcipnych rymów Antoniego Marianowicza.

Tytuł: Michałek z pudełka od zapałek
Tekst: Antoni Marianowicz
Ilustracje: Janusz Stanny
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2011
Seria: Mistrzowie ilustracji

Ilustracje z życia wzięte - wystawa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej

Paryski konkurs z Żożo i Lulu - wyniki

$
0
0

Dziękujemy pięknie wszystkim uczestnikom konkursu! Uff! Było co liczyć – 6-7-10-11-15-20-21 i szczęśliwe numerki 24-30-34. Trzy egzemplarze Żożo i Lulu powędrują do Asi z Julką i Julkiem, Rykam i Czarnej Hanki. Gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy.

Tych, którym się nie udało, jak i tych, którym się powiodło zapraszamy do kolejnych konkursów... następny już za dni kilka. Bądźcie czujni!




Tytuł: Żożo i Lulu
Tekst: Elisabeth Duda
Ilustracje: Agata Dudek
Opracowanie graficzne: Małgorzata Frąckiewicz / poważnestudio
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Rok wydania: 2010

Viewing all 1179 articles
Browse latest View live